Uutiset

Uusia tiloja itsenäiseen opiskeluun

Etsitkö kampukselta tilaa itsenäiseen opiskeluun tai työskentelyyn? Tästä uutisesta löydät opiskelijoille suunnattuja vinkkejä sopivien tilojen löytämiseen. Kampukselle on myös avattu uusia itseopiskelutiloja alkuvuonna 2026.
Kaksi ihmistä istuu pöydän ääressä kannettavien tietokoneiden kanssa modernissa rakennuksessa, jossa on puuelementtejä ja valkoiset seinät.

Kampusrakennukset ovat kaikkien opiskelijoiden käytössä niiden aukioloaikana. Periaatteena on, että tilassa saa opiskella aina, kun se on vapaa varauksista. Voit siis opiskella esimerkiksi luentosalissa ilman ennakkovarausta, kunhan siellä ei ole käynnissä opetusta tai muut opiskelijat eivät ole tehneet tilaan varausta.

Opiskelijoille suunnattuja erityisiä itseopiskelutiloja on kampuksella lähes jokaisessa rakennuksessa. Osa tiloista tulee varata ennakkoon Aalto Space -sovelluksella, osa tiloista on käytössä ilman varausta. Tilat ovat avoinna pääosin talojen aukioloaikojen mukaisesti, mutta osa opiskelutiloista on avoinna 24/7. 24/7 avoimiin tiloihin tarvitset kulkutunnisteen.

Tutustu Learning Loungeen!

Uusimpina itseopiskelutiloina kampukselle on avattu useita Learning Lounge -tiloja. Learning Lounget toimivat tietyissä kampusravintoloissa ravintolatoiminnan ollessa suljettuna. Learning Lounget löytyvät seuraavista taloista:

  • Maarintie 8: Food & co TUAS. Avoinna ma-pe klo 14.00-19.30.
  • A Bloc, 2. krs: Food & co A Bloc. Avoinna ma-pe klo 9.00-11.00.
  • Otakaari 3, 2. krs: Ravintola Kvarkki. Avoinna ma-pe klo 14.30-20.00.
  • Kauppakorkeakoulu: Ravintola Arvo. Avoinna ma-pe klo 15.00-20.00.

Opiskelijoiden itseopiskelutilat

Opiskelijoiden itseopiskelutilat Otaniemen kampuksella.

Kaikki itseopiskelutilat löydät täältä
Sinisävyinen hahmo pohtii ja katsoo suurta taitettua karttaa, johon on merkitty X
Learning Lounge

Learning Lounge tarjoaa lisää opiskelutilaa kampuksella

Vaikea löytää vapaata opiskelu- ja työskentelytilaa?

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Antonina Strzelecka Otaniemessä
Opinnot Julkaistu:

Elektroniikkaa ja lääketiedettä – näin terveysteknologia yhdistää Antonina Strzeleckan mielenkiinnon kohteet

Health Technology Engineering -maisteriohjelman Antonina Strzelecka toivoo, että tutkimuksesta on suoraa hyötyä potilaille.
Neljä opiskelijaa istuu ulkoportailla, juttelee ja nauraa kirjojen ja tabletin kanssa
Opinnot Julkaistu:

Aalto-yliopisto ja Bocconin yliopisto Italiassa alkavat tarjota markkinoinnin kaksoistutkintoa

Ensimmäinen opiskelijaryhmä, johon valitaan 10 opiskelijaa Aallon ja 10 Bocconin kautta, aloittaa opintonsa syksyllä 2027.
Nuoret aikuiset kävelevät ja juttelevat puistopolulla, taustalla polkupyöriä ja suuria puita
Opinnot Julkaistu:

Alumni, vastaathan uraseurantakyselyyn!

Aallosta valmistuneiden asiantuntijoiden siirtymistä työelämään sekä kokemuksia opinnoista ja urasta seurataan vuosittain uraseurantakyselyllä. Uraseurantakyselyn vastaukset antavat tärkeää tietoa korkeakoulutettujen osaajien työelämästä sekä nykyisille opiskelijoille että tulevia opintojaan pohtiville nuorille. Lisäksi kyselyssä kerättyä tietoa käytetään yliopiston opetuksen ja palvelujen kehittämiseen.
Euroopan unionin osarahoittama
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Mielipidekirjoitus: Suomen kielen oppiminen osaksi tutkintojen rakenteita

Tässä mielipidekirjoituksessa Helsingin yliopiston asiantuntija Rebekka Nylund ja Aalto-yliopiston yliopistonlehtori Elisa Räsänen pohtivat EU:n osarahoittamassa Kielituetut osaamispolut -hankkeessa oppimaansa ja tarjoavat ehdotuksia, miten ja miksi suomen kielen oppimista voisi tuoda osaksi korkeakoulujen tutkinto-ohjelmien rakenteita.