Opiskelijalähettiläät ja kampusoppaat
Miksi ryhtyä opiskelijalähettilääksi ja/tai kampusoppaaksi?
- Ansaitset lisätuloja ja saat työkokemusta.
- Saat esiintymiskokemusta ja -varmuutta.
- Toimit kokemusasiantuntijana kiinnostuneelle yleisölle.
- Autat nuoria löytämään oman opiskelualansa.
- Rohkaiset monenlaisia ihmisiä hakeutumaan tekniikan, taiteiden ja kauppatieteiden aloille. Näin edistät koulutuksellista tasa-arvoa ja diversiteettiä.
- Autat Aalto-yliopistoa löytämään opiskelijoikseen terävimmät ja luovimmat kyvyt!
Miten liittyä mukaan?
Opiskelijalähettilääksi voit liittyä suorittamalla itsenäisesti MyCourses-koulutuksen.
Kampusoppaaksi voit hakeutua syksyisin. Kampusopaskoulutus järjestettiin Otaniemessä 24.9.2026. Uusia oppaita ei rekrytoida enää kuluvan syksyn aikana.
Opiskelijalähettilästoiminta
Opiskelijalähettiläät ovat Aallon opiskelijoita, jotka vierailevat oppilaitoksissa kertomassa lukiolaisille ja muille toisen asteen opiskelijoille omista opinnoistaan ja kokemuksistaan Aallossa. Vierailuja järjestetään ympäri Suomea kouluissa, varuskunnissa ja erilaisissa tapahtumissa joko paikan päällä tai etäyhteyksin. Opiskelijalähettiläät edustavat Aallon kaikkia aloja.
Opiskelijalähettilääksi pääset suorittamalla koulutuksen (MyCourses-kurssi). Suoritettuasi My Courses -koulutuksen, Viestintäpalvelut tarjoaa vierailumahdollisuuksia opiskelijalähettiläiden Teams-kanavalla. Vierailupyyntöjä (esittelyjä) lukioihin ja muihin oppilaitoksiin saatetaan joskus tarjota myös sähköpostitse. Tämän lisäksi lähettiläät voivat itse tarjota esittelyjä oppilaitoksille.
Aalto-yliopisto järjestää ja osallistuu vuosittain myös erilaisiin tapahtumiin, kuten messuille. Pyydämme usein opiskelijalähettiläitämme mukaan edustamaan Aaltoa.
Opiskelijalähettiläskoulutus on tarjolla MyCourses-kurssina. Voit suorittaa kurssin, kun sinulle sopii. Se on auki koko lukuvuoden, eikä vaadi erillistä ilmoittautumista. Kurssin voi suorittaa suomeksi tai ruotsiksi, ja siihen kuluva kokonaisaika on noin 1,5-2 tuntia.
Pyydämme koulutuksen lopussa yhteystietosi, jotta voimme lisätä sinut opiskelijalähettiläiden Teams-kanavalle ja postituslistalle. Näiden kautta tarjoamme sinulle tilaisuuksia esitellä Aaltoa.
Koulutukseen pääset oheisen linkin kautta: Aalto-yliopiston opiskelijalähettiläskoulutus!
- Tarkkaile Teams-kanavaa esittelytarjousten varalta.
- Mieti, mille oppilaitokselle haluat esitellä Aaltoa ja tarkista opiskelijalähettiläiden Teamsista (Suomen lukiot -excel), onko oppilaitos vapaana.
- Ota yhteyttä oppilaitokseen, jossa haluat esitellä Aaltoa ja sovi aikataulusta.
- Tee vierailusta kortti Teamsin planneriin, ja ilmoita siinä esittelyn tiedot, sovittu ajankohta ja kesto Teams-kanavalla annettujen ohjeiden mukaisesti.
- Lue tarvittaessa etäesittelyohjeet tältä sivulta.
Huom! Etäesittelyjä ei videoida. - Lataa esitysmateriaali tältä sivulta ja tutustu siihen.
- Pidä innostava esittely!
- Varmista, että opo/opettaja täyttää oman palautelomakkeensa.
- Täytä opiskelijalähettilään palautelomake.
Palautelomake täytyy täyttää/palauttaa erikseen jokaisesta pidetystä esittelystä. - Seuraa sähköpostiasi. Aallon palkkionmaksujärjestelmä lähettää automaattisesti pyynnön henkilötietolomakkeesi ja verokorttisi liittämisestä järjestelmään.
Huomaathan, että henkilötietolomake ja verokortti tulee liittää palkkionmaksujärjestelmään 30 vuorokauden sisällä pyynnöstä. Jos lomaketta ja verokorttia ei liitetä annetun ajan puitteissa, maksu peruuntuu.
Jos liitteesi löytyvät jo järjestelmästä, palkkionmaksujärjestelmä ei lähetä niistä erillistä pyyntöä, vaan maksu menee läpi automaattisesti.
Vain Viestintäpalveluiden koulutuksen käyneet ovat oikeutettuja korvaukseen pitämistään esittelyistä. Esittelykorvaus on opiskelijalähettiläiden määrästä riippumatta 100 € / esittely, ja halutessaan (enintään) kaksi opiskelijaa voivat jakaa korvauksen keskenään. Lähtökohtana korvaukselle on 45-75 min esittely. Matkakuluja ei pääsääntöisesti korvata. Palkkion suuruus riippuu pidettyjen esittelyjen lukumäärästä:
100 € / esittely / lukukausi 1.-5. esittelystä
40 € / esittely / lukukausi 6.-10. esittelystä
20 € / esittely/ lukukausi 11. → esittelystä
Huom! Etäesittelyn korvaus on 50 €/ esittely.
