Uutiset

Aallon opiskelijoiden kehittämä vedenpuhdistusfiltteri voitti innovaatiokilpailun

Euroopan suurimman ilmastoinnovaatiokilpailun Suomen finaalin voittajat kisaavat syyskuussa Amsterdamissa.
Voittajajoukkueeseen kuuluivat Fabiano Paiva Brito, Sanna Puhakainen, Tsui-Fan Tseng, Emma-Sofie Kukkonen, Arturs Alsins ja Salvador Hernandez Gazga.

ClimateLaunchpadin tavoitteena on synnyttää ja skaalata ratkaisuja ilmastonmuutokseen. Se
vauhdittaa satoja toimintaansa käynnistämässä olevia kasvuyrityksiä eteenpäin tuotteiden ja palveluiden kehittämisessä. Tätä kautta se synnyttää konkreettisia ratkaisuja kohti resurssiviisasta ja päästötöntä yhteiskuntaa.

Aallon opiskelijoiden startup Nanomaji voitti keksinnöllään sekä tuomari- että yleisöäänestyksen. Tiimi on kehittänyt filtterin, joka puhdistaa käyttöveden niin, että sitä ei tarvitse keittää. Hiilen polttaminen veden keittämiseksi on merkittävä ilmastopäästöjen lähde kehitysmaissa.

Opiskelijaprojekti toteutettiin yhteistyössä Ahlstromin kanssa; Ahlstrom on kehittänyt filterin teknologian, josta opiskelijat sitten tekivät sovellutuksen vähävaraisille markkinoille. Nanomaji syntyi New Global -projektissa IDBM (International Design Business Management) ja SGT (Sustainable Global Technologies) -maisteriohjelmissa. Aalto-yliopistosta DI Anne Hyvärinen toimi työn mentorina ja Mikko Koria ja Olli Varis vastuullisina professoreina.

– Olemme saaneet kilpailun myötä paljon erinomaista valmennusta ja neuvoja niin Aallon professoreilta kuin sijoittajilta. Kilpailukuukausi oli intensiivinen, mutta tuotekehitys edistyi paljon ja kehitystä tapahtui myös bisnesmallin saralla, kertoo voittajajoukkueeseen kuulunut Emma-Sofie Kukkonen. Hänen lisäkseen Nanomaji-tiimiin kuuluivat Sanna‎ Puhakainen, Jymy‎ Parhiala, Fabiano‎ Paiva Brito, Salvador‎ Hernandez Gazga, Arturs‎ Alsins ja Tsui-Fan Tseng.

Finaalin palkintona on paikka Euroopan-laajuisessa Climate-KIC Accelerator -yrityskiihdyttämössä

Jokaisella tiimillä oli viisi minuuttia aikaa vakuuttaa tuomaristo ja yleisö ilmastoratkaisustaan. Illan päätteeksi tuomariston jäsenet eli business-enkeli ja FiBANin (Finnish Business Angels Network) hallituksen jäsen Ari Hyppönen, sijoittaja ja Cleantech Investin perustaja Tarja Teppo, Hupparihörhö-palvelun perustaja Sami Kuusela, Aalto-yliopiston ympäristö- ja innovaatiojohtamisen professori Raimo Lovio ja Demos Helsingin toiminnanjohtaja Tuuli Kaskinen valitsivat kolme parasta tiimiä kansainväliseen finaaliin.

Nanomajin lisäksi kuljetusrekkojen tyhjänä ajamista vähentävä Loadbro ja liikennevälinevaihtoehdot yhteen sovellukseen kokoava Tuup jatkavat matkaansa kohti syyskuussa järjestettävää Amsterdamin kansainvälistä finaalia. Finaalissa on mukana noin 80 yritystä 30 eri maasta. Finaalin palkintona on noin 100 000 euron arvoinen paikka Euroopan-laajuisessa Climate-KIC Accelerator -yrityskiihdyttämössä. Tämän lisäksi koko kilpailun voittaja kuittaa 10 000 euron pääpalkinnon.

Suomen ClimateLaunchpad-kiihdytysohjelmaan haki maalis-huhtikuun aikana mukaan kaikkiaan yli 50 tiimiä. Näiden hakijoiden joukosta tuomaristo valitsi 10 lupaavinta intensiiviseen ohjelmaan, joka koostui bootcampista ja mentorointitapaamisista.

Euroopan suurimman ilmastoinnovaatiokilpailun ClimateLaunchPadin Suomen-finaalin voittajat valittiin Helsingissä kulttuuriareena Gloriassa maanantaina 8. kesäkuuta.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Dean's Impact Award, School of Business
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Dekaani palkitsee Kauppakorkeakoulun opiskelijoita myös muista kuin erinomaisista arvosanoista

Uudella Dean’s Impact Award -palkinnolla halutaan osoittaa arvostusta esimerkiksi kestävän kehityksen tai Aallon arvojen mukaisen toiminnan edistämiselle.
Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
Red-haired woman standing outside of Aalto University Töölö building in Helsinki, surrounded by trees and grass. A bus and tram on the background.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden MBA-alumni päätyi sattumalta humanitaariselle alalle – ”Huomasin, että minulle sopivat kriisit ja katastrofit”

Vuoden 2023 MBA-alumniksi on valittu Päivi Hurttia. Muun muassa journalismin ja viestinnän parissa uraa tehnyt Hurttia vietti juuri vuoden Etiopiassa. Työssään Punaisen Ristin kansainvälisellä komitealla hän auttoi varmistamaan, että humanitaarinen apu pääsee perille kaikille alueille.
ITP-opiskelijoita kesällä 2020. Kuva: Petri Anttila
Opinnot Julkaistu:

ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään

Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.