Uutiset

Yasmin Najjarin lyhytelokuva TJ28 on valittu Cannesin La Cinef -sarjaan

Aalto-yliopiston elokuvataiteen laitoksen kansainvälinen menestys jatkuu vahvana. Koulun opiskelijaelokuva valittiin jo toista vuotta peräkkäin Cannesin opiskelijaelokuvasarjaan.
Sotilaita maastopuvuissa metsässä, edessä naissotilaan kasvot
Still-kuva Najjarin elokuvasta. Kuva: Elokuvataiteen laitos, Aalto-yliopisto

Yasmin Najjarin ohjaama ja Kasperi Riihimäen käsikirjoittama lyhytelokuva TJ28 esitetään tänä vuonna Cannesin elokuvajuhlien La Cinef -sarjassa. Opiskelijaelokuvien kilpasarjaan valittiin kaikkiaan 19 elokuvaa 2750 ehdokkaasta.

Elokuvassa palestiinansuomalainen Amani Lillak suorittaa vapaaehtoista asepalvelustaan Suomen armeijan lääkintäjoukoissa. Kesken loppusotaharjoituksen Lillak saa kuulla isänsä kotimaassa entisestään eskaloituneesta kriisistä. Samaan aikaan intensiivinen sotaharjoitus ajaa lääkintäjoukon sisäiset ristiriidat äärimmilleen. Lillak yrittää kääntää selkänsä molemmille konflikteille ja olla vain hetken vapaa.

Najjar esittää itse pääosaa elokuvassa, joka perustuu hänen omiin kokemuksiinsa vapaaehtoisessa asepalveluksessa 2021. TJ28 on hänen elokuvaohjauksen maisteriopintojensa lopputyö Aalto-yliopiston elokuvataiteen laitokselle. Meri-Tuuli Variksen tuottaman elokuvan kansainvälinen nimi on 28 Days Left.

“Toivon, että elokuva auttaa suuntaamaan katseet kansanmurhaan Palestiinassa ja herättää ihmisissä halun toimia ja kyseenalaistaa. Monille suomalaisille maailmalla tapahtuva väkivalta on läsnä jokapäiväisenä huolena. Cannesin huomio tälle tarinalle on tärkeä. Olen todella kiitollinen elokuvan työryhmälle: he luottivat elokuvaan jo ideavaiheessa ja antoivat teokselle enemmän kuin olisin voinut ikinä toivoa”, sanoo Yasmin Najjar.

Menestys rakentunut vuosien ajan

Aalto-yliopiston elokuvataiteen laitos (ELO) on noussut kansainvälisesti arvostetuksi tekijäksi, jonka opiskelijaelokuvat keräävät näkyvyyttä ja palkintoja niin maailman keskeisillä festivaaleilla kuin kotimaisilla areenoilla. 

Lukuisien elokuvapalkintojen ohella myös laitoksen opetus on saanut viime vuosina erityistä tunnustusta alan foorumeilla. Haugesundin elokuvafestivaaleilla 2025 ELOlle myönnettiin poikkeuksellinen kunniamaininta elokuvakouluna, joka on tuomariston mukaan ”edistänyt paljon lahjakkuutta ja tarjonnut kaivattua toivoa alan tulevaisuudelle”. Myös Animafest Zagreb palkitsi laitoksen kansainvälisessä yhteistyössä toteutetun RE:ANIMA-ohjelman vuoden 2026 parhaana animaatiokouluna. Kiitosta saavat erityisesti opiskelijatöiden korkea laatu, ohjelman kansainvälisyys ja sen vahva, persoonallinen ilmaisujälki.

“Menestys rakentuu vahvasta osaamisesta, mitä henkilökuntamme edustaa laajasti. Vankan osaamisen ja lahjakkaiden opiskelijoiden lisäksi menestys edellyttää jatkuvaa panostusta koulutukseen ja tuotantoresursseihin – sillä on suora yhteys kansainvälisessä kilpailussa pärjäämiseen”, sanoo laitoasjohtaja Anna Heiskanen.

ELOn kansainvälisen huipputason jatkumo on jo kunnioitettavan pitkä. Viime vuonna La Cinef -sarjassa (ent. Cinéfondation) esitettiin Helmi Donnerin lopputyö Matalapaine.Aiemmin sarjassa on nähty Suomesta Salla Sorrin Ainahan ne palaa (2015) ja Juho Kuosmasen Taulukauppiaat (2010), joka voitti Cinéfondationin pääpalkinnon. Sarjaan ovat aiemmin valikoituneet myös Kari Juusosen elokuva Pizza Passionata (2001), joka sai Prix du Jury -palkinnon (merkittävä 3. sija) ja Hanna Maylettin elokuva Rose of the Railroad (1998). He ovat kaikki ELOn nykyistä opettajakuntaa. 

Cannesin elokuvajuhlat järjestetään 12.–23.5.2026. La Cinef -palkinnot jaetaan torstaina 21. toukokuuta.

Lisätietoa:

Festivaalikoordinaattori Saara Toivanen, Elokuvataiteen laitos ELO, Aalto-yliopisto,
saara.toivanen@aalto.fi, 050 331 7754

Festivaalin tiedote ohjelmistoon valituista lyhytelokuvista

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Lähikuva mustasta kvanttisirusta kuparialustalla, johdettuna useisiin pyöreisiin messinkiliittimiin
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Näin Suomesta tuli kvanttialan edelläkävijä

Pitkäjänteinen panostus kvanttitieteen ja -teknologian perustutkimukseen on tehnyt Suomesta kokoaan suuremman pelurin alalla, joka on kriittinen myös EU:n teknologisen omavaraisuuden kannalta. Tavoitteena on, että tulevaisuudessa koko kvanttialan arvoketju on omissa käsissä.
Taideinstallaatio: arkiobjekteja värillisillä alustoilla valkoisessa tilassa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaista designia ja opiskelijatöitä esillä Tokion ARTEK-myymälässä

Contemporary Collected -näyttelyssä esitellään suomalaista muotoilua, opiskelijoiden töitä sekä Suomessa toimivien niin nousevien kuin vakiintuneidenkin suunnittelijoiden, käsityöläisten ja valokuvaajien teoksia.
työelämäprofessori Nando Malmelin
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Miten uudistua epävarmuudessa? Viisi asiaa, jotka jokaisen pitäisi ymmärtää avoimuudesta uudelle

Nopeasti muuttuvassa maailmassa tarvitsemme kykyä ajatella toisin, kyseenalaistaa totuttua ja tunnistaa uusia mahdollisuuksia. Aalto-yliopiston työelämäprofessori Nando Malmelin kertoo, miten kuka tahansa voi kehittää avoimuustaitojaan.
kaksi opiskelijaa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Markkinoinnin tila 2026 -tutkimus: Tuloksellisuuden seuranta ja budjetointi edelleen verrattain heikoissa kantimissa

Markkinoinnin tila -tutkimus avaa tärkeitä näkökulmia suomalaiseen markkinointiosaamiseen ja markkinoinnin kehityskohteisiin.