Opiskelijan opas

Uutiset

Valmistuneiden tohtoreiden kyselyn tulokset 2022

Valtaosa vuonna 2022 valmistuneista tohtoreista oli tyytyväinen saamaansa koulutukseen ja oli työllistyneenä valmistumisensa hetkellä. Kaikkia valmistuvia tohtoriopiskelijoita pyydetään vastaamaan valmistuneiden tohtoreiden kyselyyn.

112 valmistuvaa tohtoriopiskelijaa vastasi kyselyyn vuonna 2022.

Rahoitus ja opintoaika

Valtaosa vastaajista oli työsuhteessa Aalto-yliopistoon väitöskirjantekijänä jossain vaiheessa tohtoriopintojaan. 25% sai henkilökohtaisia apurahoja tohtoriopintojensa suorittamiseksi.

84% vastaajista opiskeli päätoimisesti. Opintoajan mediaanikesto oli hieman alle 5 vuotta, verrattuna päätoimisten opintojen viralliseen neljän vuoden tavoiteaikaan.

Useimmiten mainittuja syitä virallisen tavoiteajan ylittämiseen olivat vaativa tai työläs tutkimusaihe (32% kaikista vastaajista), väitöskirjaan liittymättömät työtehtävät muualla (24%), koronatilanteesta johtuvat vaikutukset tutkimukseen (esim. pääsy laboratorioon, aineiston keräys) (21%) and tohtoriopintoihin kuulumattomien tutkimus ja/tai projektityötehtävien hoitaminen (20%).

Kokemukset opinnoista

93% vastaajista katsoi saaneensa tohtoriopintojensa aikana valmiudet soveltaa itsenäisesti ja kriittisesti tieteellisen tutkimuksen menetelmiä ja luoda uutta tieteellistä tietoa.

85% koki saaneensa riittävästi ohjausta väitöskirjan kirjoittamiseen.

Koen saaneeni erinomaista ohjausta ja sain olla osa erinomaista tutkijatiimiä.

Valmistunut tohtori 2022

Työllisyys

45% Vastaajista suuntasi opintojensa aikana akateemiselle urapolulle. Loput suunittelivat työskentelevänsä yksityisellä tai julkisella sektorilla tai yrittäjinä.

Valmistumisensa hetkellä 85% vastaajista oli työsuhteessa ja yli puolet heistä akateemisessa tehtävässä.

Lisätietoa työllistymiskokemuksista:

Tohtorien uraseurantakyselyn tulokset (aalto.fi)

Minulla on vahva luotto ammatilliseen osaamiseeni ja tietoihini tohtoriopintojen suorittamisen jälkeen.

Valmistunut tohtori 2022

Kyselytulosten käsittely

Kyselyn tuloksia käydään läpi tohtorinkoulutuksen työryhmässä DEWGissä ja korkeakoulujen Tohtorinkoulutusneuvostoissa. Tuloksia käytetään tohtoriopiskelijoille tarjottavan tuen kehittämiseen.

Valmistuneiden tohtoreiden kyselyn järjestää Tohtorinkoulutuspalvelut.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kuva opiskelijoista juttelemassa
Opinnot Julkaistu:

Back on track –työpajasarja 29.9. & 27.10.2026

Starting Point of Wellbeing järjestää kahden kerran työpajasarjan sinulle, joka olet edennyt opinnoissa toiveitasi hitaammin tai palaat tauon jälkeen opintoihin. Workshop on monikielinen, yhteisenä kielenä käytämme englantia.
Opiskelijaryhmä istuu nurmikolla lukemassa ja jutellen auringossa
Opinnot Julkaistu:
Kolme henkilöä rentoutuu siniharmailla ulkoportailla reppujen kanssa, yksi makaa ja kaksi istuu
Opinnot Julkaistu:

Aalto-yliopiston opiskelijoiden vinkkejä sinulle, uusi opiskelija!

Vuosittain toteutettavassa AllWell-opiskelijakyselyssä opiskelijat saivat antaa vinkkejä uusille opintojaan aloittaville opiskelijoille. Käy lukemassa, millaisia vinkkejä opiskelijat antoivat, ja ota neuvot talteen!
Auringon valaisema metsäpolku koivujen ja tiheän vihreän aluskasvillisuuden keskellä
Opinnot Julkaistu:

Metsät, puu ja hiili: nyt myös suomeksi ja saatavilla avoimen yliopiston kautta

Elokuusta 2026 alkaen verkkokurssi Metsät, puu ja hiili on saatavilla englanniksi ja suomeksi. Opiskelijat voivat valita haluamansa kielen ilmoittautumisen yhteydessä. Kurssi on saatavilla myös Aalto-yliopiston avoimen yliopiston kautta.