Uutiset

2,75 miljoonan EU-rahoitus digitaalisten ei-kilpailullisten hyödykkeiden aiheuttamien markkinapuutteiden korjaamiseen

ATARCA-konsortion tavoitteena on luoda kokeiluja talousjärjestelmistä, jotka huomioivat digitaalisten hyödykkeiden erityislaatuisuuden. Monet digitaaliset hyödykkeet ovat ei-kilpailullisia eli ne lisäävät arvoaan niitä käytettäessä. Perinteinen rahatalousjärjestelmä kohtaa rajoitteensa, koska ei-kilpailullisten hyödykkeiden arvo maksimoituu vaihdannan sijaan jaettaessa.
Image by Ico Maker
Image by Ico Maker

Aalto-yliopiston johtama ATARCA-konsortio on saanut kahden vuoden ja 2,75 miljoonan euron rahoituksen EU:n Horisontti 2020 -ohjelmasta (Novel Ideas for Rapidly Changing Technologies). Hanketta johtaa työelämäprofessori Pekka Nikander. Konsortion jäseniä ovat Aalto-yliopisto, Demos-ajatushautomo (Helsinki), Streamr Network AG (Zug, Sveitsi), Associació Novact (Barcelona, Espanja) ja Qbit Artifacts SL (Onda, Espanja).

Rahoitus on tarkoitettu ei-kilpailullisten hyödykkeiden (anti-rival goods) avulla tapahtuvan arvonluonnin tutkimiseen ja kehittämiseen. Perinteisen rahatalouden menetelmät vaativat uutta ajattelua, koska ei-kilpailullisten hyödykkeiden käyttö perustuu vaihdannan sijaan jakamiseen. Hankkeessa luodaan kirjanpito- ja kannustinteknologioita ennen kaikkea datamarkkinoiden ja yhteisöjen käyttöön.

”ATARCA-konsortio luo hajautetun pääkirjan teknologioihin (DLT) pohjautuvia ratkaisuja ja testaa niiden soveltuvuutta teollisten datamarkkinoiden ja paikallisten yhteisöjen kehittämisen konteksteissa. Datamarkkinat eivät toimi tällä hetkellä optimaalisesti. Jos kehittämämme teknologiat osoittautuvat toimiviksi, ne tarjoavat rakenteelliset perusteet uudenlaiselle talouskasvulle”, työelämäprofessori Nikander sanoo.

Hankkeessa työskentelevät Nikanderin lisäksi Aalto-yliopiston yliopistonlehtori Ville Eloranta, apulaisprofessori Vikash Kumar Sinha, TkT Esko Hakanen, tohtorikoulutettava Ulriikka Järvihaavisto ja Helsingin yliopiston globaalin poliittisen talouden yliopistonlehtori S. M. Amadae.

Hankkeessa kehitettäviä teknologioita testataan kahdessa pilottiprojektissa. Ensimmäinen pilotti toteutetaan Barcelonassa REC-yhteisövaluuttaa käyttävien paikallisyhteisöjen kanssa. REC:llä edistetään ihmisoikeuksiin, oikeudenmukaisuuteen ja demokratiaan perustuvia sosiaalisia muutosprosesseja.

Toisessa pilottihankkeessa ATARCA kehittää avoimen lähdekoodin Streamr-hankkeen kanssa teollisen datan markkinoita. Streamr on reaaliaikaisen datan jakamiseen tarkoitettu hajautettu vertaisverkko.

Demos-ajatushautomo seuraa ATARCA-konsortiossa vuorovaikutusta EU-politiikkojen kanssa. Demos on toiminut jo pitkään hajautetun pääkirjan teknologioiden ja tekoälyratkaisuiden tutkimushankkeissa Horisontti 2020:n, Suomen Akatemian ja Valtioneuvoston Kanslian rahoittamana.

ATARCA:n rakenne pohjautuu GMeRitS-konsortioon. GMeRitS on Aalto-yliopiston johtama tutkimuslaitosten ja yritysten yhteenliittymä, joka sai vuonna 2020 merkittävän Blockchains for Social Good -palkinnon.

Lisätietoa:

Ville Eloranta, D.Sc. (Tech), University Lecturer
Aalto University School of Business
Dept. of Management Studies
+358 40 706 7012, ville.eloranta@aalto.fi
http://fi.linkedin.com/in/villeeloranta
 
S.M. Amadae, PhD, Researcher
Aalto School of Business
sm.amadae@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö puhuu älykelloon, jossa on hopeinen verkkoranneke ja näytöllä aaltomuoto.
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Äänesi paljastaa enemmän kuin uskot – tutkijat kehittävät keinoja suojata puheeseen kätkeytyvää tietoa

Puheteknologiat yleistyvät vauhdilla, ja samalla kasvaa riski siitä, että ääni paljastaa arkaluonteista tietoa terveydestä, taustoista tai mielipiteistä. Aalto-yliopiston tutkijat kehittävät keinoja mitata ja rajoittaa sitä, mitä kaikkea puheesta voidaan päätellä.
Kolme ihmistä istuu bussipysäkillä, takanaan karttoja ja kylttejä. Yhdellä on reppu maassa.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aallon vuosi 2025: Kvanttihyppyjä, luovia loikkia ja ratkaisuja parempaan elämään

Kasvua, teknologiaa ja teollisuuden uudistumista, ihmislähtöisiä ratkaisuja, terveys ja arjen hyvinvointi sekä hauskaa arkea ja toimivia yhteisöjä.
arotor adjustable stiffness test setup
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Miljoonarahoitus uuden sukupolven koneteknologian kehittämiseen – tavoitteena tuottavuusloikka useilla vientialoilla

BEST-hankkeessa kehitetään uudenlaisia tiiviste-, laakerointi- ja vaimennusteknologioita useiden teollisuudenalojen käyttöön.
TAIMI-hanke rakentaa tasa-arvoista työelämää. Kuva: Kauppakorkeakoulu Hanken.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

TAIMI-hanke rakentaa tasa-arvoista työelämää – kuusivuotinen konsortiohanke etsii ratkaisuja rekrytoinnin ja osaamisen haasteisiin

Tekoäly muuttaa osaamistarpeita, väestö ikääntyy ja työvoimapula syvenee. Samalla kansainvälisten osaajien potentiaali jää Suomessa usein hyödyntämättä. Näihin työelämän haasteisiin vastaa Strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittama kuusivuotinen TAIMI-hanke, jota toteuttaa laaja konsortio.