Tutustu liiketoimintaosaamisen perusteisiin ja opiskele sivuaine

Voit suorittaa avoimessa yliopistossa kauppatieteen kandidaatin tutkinnon pakollisia peruskursseja, liiketoimintaosaamisen perusteiden kursseja, ja suoritettuasi vähintään 24 opintopistettä, saat pyynnöstä sivuainetodistuksen.
Liiketoimintaosaamisen perusteiden sivuaineen tavoitteena on, että kokonaisuuden suoritettuaan opiskelija tuntee valitsemiensa liiketoiminnan osa-alueiden perusteoriat ja -käsitteet.
Liiketoimintaosaamisen perusteiden kursseja on tarjolla kaikkina lukukausina: syksy, kevät ja kesä. Voit aloittaa opinnot heti vuoden alussa ilmoittautumalla mukaan esimerkiksi etäkursseille.
Tammikuussa 2021 alkavia etäkursseja
Laskentatoimen perusteet, etäopetus , 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 12.1.-23.2.2021
Yritysvastuu ja -etiikka, etäopetus, 3 op (rajoitettu määrä paikkoja), opetusaika 11.-27.1.2021
Helmikuussa 2021 alkavia etäkursseja
Johtamisen perusteet, etäopetus, 6 op (200 paikkaa), opetusaika 9.2.-18.3.2021
Rahoituksen perusteet, etäopetus, 6 op (ei paikkarajoitusta)(kurssi mahdollisesti vain kerran vuodessa), opetusaika 10.2.-13.3.2021
Markkinoinnin perusteet, verkko-opetus, 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 22.2.-2.5.2021
Taloustieteen perusteet, verkkokurssi, 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 23.2.-25.3.2021
Kaikki kevään 2021 liiketoimintaosaamisen peruskurssit ja lisätietoa löydät Liiketoimintaosaamisen perusteet sivuaine- sivulta.
Aalto-yliopiston avoin yliopisto
Avoin yliopisto on olemassa kaikille. Avoin yliopisto mahdollistaa opintoihin osallistumisen kaikille Aalto-yliopiston tieteenaloista ja opetuksesta kiinnostuneille. Opintotarjonta koostuu eri oppiaineiden kursseista ja opintokokonaisuuksista.

- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Uusi Osaamisen Aalloilla -podcast avaa vieraidensa tärkeimmät oivallukset ja opit elämän varrelta
Osaamisen Aalloilla on Aalto-yliopiston elämänlaajuisen oppimisen uusi podcast.
Opiskelija auttoi Maj ja Tor Nessling -säätiötä kehittämään kestävän kehityksen palkintogaalan asiakaspolkua
Sininen Pallo -tapahtuman myyntivalttien määrittely oli opiskelijan ensimmäisiä tehtäviä.
Veera Repka: Otaniemi-kuplaan imautuu helposti mukaan
"Jos joku kävelisi kengissäni samalla tapaa opintojen alkuvaiheessa, toivoisin, että hän ei yrittäisi heti saavuttaa kaikkea. Itselleen voi antaa aikaa ja käydä omalla painollaan asioita läpi."