Uutiset

Amerin Kulttuurisäätiö lahjoittaa Taiteiden ja suunnittelun korkeakoululle

Kulttuurisäätiö haluaa kohdentaa 50 000 euron lahjoituksen vaativiin taiteellisiin ja tieteellisiin suorituksiin.

Amerin Kulttuurisäätiö lahjoittaa 50 000 euroa Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoululle. Kulttuurisäätiön mukaan Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu sopii hyvin heidän kohteekseen, sillä Säätiö haluaa kohdentaa tukeaan vaativiin taiteellisiin ja tieteellisiin suorituksiin.

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetuksella ja tutkimuksella on suuri merkitys Suomen luovien alojen ja kulttuurin tulevaisuudelle. Sen osaamisalueet osana Aallon monialaista kokonaisuutta ovat merkittäviä myös suomalaisen elinkeinoelämän menestykselle.

”Aalto-yliopisto on johtavia yliopistoja designin alalla, ja Amerin Kulttuurisäätiö haluaa tukea yliopistotason muotoilukoulutusta, joka edistää luovuutta ja luo muotoilun avulla innovatiivisia käytännön sovelluksia. Näistä syistä halusimme lahjoittaa Taiteiden ja suunnittelun korkeakoululle”, sanoo Amerin Kulttuurisäätiön hallituksen puheenjohtaja Ilkka Brotherus.

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulusta valmistuu muun muassa muotoilijoita, media-alan ammattilaisia, elokuva-alan osaajia ja arkkitehteja sekä taiteen tekijöitä. Koulu on arvioitu maailman 13. parhaaksi muotoilun ja taiteen alueilla yli 1 600 yliopiston joukosta (QS 2017).

Aalto-yliopiston toiminta keskittyy lähivuosina Otaniemeen, jonne on kehittymässä kansainvälisesti ainutlaatuinen tiede-, taide- ja teknologiakampus.

Lisätietoja:

Anna Valtonen
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani, Aalto-yliopisto
anna.valtonen@aalto.fi
puh. 050 592 2317

Tea Lindfors
Asiamies, Amerin Kulttuurisäätiö
tea.lindfors@amersports.com
puh.  040 529 0409

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Viisi Aalto-yliopiston opiskelijoita pöydän äärellä
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.
Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.