”Turvallisuus syntyy luottamuksesta ja yhteistyöstä”
Luottamus on suomalaisen turvallisuuden perusta. Tämä ajatus toistui useaan otteeseen torstai-iltana 13.11.2025 Aalto EE:n ja Suomen Turvallisuusalan Yhdistyksen Finnsecurity ry:n järjestämässä turvallisuusalan verkostotilaisuudessa.
”Luottamus on näkymätön infrastruktuuri, joka tekee yhteiskunnasta resilienssin. Ja se on vetovoimatekijä investoinneille ja osaajille”, muistutti Kauppakorkeakoulun Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskuksen (CKIR) johtaja Ilkka Lakaniemi omassa keynote-puheenvuorossaan. Ilkka Lakaniemi esitti myös kiinnostavan kysymyksen: ”Voisiko kokonaisturvallisuusajattelusta tulla suomalainen vientituote, kuten koulutusviennistä?”
”Miten Suomi turvataan ja onko Suomi turvassa?” olivat puolestaan kysymyksiä, joita Ulkopoliittisen insituutin johtaja Harri Mikkola käsitteli puheenvuorossaan.
Palkinnot turvallisuusalalla ansioituneille toimijoille
Vuoden Turvallisuuspalkinto 2025 myönnettiin kansanedustaja Jarmo Limnellille ja Vuoden Turvallisuusjohtaja 2025 -palkinnon sai Elisa Oyj:n turvallisuusjohtaja Jaakko Wallenius.
”Turvallisuuden kenttä muuttuu jatkuvasti. Painopisteet ovat vaihdelleet aikojen varrella. Viime vuosina varautumisen ja resilienssin merkitys on korostunut entisestään. Luottamus ja yhteistyö elinkeinoelämän ja viranomaisten välillä on keskeinen osa suomalaista toimintatapaa”, Jaakko Wallenius sanoo.
Myös Jarmo Limnell kiitteli ihmisten ja yhteisöjen voimaa, joiden rinnalla on saanut tehdä työtään.
”Turvallisuus syntyy luottamuksesta, yhteistyöstä ja siitä, että katsomme samaan suuntaan. Tämä palkinto tuntuu hyvältä, koska se kertoo, että meillä on yhdessä tahtoa ja voimaa rakentaa tulevaisuutta.”
Vuoden turvallisuusjohtajan valitsivat Anna-Maija Ahonen, Aalto EE, Jere Peltonen ja Joona Vuorenpää, Finnsecurity ry sekä Markku Rajamäki, EK. Turvallisuuspalkkinnon valitsi Finnsecurity ry.
Ilta keräsi Aalto EE:n Töölön kampukselle noin 60 keskeistä suomalaisen turvallisuusalan vaikuttajaa. Tilaisuuden sponsoreina toimivat Certego, Securitas ja Hedengren.
Lisätietoa
Tiedon ja innovaatioiden tutkimuskeskus CKIR
CKIR:n tutkimus keskittyy innovaatioekosysteemeihin, IT-palveluympäristöihin ja uuteen liiketoiminnan dynamiikkaan.
Lue lisää uutisia
Paula Nybergh lahjoittaa Aallon Bioinnovaatiokeskuksen innovaatiotoimintaan
Aalto-yliopiston alumni tekniikan lisensiaatti, tekniikan tohtori h.c. Paula Nybergh on tehnyt merkittävän lahjoituksen Bioinnovaatiokeskuksen innovaatiotoiminnan tukemiseksi. Lahjoituksen tavoitteena on tukea postdoc-vaiheessa olevia tutkijoita, jotta he voivat edistää keksintöjä kohti kaupallistamista.
Helene Auramon ura yrittäjänä alkoi Taikin Arabus-hautomosta
Taideteollinen korkeakoulu käynnisti Luovien alojen Arabus-yrityshautomon vuonna 2007 Arabianrannassa. Pari vuotta myöhemmin Arabus sulautui osaksi Aalto StartUp Centeriä ja muutti Salmisaareen.
Muotoilun rooli korostuu toimitusketjun alkupäässä – Aalto-yliopisto johtaa merkittävää EU-hanketta tekstiilien värjäyskäytäntöjen uudistamiseksi
EU Horisontti-rahoitteinen MELANGE-hanke yhdistää muotoilun, teknologian ja liiketoiminnan – tavoitteena on uudistaa tekstiiliteollisuuden värjäyskäytäntöjä sekä vauhdittaa siirtymää kohti kiertotalouteen perustuvia ja kestäviä tekstiilijärjestelmiä.