Vuoden 2018 ensimmäiset tervetuliaisluennot julkaistiin Aallon YouTubessa
Uudet vakinaistetut professorit kertovat muun muassa, miten räätälöity hiili voi auttaa aivosairauksien hoidossa ja mistä keksijät syntyvät.
Tenure track -urajärjestelmän kautta nimetyt vakituiset Associate- tai Full-tason professorit luennoivat omasta tutkimus- ja opetusalastaan 31.1.2018. Videot ovat katsottavissa Aalto-yliopiston Youtube-kanavassa. Luennot ovat englanninkielisiä.
Günther H. Filz, Insinööritieteiden korkeakoulu sekä Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu:
"Form Matters and Why Form matters in fat-free Design"
Tomi Laurila, Sähkötekniikan korkeakoulu:
"Carbon nanomaterials for health applications"
Otto Toivanen, Kauppakorkeakoulu:
"Origins and beneficiaries of invention"
Katso myös kaikki aiemmat tervetuliaisluennot Aallon Youtubessa
Lue lisää uutisia
Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan
Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi
Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Tutkimuksesta pörssiyritykseksi – näin Aalto rakensi kaupallistamismallin, joka palkitsee keksijät ja synnyttää uusia toimialoja
Aallon kaupallistamismalli on sijoittajaystävällinen, julkisen rahoituksen sääntöjen mukainen ja työtä tehdään vaikuttavuus edellä.