Uutiset

EU: n lisärahoitus tutkimukselle ja innovoinnille

EU myönsi UNITE!-hankkeelle kahden miljoonan euron lisärahoituksen Horisontti 2020 -puiteohjelman ”Science with and for Society” -haun perusteella Euroopan yliopistojen tutkimus- ja innovaatiotoiminnan tukemiseksi.
europe_flag_700x400_en_en.jpg

Tällä lisärahoituksella tuetaan yhteisen, integroidun, pitkäaikaisen tutkimus- ja innovaatiostrategian kehittämistä UNITE!-hankkeelle, jonka  tavoitteena on muuttaa eurooppalaista korkea-asteen koulutusta monitieteisen, monikulttuurisen ja monikielisen koulutuksen, tutkimuksen ja yrittäjyyden avulla. Aalto-yliopisto johtaa tutkimusta ja kehittää hankkeessa avoimen tieteen, innovaatioiden ja tutkimuksen käytänteitä. Aallossa tutkimusta johtaa professori Robin Gustafsson tuotantotalouden laitokselta. Lisärahoituksen avulla UNITE!-verkosto voi  käsitellä eräitä nykyajan suuria yhteiskunnallisia haasteita niin, että vaikutus on suurempi kuin sen seitsemällä jäsenellä erikseen voisi olla. 

Yliopistoverkosto Unite!

Unite! on yksi Euroopan komission rahoittamista Eurooppalaiset yliopistot -verkostoista, jonka jäsen Aalto-yliopisto on yhdessä kahdeksan muun korkeatasoisen eurooppalaisen yliopiston kanssa. Unite! pyrkii merkittävästi vahvistamaan opiskelijoiden ja henkilökunnan liikkuvuutta sekä edistämään eurooppalaisen korkeakoulutuksen laatua, osallisuutta ja kilpailukykyä.

Lue lisää
Unite! logo
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

MJ on stage giving a talk
Yliopisto Julkaistu:

Myungji ”MJ” Suh: Aallon Slush-osastolla kaikessa on kyse siitä, miten voimme muuttaa maailmaa

"Olet yrittäjähenkinen, kun näet ongelman mahdollisuutena sen sijaan, että pitäisit sitä uhkana, jota vältellä. Myös ”can do” -asenne on yrittäjätaito."
Deep tech tuesday
Yliopisto Julkaistu:

Miten Suomi menestyy mikrosirukilpailussa? Asiantuntijat kertovat

Asiantuntijat jakoivat Deep Tech Tuesdayssa näkemyksiään mikrosirujen roolista ja merkityksestä kilpailukyvyn varmistamisessa, teknologisessa riippumattomuudessa ja vihreässä siirtymässä.
Henry Tirri. Kuva: Terhi Ollikainen
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Henry Tirri: Teknologialiiketoiminnan skaalaaminen vaatii vahvaa strategista ja psykologista osaamista

Hyvä professori tai liiketoimintajohtaja jakaa viisautta, joka karttuu vain vuosien myötä.
Aallon osasto Slushissa
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Viisi asiaa, jotka päättäjien tulisi tietää yliopistojen vaikuttavuudesta

Yliopistot unohtuvat usein, kun puhutaan taloudellisesta kilpailukyvystä. Ei kannattaisi – me kerromme miksi.