Tietotekniikan ala oli maailman 79. paras Times Higher Educationin vertailussa

Aalto-yliopisto on tietotekniikan (Computer Science) alalla sijalla 79 maailman yliopistoista juuri julkaistun Times Higher Education (THE) -rankingin mukaan. Viime vuonna sijoitus oli 66. Aallon sijoitus oli Pohjoismaiden yliopistojen paras. Ykköseksi listalla sijoittui Oxfordin yliopisto.
Rankingissa listattiin myös insinööritieteiden (Engineering) parhaimmat yliopistot. Tällä alalla Aalto-yliopisto nousi sijalla 101–125. Viime vuonna sijoitus oli 126–150. Insinööritieteiden kärjessä oli kolme yhdysvaltalaisyliopistoa: Harvard, Stanford ja Kalifornian yliopisto, Berkeley.
THE on yksi merkittävimmistä yliopistorankingeista. Se mittaa yliopistojen menestystä kansainvälisyyden, tutkimuksen, viittausten, opetuksen ja yrityksiltä saatavan tutkimusrahoituksen alueilla, yhteensä 13 indikaattorilla.
Ala- ja aihekohtaiset ranking-listat ovat Aallolle relevantimipia kuin yleisrankingit, koska yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen. Maailmassa on laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.
Katso lisätietoa täältä (timeshighereducation.com)
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Pääpuhuja, yritysjohtaja Kaisa Hietala: Meiltä puuttuu määritelmä luonnon arvolle
Kansleri Jaakko Hongon nimeä kantavalle luennolle saapui noin 300 kutsuvierasta ja alumnia.
Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023
Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
Oasis mukana Aalto Wellbeing Weekillä
Oasis of Radical Wellbeing -hanke on mukana Wellbeing Weekillä 2.-6.10.