Uutiset

Tutkijat saavuttivat aaltojen nopeusennätyksen vettä hylkivän pinnan avulla

Fysiikan ja lääketieteellisen tekniikan tutkijat löysivät uusia ominaisuuksia kapillaariaalloista vettä hylkivien pintojen avulla
Heijastava metallipallo aiheuttaa aaltoilua pisteviivaisella pinnalla, tekstit 'ultraSound' ja 'plasmonic waves'.
Kuva: Maxime Fauconnier/Aalto-yliopisto.

Kapillaariaalloilla tarkoitetaan häviävän pieniä aaltoja, joita syntyy kun vesipisara putoaa lammikkoon. Kapillaariaaltojen avulla voidaan selvittää niitä kuljettavan aineen ominaisuuksia. Siksi aaltoja käytetään nykyään erityisesti pehmeän ja biologisen aineen tutkimuksessa, jossa tarkastellaan nestevirtausten käyttäytymistä mikroskooppisessa mittakaavassa.

Nyt Aalto-yliopiston teknillisen fysiikan ja neurotieteen ja lääketieteellisen tekniikan laitoksen tutkijat ovat löytäneet uusia kapillaariaaltojen ominaisuuksia ja saavuttaneet samalla ennätyksen niiden aaltoliikkeen nopeudessa. Apulaisprofessori Heikki Niemisen ja professori Robin Rasin johtama tutkimus julkaistiin arvostetussa Nature Communications -lehdessä:   https://doi.org/10.1038/s41467-025-55907-w

Ensin tutkijat kehittivät keinotekoisen, lootuksenlehtien innoittaman superhydrofobisen eli erittäin vettähylkivän pinnan. Se piti plastronksi kutsutun vain muutaman millimetrin paksuisen kaasukerroksen paikallaan veden alla. Kaasukerros puolestaan suojeli superhydrofobista pintaa korroosiolta ja tahriintumiselta.

Tutkijoiden tarkoitus oli tutkia superhydrofobisuutta ilmiönä tarkemmin ja he suuntasivat ultraääntä rakennelmaa kohti. Tuloksena syntyi aaltoja, joille tutkijat antoivat nimen “plastroniset aallot”.

“Plastroniset aallot kulkivat vettä, superhydrofobista pintaa ja kaasukerrosta pitkin 45 kertaa nopeammin kuin tavallisen kapillaariaallot,” Nieminen sanoo.

Nopeusennätys on vain osa tulosta; kaasukerroksen stabiiliuden havainnointi aaltojen avulla on toinen, sillä herkän kaasukerroksen säilyttäminen ehjänä on haastavaa.

“Superhydrofobisuus on riippuvaista kaasukerroksen stabiiliudesta. Uusi keksintömme on työkalu, jolla voi tarkkailla kaasukerroksen stabiiliutta aikaisempaa paremmin. Juuri stabiilius mahdollistaa aalloille uusia käyttötarkoituksia, esimerkiksi parantamaan veden alla käytettävien teollisten ja lääketieteellisten laitteistojen käyttöikää ja tehokkuutta”, sanoo tutkijatohtori Maxime Fauconnier.

Puhtaasti tieteellisen merkityksen lisäksi löydölle voi olla käyttöä esimerkiksi bioteknologiassa ja materiaalitieteessä.

 “Osoitimme että kaasukerroksen muuttumista ja hajoamista veteen voi mitata tarkkailemalla aallon nopeuden muutosta. Tätä löytöä voisi käyttää mittalaitteena esimerkiksi farmakologiassa ja soluteknologiassa”, Fauconnier lisää.

Tutkimusta rahoitti Suomen Akatemia, Suomen kulttuurirahasto ja Euroopan Unionin HORIZON-ohjelma.

More information:

Spherical water droplets on a superhydrophobic surface partially submerged in water. The surface is gray copper colour, while the submerged part is silvery due to thin airfilm captured by the surface.

Soft Matter and Wetting

Functional soft materials and wettability of surfaces are the key research interests of Soft Matter and Wetting research group at Aalto University Department of Applied Physics.

Department of Applied Physics
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Pyöräilijä ohittaa Suomen eduskuntatalon Helsingissä syksyllä. Rakennus kylpee kultaisessa auringonvalossa.
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkimus eduskuntavaaleista paljastaa: Valtaapitävät jakautuvat jyrkemmin kuin kansa

Twitter-aineisto paljastaa, että määrällisesti pieni eliitti vaikuttaa mielipiteiden jakautumiseen suhteettoman paljon.
Aalto-yliopiston näyttelypiste tapahtumassa, jossa suuri määrä ihmisiä liikkuu violetin valaistun kuution alla.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto Slushissa: luovaa muotoilua ja uusia innovaatioita

Aallon Slush-näyttelyssä esillä oli muotoilupohjainen Bubbles with Benefits -materiaali-innovaatio. Näyttely korosti myös muotoilun merkitystä teknologisten innovaatioiden vauhdittajana.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Muistathan huomioida e-aineistojen käyttöehdot

Aalto-yliopiston opiskelijoiden ja tutkijoiden käyttöön on hankittu laaja valikoima elektronisia aineistoja. On kuitenkin hyvä muistaa, että kaikki Aalto-yliopiston oppimiskeskuksen hankkimien aineistojen käyttö on käyttöehtojen alaista.
Väre_Artworks_LUMEN
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Nesslingin säätiöltä rahoitusta kestävyysmurroksen vauhdittamiseen – mukana tutkijoita Aallosta

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun tutkijat Mari Keski-Korsu ja Elina Määttänen ja akatemiatutkija Johanna Ahola-Launonen Kauppakorkeakoulusta saivat tutkimushankkeilleen rahoitusta.