Wood Studio -kurssille menestystä WantedDesign New Yorkissa
WantedDesign on kansainvälinen luovan yhteisön foorumi, joka on omistettu laadukkaan muotoilun ja suunnittelun edistämiselle. Osana toimintaansa WantedDesign on kuratoinut verkkonäyttelyn International Schools Show, joka esittelee valikoituja opiskelijatöitä eri koulutusohjelmista ympäri maailmaa. Aalto-yliopisto on yksi kymmenestä näyttelyyn osallistuvasta koulusta.
Aalto osallistuu tänä vuonna näyttelyyn Wood Studio -kurssilla syntyneillä projekteilla. Teemana oli uudenlainen saunajakkara. Kurssivetäjinä ovat toimineet Karola Sahi ja Mikko Paakkanen. Aallon opiskelija Anna Aleksejeva voitti Rulpa-projektillaan Conscious Design Award -palkinnon ja oli näin yksi viidestä voittajasta yli sadan opiskelijaprojektin joukosta.
Tutustu Conscious Design Award 2022 -voittajiin
Näyttely on verkossa nähtävillä 30.6.2022 saakka.
Lue lisää uutisia
Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys
Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.
Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa
Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Tutkijoiden perustama Xiphera kasvaa vauhdikkaasti
Yhdeksänvuotisjuhliaan viettävä Xiphera Oy on kehittänyt tietoturvauhkien torjuntaan laitepohjaisia salausratkaisuja. Yritys on ns. deep tech eli syväteknologiayritys, jonka tuotteet nojaavat tutkimukseen ja tuottavat uusia teknologisia ratkaisuja.