Uutiset

Best Paper Award -palkinto NordicSMC-konferenssista Michael McCrealle

Tutkimuksen tulokset hyödyttävät virtuaalisen ja lisätyn todellisuuden ääniympäristöjä.
 Äänen viivettä on tutkittu Suomen hiljaisimmassa huoneessa Otaniemessä sijaitsevassa kaiuttomassa huoneessa.  Kuva: Aalto-yliopisto / Mikko Raskinen
Akustiikan laboratoriossa on Suomen suurin kaiuton huone, eli tila, jonka pinnat eivät heijasta ääntä. Kuva: Aalto-yliopisto / Mikko Raskinen
Michael McCrea receives Best Paper Award on NordicSMC conference

Michael McCrea sai Best Paper Award -palkinnon NordicSMC-konferenssista. Nordic Sound and Music Computing Network (NordicSMC) kokoaa yhteen ryhmän kansainvälisesti vaikutusvaltaisia ääni- ja musiikkitekniikan tutkijoita kaikista viidestä Pohjoismaasta: Aalborgin yliopistosta (AAU), Aalto-yliopistosta (AALTO), KTH Royal Institute of Technologysta (KTH), Islannin yliopistosta (UoI) ja Oslon yliopistosta (UiO).

Esitys "Sound source localization using sector-based analysis with multiple receivers" on lupaava lähestymistapa monimutkaiseen äänimaisema-analyysiin. Sen suorituskykyä useilla hajautetuilla vastaanottimilla kolmiulotteisessa tilassa ei ole aiemmin tutkittu ja se on tämän työn aihe.

"Työ on sektoripohjaisesta äänikenttäanalyysistä, joka on kolmiulotteisen tilan äänilähteiden paikantamista useilla hajautetuilla mikrofonijärjestelmillä. Tekniikka on Aalto-yliopiston tutkijoiden luoma ja se on lupaava erityisesti monitahoisissa äänimaisemissa, joissa on useita äänilähteitä tai joissa ympäristö on erityisen meluisa ", McCrea sanoo.

Konferenssityössä on otteita McCrean maisterin tutkinnon opinnäytetyöstä. Työhön on antanut neuvoja tohtorikoulutettava Leo McCormack ja sitä on ohjannut professori Ville Pulkki.

Michael tuli opiskelemaan Aalto-yliopistoon tehtyään Digital Arts and Experimental Media -alan kandidaatintutkinnon Washingtonin yliopistossa. Perustutkintonsa jälkeen hän jäi yliopistoon tutkijaksi ja kiinnostui yhä enemmän ääniteknologiasta ja erityisesti kolmiulotteisesta äänestä. Hänen maisterintutkintonsa Aalto-yliopistossa oli akustiikan ja ääniteknologian alalta, ja siinä painotettiin äänikenttäanalyysia ja pään akustiikkaa.

"Virtuaalisen ja lisätyn todellisuuden kasvava kenttä on tuonut mukanaan tarpeen taltioida ja sitten valikoidusti uudistaa tai muokata ääniympäristöjä, joissa kuuntelija voi liikkua itsenäisesti ja kuunnella useammasta kuin vain yhdestä perspektiivistä. Tämä tekniikka voi siis palvella tällä alalla käytettäviä perusteknologioita", McCrea lisää.

Artikkelin voi lukea tästä.

Lisätietoja:
Michael McCrea
Tutkimusassistentti, Aalto-yliopisto
Michael.mccrea@aalto.fi

Kesätyö Akustiikan laboratoriossa tarjoaa vapauden tutkia ja kokeilla
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kollaasi työpajoista, ryhmäkuvista ja esityksistä Aalto Inventors -ohjelman ensimmäisen vuoden ajalta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto Inventors juhlii ensimmäistä vuottaan: Rakentamassa siltaa tutkimuksesta vaikuttavuuteen

Aalto Inventors juhlii ensimmäistä vuosipäiväänsä: se on osallistuttanut kuuden kurssin kautta 190 tutkijaa eri aloilta kuten tekoäly, kvanttiteknologia ja biomateriaalit. Uusia kursseja on suunnitteilla seuraavalle lukuvuodelle – pysy kuulolla ja liity postituslistalle.
Kolme ihmistä juttelee pyöreän pöydän ääressä; naisella muki kädessä, puhelin pöydällä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kuinka saada työntekijät takaisin toimistolle

Työpaikalle paluuta koskevat ohjeistukset miellyttävät työnantajia. Jotta työntekijät suhtautuisivat niihin myönteisesti, heille tulee tarjota kohtuullinen vastine autonomian rajoittamisesta.
Värikkäitä arkkitehtuurimalleja suurella valkoisella pöydällä näyttelysalissa
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Arkkitehtuuriprojekti Milanossa yhdisti lasten ideat ja huippuarkkitehtien visiot

Aalto-yliopiston arkkitehtuurin laitos oli mukana kansainvälisessä One Earth – House of the Heart -projektissa, joka esiteltiin huhtikuussa Milano Design Weekillä.
Yritykset raportoivat kyberturvallisuudesta
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yritykset raportoivat kyberturvallisuudesta enemmän, mutta markkinat eivät reagoi

Yhdysvaltalaiset yritykset raportoivat kyberturvallisuudestaan entistä tarkemmin, mutta osakemarkkinoilla reaktiot jäävät vaisuiksi. Vaasan yliopiston ja Aalto-yliopiston uusi tutkimus osoittaa, että pakollinen kyberraportointi ei innosta sijoittajia tai osakeanalyytikkoja. Sen sijaan suurin hyöty näyttää syntyvän yritysten sisällä.