Uutiset

Aalto-yliopiston rahastojen sijoitustoiminnan tuotto 3,2 % alkuvuonna

Rahastoista käytetään tänä vuonna 34 miljoonaa euroa tutkimukseen ja opetukseen.
Students in front of BIZ
Kuva: Aalto-yliopisto / Unto Rautio

Aalto-yliopiston rahastoista käytetään vuoden 2023 aikana 34 miljoonaa euroa yliopiston toiminnan rahoittamiseen. Tämä rahoitus jatkaa laadukkaan opetus- ja tutkimustoiminnan turvaamista ja kompensoi yliopiston julkisessa rahoituspohjassa vuosia tapahtunutta murenemista. Rahastojen käyttöä ohjaa erillinen käyttöpolitiikka ja vuosittaisen käytön taso perustuu rahastojen sijoitussalkun pitkän aikavälin tuotto-odotukseen.

Vuoden ensimmäisen puoliskon aikana yliopiston rahastojen sijoitustoiminnan tuotto oli 3,2 %. Kesäkuun 2023 lopussa keskimääräinen vuosituotto sijoitustoiminnan alusta lukien oli 5,3 %. Sijoitussalkun markkina-arvo oli 1 321 miljoonaa euroa. Rahoitusmarkkinoilla nähtiin alkuvuoden aikana positiivista tuottokehitystä inflaatio- ja kasvuhuolten hellittäessä. Listattujen osakkeiden ja valtionlainojen tuottovaikutus salkussa oli positiivinen. Pääomasijoitusten tuottovaikutus oli negatiivinen valuuttakurssiliikkeiden seurauksena.

  Allokaatio 30.6.2023 Tuotto 1-6/2023 Keskimääräinen vuosituotto toiminnan alusta (05/2010)
Rahamarkkinat 3,5 % 0,8 % 0,9 %
Valtionlainat 5,5 % 1,9 % 0,7 %
Yrityslainat ja kehittyvien markkinoiden lainat 14,5 % -0,7 % 3,9 %
Osakesijoitukset 57,7 % 5,6 % 8,5 %
Hajauttavat strategiat 18,8 % -0,1 % 1,9 %
Aalto-yliopiston rahastojen sijoitussalkku 100,0 % 3,2 % 5,3 %

Luvut ovat tilintarkastamattomia.


Lisätietoja:

Talousjohtaja Marianna Bom
puh. 050 575 3762, marianna.bom@aalto.fi 

Sijoitusjohtaja Iivo Paukkeri
puh. 050 599 0906, iivo.paukkeri@aalto.fi

 

An autumnal aerial view of Aalto University campus from Laajalahti, autumn colours, yellow and orange, are prominent in the trees

Aalto-yliopiston rahastojen sijoitustoiminta

Rahastojen sijoitustoiminnan tuottojen tarjoama rahoitus tukee Aalto-yliopiston opetusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.

Aalto-yliopisto
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Punainen palvelukatkon ilmoitus IT-palveluista, jossa edistymispalkki
Yliopisto Julkaistu:
The PulseOn team posing for the camera. 7 men in suits, 5 standing and 2 sitting on the sides
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

PulseOn Oy syntyi Nokian Bridge-ohjelman ansiosta

Nokia Oyj käynnisti vuonna 2011 laajan Nokia Bridge -ohjelman, jolla tuettiin irtisanottujen osaajien polkua yrittäjyyteen ja työllistymiseen. Aalto Startup Center tarjosi Bridge-ohjelmaan osallistuville yrityskiihdyttämöpalveluja ja valmensi osallistujia innovointi- ja kaupallisprosesseihin.
Huppariin pukeutunut henkilö käyttää valaistua fotoboksia vilkkaassa messuhallissa
Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopisto 126. sijalla QS:n yliopistovertailussa

Aalto pärjäsi vertailussa parhaiten valmistuneiden työllistymisen ja kestävyyden osa-alueilla.
Henkilöitä pöydän ääressä kirkkaassa sisätilassa, kasvot blurattuina, jutellen ja taputtaen.
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Opiskelijoille lisää valinnanvaraa kieltenopiskeluun – neljä pääkaupunkiseudun yliopistoa avaavat tarjontansa

Aalto-yliopisto, Helsingin yliopisto, Taideyliopisto ja Hanken ovat käynnistäneet uuden kieltenopiskelua edistävän verkoston.