Viestintäpalveluiden etsiessä esittelijöitä on korvaus pääsääntöisesti 50-100 euroa riippumatta jo pidettyjen esittelyjen määrästä.
Palkkiosääntöön ja matkakuluihin saatetaan tehdä poikkeus, jos pidettävä esittely on poikkeuksellisen vaikean kulkuyhteyden päässä. Tästä sovitaan aina etukäteen Viestintäpalveluiden kanssa.
Jotta voit saada korvauksen, sinun on aina sovittava esittelystä etukäteen Viestintäpalveluiden kanssa. Esittelystä on hyvä sopia ajoissa, mieluusti ainakin kaksi viikkoa ennen esittelyä. Lähtökohtaisesti yhdessä oppilaitoksessa vieraillaan vain kerran lukukauden aikana / ala (kauppatieteet, taiteet ja tekniikka), mutta tähän sääntöön saatetaan tehdä poikkeuksia.
Viestintäpalvelut rekrytoi opiskelijalähettiläitä mukaan myös erilaisiin tapahtumiin, kuten messuille. Messuille osallistumisesta saa korvauksen vain, kun Viestintäpalvelut on erikseen sopinut tapahtumajärjestäjien kanssa messuille osallistumisesta ja tarjonnut tätä mahdollisuutta opiskelijoille. Messuilla edustaminen korvataan yleensä tuntipalkkauksella, ja korvauksesta sovitaan aina etukäteen.
Kampusopastoiminta
Aalto-yliopiston kampusoppaat johdattavat vierailijat kampuksen kiinnostavimpiin paikkoihin kertoen samalla omista opinnoistaan ja kokemuksistaan Aallossa. Kierrosten tavoitteena on herättää kiinnostusta Aallossa opiskelua kohtaan. Oppailta edellytetään sujuvaa suomen tai ruotsin kielen taitoa.
Pääset kampusoppaaksi käymällä opaskoulutuksen, joka sisältää mm. esimerkkikierroksen kampuksella. Koulutuksen jälkeen lisäämme sinut opiskelijalähettiläiden Teamsiin, ja siellä olevalle kampusvierailut-kanavalle. Tarjoamme kampusoppaille kierroksia kanavan kautta, mutta oppaille on myös olemassa oma sähköpostilista.
- Tarkkaile Teamsin Kampusvierailut-kanavaa kampuskierrostarjousten varalta.
- Kun olet varannut keikan ja vierailu on vahvistettu, Viestintäpalvelut lähettää sinulle ja opolle yhteisen kalenterikutsun vierailua koskien (osoitteesta tours@aalto.fi). Kalenterivarauksessa vahvistetaan sekä oppaiden että opinto-ohjaajan/opettajan yhteystiedot.
- Valmistaudu kierrokseen: käy läpi kierroksen sisältörunko ja mieti, mitä aiot kertoa omista kokemuksistasi.
- Ilmoita viipymättä mahdollisista muutoksista ja poikkeustilanteista Viestintäpalveluille ja opinto-ohjaajalle!
- Pidä innostava kampuskierros vierailijoille.
- Pyydä opinto-ohjaajaa / opettajaa täyttämään oma palautelomakkeensa.
- Täytä ja palauta kampusoppaan palautelomake.
Palautelomake täytyy täyttää/palauttaa erikseen jokaisesta pidetystä kampuskierroksesta. - Seuraa sähköpostiasi. Aallon palkkionmaksujärjestelmä lähettää automaattisesti pyynnön henkilötietolomakkeesi ja verokorttisi liittämisestä järjestelmään.
Huomaathan, että henkilötietolomake ja verokortti tulee liittää palkkionmaksujärjestelmään 30 vuorokauden sisällä pyynnöstä. Jos lomaketta ja verokorttia ei liitetä annetun ajan puitteissa, maksu peruuntuu.
Jos liitteesi löytyvät jo järjestelmästä, palkkionmaksujärjestelmä ei lähetä niistä erillistä pyyntöä, vaan maksu menee läpi automaattisesti.
Kampusopaskorvaus on sama riippumatta pidettyjen kierrosten määrästä.
- 40 € / opas / kierros (n. 1 h kierros)
- 50 € / opas / kierros (n. 1,5 h kierros)
Materiaalit
Esitykset opiskelijalähettiläälle
Ohessa esitysmateriaali, jota voit osittain muokata omien painotustesi mukaan. Materiaali sisältää lyhyet esittelyt Aallon eri aloista. Lisäksi siinä esitellään lyhyesti opiskelijaelämää sekä kansainvälisiä mahdollisuuksia ja uramahdollisuuksia Aallossa. Esitys on suunnattu erityisesti kandidaattikoulutuksista kiinnostuneille. Alta voit ladata Aalto-yliopiston esitysmateriaalin lukuvuodelle 2026-2027 suomeksi ja ruotsiksi.
Englanninkielistä esitysmateriaalia päivitetään vielä.
Käytännön ohjeet kampuskierroksia varten
Voit ladata käytännön ohjeet kampuskierroksille alta.
Lomakkeet
Pääset palautelomakkeille näistä linkeistä:
Opinto-ohjaajien ja opettajien palautelomake 2026 (webropol)Opiskelijalähettilään palautelomake 2025-2026 (webropol)Kampusoppaan palautelomake 2026 (webropol)
Yhteystiedot
Aalto-yliopiston viestintäpalvelut
kouluvierailut@aalto.fi (opiskelijalähettiläät)
tours@aalto.fi (kampusoppaat)