Alumni Photography Talks -valokuvataiteen luentosarja
Milloin
Missä
Tapahtuman kieli
Anna Niskanen (s. 1990) on helsinkiläinen kuvataiteilija, jonka teokset ovat valokuvaan pohjautuvaa taidegrafiikkaa. Hän tarkastelee teoksissaan valokuvan ja erilaiste vedostusmenetelmien reunaehtoja. Niskanen valmistui maisteriksi Aalto-yliopistosta valokuvataiteen koulutusohjelmasta vuonna 2017.
Hänen töitään on nähty ryhmä- ja yksityisnäyttelyissä muun muassa Mäntän kuvataideviikoilla, Wäinö Aaltosen museossa, Lianzhou Fotofestivalilla, Riga Photomonthissa, Porvoon Taidehallissa, Vaasan Taidehallissa ja Galleria Huudossa. Lisäksi hän on yksi Kosminen-kollektiivin perustajajäsenistä ja Valokuvataiteilijat ry:n hallituksen puheenjohtaja. Hänen teoksiaan on yksityisissä ja julkisissa kokoelmissa.
Annan luennossa aiheina ovat muun muassa: taitelijan näyttelyt ja taiteellinen luominen, ansiot / apurahat / teosten myynti + hakemukset, residenssit, Kosminen kollektiivinen / vertaistuki, Valokuvataiteilijaliiton toiminta ja julkinen taide.
_______________________________________________________________________________________
Alumni Talks on noin 5 vuotta sitten valmistuneiden Aalto-yliopiston valokuvataiteen alumnien luentosarja. Luentosarjan tavoitteena on mahdollistaa yhteyksiä valokuvataiteen alumnien, nykyisten Aallon opiskelijoiden & henkilökunnan sekä julkisen yleisön välillä. _______________________________________________________________________________________
Seuraava luento
27.2.2025 / 16:00-17:30 (ovet auki klo 15:30 lähtien, luento alkaa heti klo 16)
Aalto-yliopisto / Väre-rakennus, Q103, 1. kerros
(Aulan infon jälkeen kulje ramppia ylös ja salin ovi on sen päässä olevassa aulassa)
Mikäli et löydä perille, pyydä aulapalvelusta apua tai soita Susanna p. 050 547 2168)
_______________________________________________________________________________________
Luentosarja on avoin kaikille Aalto-yliopiston opiskelijoille, alumneille ja henkilökunnalle sekä muulle yleisölle.
______________________________________________________________________________________
Luentosarjaa koordinoi Karl Ketamo (Aalto Photography Alumni, 2020)
Valokuvataide, taiteen maisteri
Valokuvalla on voimaa ja valtaa, joka läpäisee yhteiskunnan ja kulttuurin ja vaikuttaa niin yksilöihin, yhteisöihin kuin kansakuntiinkin. Vaikka maailma on kuvien kyllästämä, vahvojen valokuvien merkitys ei ole vähentynyt. Päinvastoin, nyt jos koskaan tarvitaan taiteilijoita ja valokuvaajia, joiden työllä on merkitystä. Aalto-yliopiston opiskelijana olet osa kunnianhimoista ammatillista yhteisöä ja oppimisympäristöä, jossa pääset kehittämään taiteellista toimintaasi ja vahvistamaan käsitteellistä ja kriittistä ajatteluasi.
Valokuvan maisterit 2025 – Image Being
Tervetuloa valokuvataiteen maisteriopiskelijoiden kiehtovaan näyttelyyn!