Tapahtumat

Parempaa opiskelijaelämää Aallossa tammikuussa 2026

Tervetuloa Aaltoon uusi opiskelija! Mitä opiskelusta ja opiskelijaelämästä on hyvä tietää, kun aloitat opintosi? Tule kuuntelemaan vastauksia tähän kysymykseen, ja bonuksena saat myös vastauksia muihin kysymyksiin, joita haluat kysyä meiltä aaltolaisilta.
Alvari square winter

Missä voi opiskella yhdessä tai itsenäisesti? Mistä lainata kirjoja? Kannattaisiko opiskella kieliä? Mitä tehdä vapaa-ajalla? Miten tottua uusiin opintoihin ja opiskeluympäristöön? Entä mitä muuta haluaisit tietää? Koitamme antaa parhaat vinkkimme uusille aaltolaisille sujuvaa opintojen alkua varten. Tilaisuuden ohjelma päivitetään tälle sivulle myöhemmin.

Tämän tilaisuuden jälkeen ilta jatkuu elokuvateatteri Odeionissa (tila 2007, Maarintie 8), jossa katsotaan Teekkarielämää-video. Odeionista isot/tutorit hakevat sinut Rantasaunalle, jossa vietetään loppuilta.

Olethan jo ilmoittautunut läsnäolevaksi opiskelijaksi? Jos et ole, niin tee se mahdollisimman pian! Jos sinulla tulee jotain kysyttävää opintojen aloituksesta, ole yhteydessä opiskelijapalveluihin tai suoraan oman ohjelmasi koordinaattoriin/suunnittelijaan.

Tutustu myös Alkuorientaatioon uusille opiskelijoille ennen opintojen alkua. 

Ohjelma (esitykset linkkeinä otsikoissa)

Tervetuloa Aalto-yliopistoon! Petri Suomala, opetuksesta vastaava vararehtori
Yhdenvertaisuus, monimuotoisuus ja inklusiivisuus Aalto-yliopistossa​ Ida Salin, monimuotoisuusasiantuntija (Aalto-yliopisto) 
Hyvinvoiva opiskelija on usein hyvä opiskelija Henna Niiva, opintopsykologi (Opiskelijapalvelut)
UniSport Maria Panfilova (UniSport)
Kielten opiskelu Aallossa / Språk- och kommunikationsstudier Hanna Husu, lehtori, ja Jari-Pekka Välimaa, yliopisto-opettaja (Kielikeskus)
Oppimiskeskus – mikä se on? / Lärcentret – vad är det? Mari Lankinen, tietoasiantuntija (Oppimiskeskus)
IT palvelut / IT-tjänster Outi Hirvi, IT asiakkuusvastaava (Tietotekniikkapalvelut)
Mitä Aalto-yliopiston ylioppilaskunta tekee hyväksesi? / Aalto-universitetets studentkår Tuulia Telin, asiantuntija, ja Vilppu Viinikainen, hallituksen jäsen (AYY)
Kokemuksia opinnoista ja vinkkejä opintojen alkuun! Sara Blomqvist, fuksimajuri (Teekkarijaosto, AYY) 
Oliver Bäcksbacka, hallituksen jäsen (Tokyo ry)
Veera Huovinen, hallituksen jäsen (KY)
Lia Lundström, fuxivator (TF)
Vilppu Viinikainen, hallituksen jäsen (AYY)
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu