Uutiset

Yritykset haluavat Aallon opiskelijat töihin jo opintojen aikana

Kesätöihin!-tapahtumaan osallistui lähes 70 työnantajaa.
kesatyopaikkakollaasi_fi_fi.png

Aalto-yliopiston kandidaattikeskuksen aula oli täynnä messufiilistä, kun yritykset ja opiskelijat kohtasivat 18.1. Kesätöihin!-tapahtumassa. Tänä vuonna sekä kesätyöpaikkoja että harjoittelupaikkoja tuntui olevan tarjolla todella monipuolisesti Aallon opiskelijoille.

Yritykset kilpailevat Aallon osaajista

Useat yrityksistä haluavat löytää heille potentiaalisimmat kyvyt heti opintojen alkuvaiheessa ja vähitellen kasvattaa heistä opintojen edetessä vakituisia työntekijöitä. Kesätyöt ovat hyvä keino aloittaa kasvu oman alan huippuosaajaksi. Näin on käynyt myös insinööritieteitä opiskelevalle Johannes Isohookanalle.

”Bongasin edellisvuonna itselleni kesäduunin Heleniltä nimenomaan tästä tapahtumasta ja nyt teen vakituisesti töitä tuotehallinnan suunnittelijana”, hän kertoi.  

Hieman pidemmälle opinnoissaan edenneille opiskelijoille tapahtuma tarjosi tietoa erilaisista harjoittelumahdollisuuksista. Merkillepantavaa oli se, kuinka laaja-alaisia, monipuolisia ja kansainvälisiä useimmat ohjelmista ovat.

”ABB tarjoaa 1 000 kesätyöpaikkaa ja lisäksi haku 6 kk:n International Internship -ohjelmaamme on auki”, kertoi Employer Branding Spacialist Heidi Pääkkönen.

”Tarjoamme Fujitsulla peräti 15 paikkaa opiskelijoille kahden vuoden Future Graduate -ohjelmassamme”, sanoi puolestaan Anne Wendelin Fujitsun ständillä.

Aallon opiskelijat ovat tunnettuja monipuolisuudestaan

Oikeiden ihmisten löytämiseksi yritykset ovat panostaneet etenkin rekrytointiprosesseihin, jotka ovat usein monivaiheisia, myös kesätöitä haettaessa. Opiskelijat ovat tästä hyvin tietoisia, joten päivän aikana EY:n, Elisan, PwC:n, Deloitten ja K-ryhmän pitämät CV-neuvonta-ajat täyttyivät nopeasti.

”Hyvä CV sekä hakemus, josta paistaa läpi opiskelijan aito motivaatio ja kiinnostus työtä kohtaan, on lippu seuraavalle kierrokselle”, totesi Jani Mikanmaa OP:n ständillä.

Useat yritykset kiittelivät tapahtuman aikana opiskelijoitamme avoimuudesta, rohkeudesta ja siitä, että nämä tulivat selvästi etukäteen valmistautuneina keskustelemaan ständeille.

”Opiskelijat haluavat selvästi tehdä tänä päivänä työtä, jolla on merkitys ja vaikutus ihmisten elämään ja sellaisessa yrityksessä, jonka arvot kohtaavat heidän omansa”, kiteytti Heljä Asikainen K-ryhmästä.

Kesätöihin!-tapahtuman järjestivät Aalto-yliopiston ura- ja rekrytointipalvelut.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Aikuisryhmä poseeraa sisäportaikossa valoisassa aulassa, lasikatto ja korkea vihreä kasvi taustalla
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Semi-Summer-ohjelma tarjosi jälleen opiskelijoille puolijohdealan kesätyö- ja tutkimusmahdollisuuksia

Puolijohdealan yritysten rahoittamalla ohjelmalla halutaan vahvistaa opiskelijoiden osaamista vahvasti kasvavalla alalla.
Product Development Path Makers -logo taustavalokuvan päällä. Valokuvassa muovihansikkaisiin puetut kädet kaatavat jauhetta laboratorioastiaan, jossa on nestettä-
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Miltä rohkea tuotekehitys näyttää käytännössä – oivalluksia viime vuoden Tuotekehityksen tiennäyttäjät -voittajilta

Design Factoryn ja yhteistyökumppaneiden jakama palkinto nostaa esiin rohkeita tuotekehityshenkkeita. Palkinnon ehdokashaku on avoinna 21.10.2026 asti.
Abstrakti hahmo tasapainoilee muotojen ja kaavioiden kanssa sinisissä ja punaisissa sävyissä
Aalto Magazine, Yhteistyö Julkaistu:

Saab-yhteistyö: Osaamista, joka kestää aikaa

Saabin ja Aalto-yliopiston yhteistyö yhdistää huippututkimuksen ja käytännön tarpeet – ja kouluttaa samalla tulevaisuuden osaajia.
Alumni ja mentori Elina Nauha
Yhteistyö Julkaistu:

Mentori Elina Nauha: Mentorointi oli vastavuoroinen ja hauska kasvukokemus

Ensimmäistä kertaa mentorina toiminut kemian tekniikan alumni Elina Nauha lähti mukaan ohjelmaan pienestä epäröinnistä huolimatta. Osoittautui, että hänellä oli paljon annettavaa, ja saatavaa.