Uutiset

Uniten siemenrahalla edistetään robotiikkaa haastavissa ympäristöissä

Vaikka robottien käyttö toistuvissa tehtävissä ennustettavissa olevissa ympäristöissä on selvästi lisääntynyt, robottien vähäinen käyttö haastavissa ympäristöissä on merkittävä ongelma, joka vaatii huomiota. Unite!-yliopistoallianssin siemenrahan tuella neljä yliopistoa aloittaa konsortion rakentamisen tämän ongelman ratkaisemiseksi. Hanke ´Towards fleets of robust and agile mobile robots in harsh environments´ on Aalto-yliopiston sähkötekniikan ja automaation laitoksen apulaisprofessori Tomasz Kucnerin johtama.
A robot in the forest.

Robotiikan ensisijainen tavoite on poistaa ihmisen osallistumisen tarve tylsiin, toistuviin, raskaisiin ja vaarallisiin tehtäviin. Viime aikoina on saavutettu huomattavaa menestystä yksittäisten ja yhteistyössä toimivien robottiyksiköiden käyttöönotossa aloilla kuten valmistuksessa, intralogistiikassa ja maataloudessa, joissa ne ovat olleet merkittävässä roolissa auttamassa työntekijöitä erityisen vaativissa tehtävissä, kuten poiminnassa, lavauksessa tai kuljetuksessa.

Kuitenkin itsenäisten koneiden käyttö, jotka on suunniteltu suorittamaan tehtäviä vaikeissa ympäristöissä, kuten kaivostoiminnassa, metsätaloudessa ja SAR-toiminnassa (Search and Rescue, eli etsintä ja pelastus), on edelleen rajoitettua. Useimmat olemassa olevat ratkaisut näissä konteksteissa toimivat joko ihmisen valvonnassa tai etäohjattuna. Tässä projektissa tavoitteemme on selvittää syyt näihin rajoituksiin ja kehittää tutkimus- ja koulutussuunnitelma niiden voittamiseksi.

Tomasz Piotr Kucner
Tomasz Kucner

"Unite! on ollut keskeisessä roolissa konsortion rakentamispyrkimysten edistämisessä, sillä se on mahdollistanut meille monipuolisen, lupaavan EU-konsortion kannalta olennaisen kumppaniryhmän kokoamisen. Uniten tuki ulottuu rahoituksen tarjoamista pidemmälle; se luo merkittäviä mahdollisuuksia verkostoitumiseen. Näiden ansiosta olemme pystyneet nopeasti luomaan yhteyksiä tutkimusympäristöihin, joilla on yhteiset tavoitteet ja täydentävä asiantuntemus", sanoo projektia koordinoiva Aalto-yliopiston apulaisprofessori Tomasz Kucner.

Hanke koostuu suunnittelu- ja kehitystoimista, joiden tavoitteena on luoda kestävä ja pitkäaikainen tutkimusympäristö, joka kykenee rakentamaan laajamittaisen konsortion johtamaan luotettavien robottijoukkojen käyttöönottoa haastavissa olosuhteissa. Tämä edistää teollisuuden kehitystä aloilla, kuten metsätaloudessa, kaivostoiminnassa ja etsintä- ja pelastustoiminnassa (SAR), jotka vaativat kestävyyttä, ketteryyttä ja sopeutumiskykyä. 

Yhteistyökumppanit

Tomasz Piotr Kucner on apulaisprofessori Aalto-yliopiston sähkötekniikan ja automaation laitoksella. Hänen tutkimuksensa keskittyy mobiilirobottien luotettavaan toimintaan haastavissa ympäristöissä, sekä yksittäin että laumoina.

Jordi Sanchez Riera on tutkija Institut de Robòtica i Informàtica Industrialissa (IRI-UPC). Perception and Manipulation -ryhmän jäsenenä hänen työnsä keskittyy robottien havainnointi-, oppimis- ja suunnittelukyvykkyyksien kehittämiseen.

