Uutiset

Aalto-yliopiston alumni DI Bruk Dejenielle palkinto vuoden 2022 parhaasta geotekniikan alan diplomityöstä

Palkitun työn aiheena oli stabiloidun saven kyky toimia hiilidioksidivarastona.
Pohjarakennuslaboratorio, Aalto-yliopisto

Suomen Geoteknillisen Yhdistyksen hallituksen valitsema voittaja julkistettiin marraskuussa pidetyssä Geotekniikan päivässä. Bruk Dejenie palkittiin FinMeas Oy:n lahjoittamalla stipendillä työstään ”Carbon Dioxide Sequestration Capacity of Stabilized Malmi Clay.”

Hiilidioksidipäästöt minimiin

Geoteknisen suunnittelun kasvavana osa-alueena nähdään maan kunnon parantaminen, jota ohjaa korkea rakennusinfrastruktuurin kysyntä kunnoltaan haastavan maaperän alueilla. Maaperän teknisten ominaisuuksien kohentamiseen käytettäviä syvästabilointimenetelmiä pyritään kehittämään ympäristöystävällisimmiksi, sillä niihin kytkeytyy valtava määrä materiaalia ja energiaa.

Minimoimalla energiankulutuksen ja hiilidioksidipäästöt maanparannusprojekteissa, geoteknisellä suunnittelusektorilla on mahdollisuus olla johtavassa asemassa ympäristön kannalta kestävämpien hankkeiden toteuttamisessa.

Uraauurtava tutkimus geotekniikan alalta

Dejenie käsitteli työssään eri sideainetyypeillä stabiloidun saven hiilidioksidin sitomiskykyä laboratorio-olosuhteissa. Tutkimuksessa käytettiin Malmin saven lisäksi erilaisia ​​uusiomateriaalipohjaisia, alhaisia ​​hiilidioksidipäästöjä aiheuttavia sideaineita.

Palkittu diplomityö on alkuselvitys tuleville tutkimuksille, joissa karbonatisoitumisen testaamista tehdään useammalla sideaineella ja sidemäärällä. Saatuja tuloksia tullaan käyttämään jatkossa myös laaja-alaisissa laboratorio- ja kenttäkokeissa.

Työssä yhdistyy moderni ja ajankohtainen näkökulma kirjallisuustutkimuseen ja useisiin laboratoriokokeisiin.
 

FinMeas Oy:n diplomityöpalkinto vuoden parhaasta geotekniikan alan lopputyöstä jaettiin nyt yhdeksättä kertaa. Kilpailussa olivat mukana kaikki geotekniikkaa opettavat yliopistot eli Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto ja Oulun yliopisto. Kukin yliopisto lähetti ehdotuksen alan parhaasta diplomityöstä, joiden pohjalta Suomen Geoteknillisen Yhdistyksen hallitus valitsi voittajan.

Lisätietoja:

Bruk Dejenie, Aalto-yliopisto, [email protected]
Sami Ylönen, toimitusjohtaja, FinMeas Oy, p. 040 715 3264
 

Suomen Geoteknillinen Yhdistys SGY on maa- ja pohjarakentamisessa aktiivisesti työskentelevien suunnittelijoiden, tutkijoiden, urakoitsijoiden, rakennuttajien sekä laite- ja materiaalitoimittajien yhteisö. www.sgy.fi

FinMeas on geoteknisten ja ympäristön riskien hallinnan prosessien automatisoinnin asiantuntijayritys.  Erilaisten monitorointiratkaisujen ja datan hallinta -järjestelmien avulla tuotetaan resurssitehokkuutta sekä turvallisuutta kaivoksille sekä pohjarakentamisen projekteihin. www.finmeas.com

 

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Taloustieteilijät Pertti Haaparanta ja Ritva Reinikka (kuvat: Vilja Pursiainen ja Heikki Tuuli)
Palkitut, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yrjö Jahnssonin säätiön tiedepalkinto kahdelle pitkän uran tehneelle kehitystalouden tohtorille

Ritva Reinikka ja Pertti Haaparanta jakavat vuoden 2022 tiedepalkinnon.
Havainnekuva Aalto University Works -korttelista
Kampus, Palkitut, Yliopisto Julkaistu:

Aalto Works -energiaratkaisu sai Vuoden Energianerokas -tunnustuksen

Ratkaisu perustuu paikallisen tuotannon ja kaukolämpöjärjestelmän yhdistämiseen sekä matalalämpö- ja kylmäverkkoihin.
christmas decorations
Palkitut Julkaistu:

Perustieteiden korkeakoulun vuosipalkinnot jaettiin jälleen – juhlistavat koulussa tehtyä erinomaista työtä vuodelta 2022

Palkintojen saajat paljastettiin koulun joulujuhlassa, joka tänä vuonna järjestettiin kampuksella kahden vuoden etäjuhlallisuuksien jälkeen.
Lukas Ahrenberg
Palkitut Julkaistu:

Lukas Ahrenberg valittu tietotekniikan laitoksen vuoden opettajaksi 2022

Vuoden opettaja julkistettiin tietotekniikan laitoksen laitoskokouksessa keskiviikkona 14. joulukuuta 2022.