Tuomas Auvinen jatkaa Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaanina

Filosofian tohtori Tuomas Auvinen on nimitetty Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaaniksi viisivuotiselle jatkokaudelle 11.3.2024 alkaen.
Auvinen on toiminut taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaanina vuodesta 2019 lähtien. Hänen toimikautensa aikana korkeakoulu on kehittynyt merkittävästi monessa suhteessa, esimerkiksi ulkopuolisen rahoituksen määrä on kasvanut ja korkeakoulun taloudellinen tilanne on nyt vakaa. Koulun kansainväliset suhteet ja profiili ovat syventyneet ja vahvistuneet. Lisäksi Auvinen on tuonut ARTS-yhteisöön vahvasti keskustelevaa johtamista.
”Nykyiselle toimikaudelleni osuivat sekä pandemia että sota, ja molemmat vaikuttivat merkittävästi koulun toimintamahdollisuuksiin. Olen siksi erityisen iloinen, että saan jatkaa Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaanina seuraavat vuodet. Nyt pääsemme avartamaan näkökulmia koulun tulevaisuuden kehityssuunnista. Osana Aalto-yhteisöä Aalto ARTS tekee osansa yliopiston menestyksestä ja monessa suhteessa näyttää myös suuntaa”, Tuomas Auvinen sanoo.
Dekaanin tehtävänä Aalto-yliopistossa on johtaa korkeakoulun toimintaa sekä osallistua yliopiston pitkän aikavälin kehittämiseen johtoryhmän jäsenenä. Dekaani vastaa korkeakoulun kehittämisestä ja kansainvälisestä kilpailukyvystä, resurssien jaosta sekä tutkimus- ja opetushenkilöstön rekrytoinnista. Dekaani raportoi provostille.
Lisätiedot:
Kristiina Mäkelä, provosti
[email protected], puh. 040 559 3454
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Enriqueta Noriega Benitez ja Thuy-Linh Phi aloittivat data-agentteina kemian tekniikan korkeakoulussa
Kaksi uutta data-agenttia liittyi Aallon datanhallintaverkostoon keväällä 2023.
Mika A. Sillanpää: Olisi hyödyllistä, jos meillä olisi laboratoriossa pari mustaa aukkoa
Heisenbergin epätarkkuusperiaatteen kiertämisestä kvanttigravitaation osoittamiseen – professori venyttää kvanttifysiikan rajoja.
Vararehtori Janne Laine ja dekaani Tuomas Auvinen nimitettiin toiselle kaudelle
Janne Laineen toinen kausi alkaa tammikuussa ja Tuomas Auvisen maaliskuussa.