Janusz Jakubiak on apulaisprofessori Wrocław University of Science and Technology:n kybernetiikan ja robotiikan laitoksella. Hänen tutkimuksensa keskittyy mobiilirobottien ja robottiryhmien liikesuunnittelu- ja ohjausalgoritmeihin.

Gerald Steinbauer-Wagner on apulaisprofessori ja Autonomous Intelligent System (AIS) -ryhmän johtaja Technische Universitet Graz:ssa. Hänen tutkimusaloihinsa kuuluvat päätöksenteon ja toimeenpanon rakenteet, toiminnan suunnittelu eri muodoissa, järjestelmäkomponenttien ja käyttäytymisen seuranta ja diagnosointi, robottien navigointi sisä- ja ulkotiloissa sekä selitettävissä oleva ja luotettava ihmisen ja robotin vuorovaikutus.

Lisätietoja

Apulaisprofessori Tomasz Piotr Kucner, sähköposti tomasz.kucner@aalto.fi 
 

Read more

Tiny plant with text aside Unite! Seed Fund 2024

Unite! Seed Fund 2024: Aalto mukana 13 rahoitusta saaneessa hakemuksessa

Unite! Seed Fund -rahaston tavoitteena on kannustaa ja tukea opettajien, tutkijoiden ja opiskelijoiden yhteistyöhankkeita.

Uutiset
Ihmiset matkatavaroiden kanssa odottavat kampustien varrella Unite!-lipun ja syyspuiden lähellä.

Yliopistoverkosto Unite!

Unite! on yksi Euroopan komission rahoittamista Eurooppalaiset yliopistot -verkostoista, jonka jäsen Aalto-yliopisto on yhdessä kahdeksan muun korkeatasoisen eurooppalaisen yliopiston kanssa. Unite! pyrkii merkittävästi vahvistamaan opiskelijoiden ja henkilökunnan liikkuvuutta sekä edistämään eurooppalaisen korkeakoulutuksen laatua, osallisuutta ja kilpailukykyä.

Yhteistyö
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Hymyilevä suorahiuksinen nainen vihreässä paidassa, sisällä kasvien edessä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kvanttihypen anatomia

Väitöskirjatutkija Christa Schauman kertoo, miten Suomi ja Eurooppa pärjäävät kisassa, johon kaikki haluavat mukaan – palkinnon epävarmuudesta huolimatta.
TH15-artikkeli-v1.jpg
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Määrälaskennan automatisointi tekoälyllä vaatii muutoksia nykykäytäntöihin

Määrälaskentaa tehdään rakennushankkeissa useita kertoja vaihtelevin tuloksin. Talotekniikka 2030 -hankkeen TH15-tutkimus selvitti, miten määrälaskennan laatua voitaisiin parantaa ja miten laskelmien tuottaminen voitaisiin automatisoida tekoälyn avulla. Tutkimuksen toteutti Tampereen yliopisto.
Talotekniikan-kiertotalous-v1.jpg
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Talotekniikan kiertotalous: halukkuutta riittää, käytännöt puuttuvat

Taloteknisiin järjestelmiin sitoutuu merkittävä osa rakennusten materiaalipäästöistä. Silti alan kiertotalous rajoittuu yhä pääosin materiaalien kierrätykseen, vaikka monet tuotteet soveltuisivat uudelleenkäyttöön. Tampereen yliopiston tutkimus Talotekniikka 2030 -konsortiolle selvitti, miten kiertotalous saataisiin laajennettua alan käytäntöihin.
Kolme tutkijaa tarkastelee johdotettua aivomallia laboratoriossa, taustalla aivokuva näytöllä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Terveys x teknologia: Magneettistimulaatio aktivoi hermosoluja ja puree masennukseen

Aivojen magneettistimulaatio on auttanut masennuspotilaita jo vuosia, mutta hoitoa saa edelleen vain harva. Tutkijat kehittävät siitä helpompaa, nopeampaa ja yksilöllisempää. Tavoitteena on automatisoida hoitoa ja parantaa sen tehoa.