Uutiset

Aalto-yliopiston alumni DI Bruk Dejenielle palkinto vuoden 2022 parhaasta geotekniikan alan diplomityöstä

Palkitun työn aiheena oli stabiloidun saven kyky toimia hiilidioksidivarastona.
Pohjarakennuslaboratorio, Aalto-yliopisto

Suomen Geoteknillisen Yhdistyksen hallituksen valitsema voittaja julkistettiin marraskuussa pidetyssä Geotekniikan päivässä. Bruk Dejenie palkittiin FinMeas Oy:n lahjoittamalla stipendillä työstään ”Carbon Dioxide Sequestration Capacity of Stabilized Malmi Clay.”

Hiilidioksidipäästöt minimiin

Geoteknisen suunnittelun kasvavana osa-alueena nähdään maan kunnon parantaminen, jota ohjaa korkea rakennusinfrastruktuurin kysyntä kunnoltaan haastavan maaperän alueilla. Maaperän teknisten ominaisuuksien kohentamiseen käytettäviä syvästabilointimenetelmiä pyritään kehittämään ympäristöystävällisimmiksi, sillä niihin kytkeytyy valtava määrä materiaalia ja energiaa.

Minimoimalla energiankulutuksen ja hiilidioksidipäästöt maanparannusprojekteissa, geoteknisellä suunnittelusektorilla on mahdollisuus olla johtavassa asemassa ympäristön kannalta kestävämpien hankkeiden toteuttamisessa.

Uraauurtava tutkimus geotekniikan alalta

Dejenie käsitteli työssään eri sideainetyypeillä stabiloidun saven hiilidioksidin sitomiskykyä laboratorio-olosuhteissa. Tutkimuksessa käytettiin Malmin saven lisäksi erilaisia ​​uusiomateriaalipohjaisia, alhaisia ​​hiilidioksidipäästöjä aiheuttavia sideaineita.

Palkittu diplomityö on alkuselvitys tuleville tutkimuksille, joissa karbonatisoitumisen testaamista tehdään useammalla sideaineella ja sidemäärällä. Saatuja tuloksia tullaan käyttämään jatkossa myös laaja-alaisissa laboratorio- ja kenttäkokeissa.

Työssä yhdistyy moderni ja ajankohtainen näkökulma kirjallisuustutkimuseen ja useisiin laboratoriokokeisiin.
 

FinMeas Oy:n diplomityöpalkinto vuoden parhaasta geotekniikan alan lopputyöstä jaettiin nyt yhdeksättä kertaa. Kilpailussa olivat mukana kaikki geotekniikkaa opettavat yliopistot eli Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto ja Oulun yliopisto. Kukin yliopisto lähetti ehdotuksen alan parhaasta diplomityöstä, joiden pohjalta Suomen Geoteknillisen Yhdistyksen hallitus valitsi voittajan.

Lisätietoja:

Bruk Dejenie, Aalto-yliopisto, [email protected]
Sami Ylönen, toimitusjohtaja, FinMeas Oy, p. 040 715 3264
 

Suomen Geoteknillinen Yhdistys SGY on maa- ja pohjarakentamisessa aktiivisesti työskentelevien suunnittelijoiden, tutkijoiden, urakoitsijoiden, rakennuttajien sekä laite- ja materiaalitoimittajien yhteisö. www.sgy.fi

FinMeas on geoteknisten ja ympäristön riskien hallinnan prosessien automatisoinnin asiantuntijayritys.  Erilaisten monitorointiratkaisujen ja datan hallinta -järjestelmien avulla tuotetaan resurssitehokkuutta sekä turvallisuutta kaivoksille sekä pohjarakentamisen projekteihin. www.finmeas.com

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Natal Mind voittajatiimi, kuva: Polar Bear Pitching
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Hyppy kylmään veteen yhdistää avannossa pitchaamista ja synnytystä

Natal Mind -tutkimustiimi voitti Polar Bear Pitching -kilpailun viikonloppuna Oulussa. Synnytyslääkäri Aura Pyykönen kertoo, miltä tuntui pitchata jääkylmässä avannossa. Voittajatiimiin kuuluvat lisäksi Annika Järvelin, Riikka Lemmetyinen ja Henni Tenhunen Aallon tuotantotalouden laitokselta.
Lara Ejtehadian, Patrick Rinke, and Ilari Lähteenmäki sitting with coffee mugs and smiling to the camera.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopiston avoimen tieteen palkinnon 2023 voittaja – Aalto Materials Digitalization Platform (AMAD)

Haastattelimme Aallon ensimmäisen avoimen tieteen palkinnon voittajia AMAD-tiimistä.
Jukka Pekola, kuva: Riitta Supperi, Suomen Kulttuurirahasto
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Jukka Pekolalle Suomen Kulttuurirahaston palkinto – ”kvantti kiinnostaa tiede- ja scifimaailman ulkopuolellakin"

Professori Jukka Pekola saa Suomen Kulttuurirahaston palkinnon kvanttiteknologiatutkimuksen pitkäaikaisesta edistämisestä ja osallistumisesta ihmiskunnan haasteiden ratkaisemiseen.
Sirje Liukko
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Tasavallan presidentin kunniamerkki Sirje Liukolle

Tasavallan presidentin kunniamerkki on myönnetty suunnittelija Sirje Liukolle Kemian tekniikan korkeakouluun.