Uutiset

Woolmark Performance Challenge 2020 -palkinto Bettina Blomstedtille

Fashion, Clothing and Textile Design (FaCT) -alumni, projektitutkija Bettina Blomstedt on voittanut Woolmark Performance Challenge 2020 -kilpailun. Palkintona on kolmen kuukauden harjoittelu The Woolmark Company -yrityksessä.
Bettina Blomstedt
Kuva: Bettina Blomstedt

The Woolmark Performance Challenge on vuosittain järjestettävä kilpailu, joka esittelee nuorten ammattilaisten innovatiivisia ja eteenpäin katsovia tuoteratkaisuja urheilu- ja ulkoiluvaatekategoriassa. Keskiössä on merinovilla ja sen ainutlaatuisten ominaisuuksien hyödyntäminen. Vuoden 2020 kilpailussa The Woolmark Performance Challenge toivoi nimenomaan kilpapurjehtijoille soveltuvia, kestävän kehityksen mukaisia ehdotuksia.

Woolmark Performance Challenge 2020 prize, Bettina Blomstedt
Kuvat: Bettina Blomstedt

Kilpailutyössään Bettina tutki merinovillan ominaisuuksia urheiluvaatteissa, liittäen ne vahvasti vastuullisuuteen. Miten villaa voidaan hyödyntää lisäämättä mukaan synteettisiä materiaaleja? Bettina yhdisti nykyaikaisimpien neulontatekniikoiden osaamistaan perinteisiin valmistusmenetelmiin. Hänen konseptinsa tuo esille vaihtoehtoisia tapoja vastata urheiluvaatteen koviin vaatimuksiin pelkän merinovillan luonnollisilla ominaisuuksilla.  

Kilpailuun osallistui peräti 1350 ehdotusta, ja The Woolmark Company sekä tunnettu urheiluvaatemerkki Helly Hansen valitsi 10 ehdotusta loppukilpailuun. Kilpailun jyryyn voi tutustua täällä.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Oskari Vilamon palkinnot
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Oskari Vilamon rahasto palkitsi parhaat rakennusalan opinnäytteet

Aalto-yliopistosta palkittiin kolme väitöskirjaa ja kolme diplomityötä.
Janne Naapuri
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

TkT Janne Naapuri sai Gustaf Kompan väitöskirjapalkinnon

Suomalaisten Kemistien Seuran Gust. Kompan vuoden 2023 väitöskirjapalkinto myönnettiin tekniikan tohtori Janne Naapurille Aalto-yliopistosta ja tekniikan tohtori Jussi Isokuorttille Tampereen teknillisestä yliopistosta.
Mies katsoo kuvaruutua, josta hän katsoo takaisin virtuaalinen Kekkonen.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aikamatkalla 70-luvulle voi tavata virtuaali-Kekkosen – 3D-virtualisoinnin pioneerit tuovat kulttuuriaarteet esiin uudella tapaa

Tamminiemen retrojoulunavauksessa voi myös luoda joulutunnelmaa legendaarisen presidentin työhuoneeseen.
Nomaji landscap architects Kaapelipuisto park view. Photo Tommy Kankkonen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden 2023 Arkkitehtuurin valtionpalkinto Nomaji-maisema-arkkitehdeille

Aalto-yliopiston tutkija ja pitkäaikainen tuntiopettaja Mari Ariluoma on Nomajin osakas ja tutkija Caroline Moinel Nomajin suunnittelija.