Uutiset

Biotuotteiden ja biotekniikan laitoksen uusi johto

Professori Lauri Rautkari on nimitetty laitosjohtajaksi ja professorit Tiina Nypelö ja Mauri Kostiainen varalaitosjohtajiksi Biotuotteiden ja biotekniikan laitokselle ajalle 1.5.2024-31.12.2025.
logo

Laurille, Tiinalle ja Maurille menestystä uusissa tehtävissä!

Lämpimät kiitokset edellisille johtajille Monika Österbergille ja Markus Linderille laitoksen erinomaisesta johtamisesta. 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilöt rivissä
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Tasavallan presidentin kunniamerkit Kemian tekniikan korkeakoulussa

Tasavallan presidentin kunniamerkit myönnettiin neljälle henkilölle koulussamme: dekaani Kristiina Kruusille, professori Lasse Murtomäelle, teknisten palvelujen päällikkö Jaana Richille ja vanhemmalle yliopistolehtorille Jari Aromaalle.
Henkilö tummassa puvussa seisoo suuren ikkunan ääressä, josta näkyy meri. Etualalla on sininen sohva.
Aalto Magazine Julkaistu:

Aallon alumni ratkoo fossiilisten polttoaineiden korvaamista datan avulla

Energia-alan tutkija Yuri Kroyan mallintaa tilastollisesti, miten maailma voi korvata fossiiliset polttoaineet maalla, merellä ja ilmassa.
Lotta Partanen Slushissa
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Lotta Partanen vaihtoi designin uuden liiketoiminnan luomiseen

Aalto-yliopiston alumni Lotta Partanen huomasi, että häntä kiinnostaa enemmän uuden liiketoiminnan kuin huonekalujen muotoilu. Hän onkin päätynyt rakentamaan ja johtamaan VTT:n yrityshautomoa.
Eeva Furman mustassa mekossa ja hansikkaissa seisoo keltaisten kukkien ja puiden täyttämällä niityllä.
Nimitykset Julkaistu:

”Koko urani meribiologista kestävyystieteilijäksi on ollut erittäin mielenkiintoinen”

Työelämäprofessori Eeva Furman on tehnyt suurimman osan työurastaan monitieteistä tutkimusta kestävyystieteissä.