Uutiset

ABB:n nimikkosalin avajaiset

ABB:n nimikkosalin avajaisia vietettiin kahdesti - ensin opiskelijoiden kanssa ja sitten ABB:n ja Aallon henkilöstön voimin
ABB:n nimikkosalin avajaiset opiskelijoille 6.11.2024 (kuva: Milja Koski)
ABB:n nimikkosalin avajaiset opiskelijoille 6.11.2024. Kuva: Milja Koski

Kauppakorkeakoulun uusimman Premium Partnerin, ABB:n, nimikkosali avattiin virallisesti käyttöön ABB & Aalto Research Dayn yhteydessä. ABB Oy:n toimitusjohtaja Pekka Tiitinen painotti puheessaan, miten teknisen osaamisen lisäksi tarvitaan kaupallista osaamista – myyntiä, organisointia, numeroiden hallintaa sekä ihmisosaamista. 

Tutkimuspäivässä reilut sata ABB:n asiantuntijaa sekä Aalto-yliopiston tutkijaa kuulivat inspiroivia puheenvuoroja käynnissä olevista yhteisistä hankkeista, tulevaisuuden haasteista sekä pääsivät tutustumaan myös yhteistyössä tehtyihin diplomitöihin. Toivomme, että päivän aikana esitetyt uudet ideat pääsevät kaikki vauhtiin – ja toivottavasti myös ihan uusia ideoita syntyi myös tuleville vuosille. 

Nimikkosalin avajaiset henkilöstölle ABB&Aalto Research Dayn yhteydessä. Kuva: Anne Kosola
Nimikkosalin avajaiset henkilöstölle ABB&Aalto Research Dayn yhteydessä. Kuva: Anne Kosola

Opiskelijoille järjestettiin omat avajaiset 6.11., jolloin erityisesti kauppatieteen opiskelijoille haluttiin esitellä ABB:ta työnantajana. Tapahtuma oli avoin kaikille ja lopputulemana vierailijoista noin puolet olikin tekniikan ja toinen puolikas kauppatieteen opiskelijoita. Osa ehti saamaan myös neuvoja CV:nsä suhteen ja keskusteluja jatkettiin varmasti myös 14.11. järjestetyssä Aalto Talent Expossa. 

ABB:n nimikkosali sijaitsee Aalto-yliopiston Kandidaattikeskuksen U-siivessä (Otakaari 1). 

ABB:n henkilökuntaa juttelemassa opiskelijan kanssa Aalto Talent Expossa 2024

Premium Partner - ABB

Kauppakorkeakoulun partneri vuodesta 2024 lähtien.

Kauppakorkeakoulu
Partnership Program

Partneriohjelma pitkäjänteiseen kumppanuuteen

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoululla on oma partneriohjelma, joka rakentaa ja ylläpitää tiiviitä, pitkäaikaisia suhteita korkeakoulun ja yritysten välillä. Se on lajissaan ainutlaatuinen Suomen korkeakouluissa ja avaa yhteyksiä myös Aalto-yliopiston muihin kouluihin.

Kauppakorkeakoulu
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Graphic illustration of distruptions in internet signal, electricity, water and other maintenance items
Kampus Julkaistu:

Lämmönjakelussa katko 26. maaliskuuta

Torstaina 26.3.2026 lämmönjakelun katko: Kemistintie 1, Vuorimiehentie 1, Vuorimiehentie 2 (Bionova), Vuorimiehentie Metallimiehenkuja 2, Metallimiehenkuja 4 ja Otaniementie 9 (Harald Herlin -oppimiskeskus).
Kuvassa on kuparikatodin röpelöistä pintaa.
Yhteistyö Julkaistu:

Metallinjalostus tarvitsee tohtoreita – Aalto-yliopisto ja Boliden kouluttavat huippuosaajia sulattojen ytimessä

Energiamurros ja kaupungistuminen kiihdyttävät metallien kysyntää, ja jalostusprosessien jatkuva kehitys lisää huippuosaajien tarvetta.
Two persons holding doctor's hats
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Harkitsetko tohtoriopintoja? Tule mukaan 21. huhtikuuta

Mietitkö tohtoriopintoja maisterin tutkinnon jälkeen? Tule mukaan kuulemaan tutkijoiden kokemuksia eri puolilta Eurooppaa ja tutustumaan siihen, millainen ura tutkijana Aallossa voi olla.
Iso ryhmä ihmisiä seisoo näytön edessä, jossa lukee 'QDOC KICKOFF March 11-12, 2025'.
Yhteistyö Julkaistu:

Mihin suuntaan kvanttiteknologia kehittyy – QDOC-tohtoripilotti tarjoaa ymmärrystä yrityskumppaneille

Kvanttiteknologian tohtoripilotin QDOCin yrityskumppanit näkevät, että yhteistyö ohjelman kanssa opettaa niitä erottamaan teknologiahypen ja juuri niille relevantin kehityksen.