Uutiset

Tutustu liiketoimintaosaamisen perusteisiin ja opiskele sivuaine

Suorittamalla tietyt liiketoimintaosaamisen perusteiden kurssit, voi saada sivuaineen.
Opiskelijoita kampuksella. Kuva: Unto Rautio / Aalto-yliopisto.

Voit suorittaa avoimessa yliopistossa kauppatieteen kandidaatin tutkinnon pakollisia peruskursseja, liiketoimintaosaamisen perusteiden kursseja, ja suoritettuasi vähintään 24 opintopistettä, saat pyynnöstä sivuainetodistuksen.

Liiketoimintaosaamisen perusteiden sivuaineen tavoitteena on, että kokonaisuuden suoritettuaan opiskelija tuntee valitsemiensa liiketoiminnan osa-alueiden perusteoriat ja -käsitteet.

Liiketoimintaosaamisen perusteiden kursseja on tarjolla kaikkina lukukausina: syksy, kevät ja kesä. Voit aloittaa opinnot heti vuoden alussa ilmoittautumalla mukaan esimerkiksi etäkursseille.

Tammikuussa 2021 alkavia etäkursseja
Laskentatoimen perusteet, etäopetus , 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 12.1.-23.2.2021
Yritysvastuu ja -etiikka, etäopetus, 3 op (rajoitettu määrä paikkoja), opetusaika 11.-27.1.2021

Helmikuussa 2021 alkavia etäkursseja
Johtamisen perusteet, etäopetus, 6 op (200 paikkaa), opetusaika 9.2.-18.3.2021
Rahoituksen perusteet, etäopetus, 6 op  (ei paikkarajoitusta)(kurssi mahdollisesti vain kerran vuodessa), opetusaika 10.2.-13.3.2021
Markkinoinnin perusteet, verkko-opetus, 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 22.2.-2.5.2021
Taloustieteen perusteet, verkkokurssi, 6 op (ei paikkarajoitusta), opetusaika 23.2.-25.3.2021

Kaikki kevään 2021 liiketoimintaosaamisen peruskurssit ja lisätietoa löydät Liiketoimintaosaamisen perusteet sivuaine- sivulta.

Aalto-yliopiston avoin yliopisto

Avoin yliopisto on olemassa kaikille. Avoin yliopisto mahdollistaa opintoihin osallistumisen kaikille Aalto-yliopiston tieteenaloista ja opetuksesta kiinnostuneille. Opintotarjonta koostuu eri oppiaineiden kursseista ja opintokokonaisuuksista.

Lue lisää
Wide Open Uni
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

The winning collection by Ruusa Vuori at Aalto University's fashion show Näytös23, a model walking on the catwalk
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ruusa Vuori voitti Näytös23-palkinnon herkällä mallistollaan

Aalto-yliopiston muodin opiskelijoiden muotinäytöksessä perjantaina 26. toukokuuta nähtiin kandidaatti- ja maisteriopiskelijoiden mallistoja.
First Time Manager program workshop with students / photo: Johnny Jussila/AaltoEE
Opinnot Julkaistu:

Uusien esihenkilöiden keskinäinen vertaistuki korostui Aallon First Time Manager -ohjelmassa

Ohjelman vertaistapaamiset saavat osallistujilta kiitosta, ja osa on jatkamassa niitä koulutuksen jälkeenkin.
Group of students working together on laptops
Opinnot Julkaistu:

Kurssipalaute osaksi MyCoursesia syksyllä 2023

Aalto-yliopistossa otetaan käyttöön uusi kurssipalautetyökalu ensi syksyn II opetusperiodilla.
Se tukee suositeltujen palautekäytäntöjen toteuttamista sujuvasti osana kurssin toimintaa.
Opiskelijoita kävelemässä vihreiden puiden alla
Opinnot Julkaistu:

Lahjoitukset mahdollistavat kaikille opiskelijoille opiskeluvaihtoon lähtemisen

Kansainvälinen opiskelijavaihto on oleellinen osa monen Kauppakorkeakoulun opiskelijan opintoja.