Uutiset

Tekoälyn käyttöönotto taloushallinnossa ei ole pelkästään ylhäältä alaspäin tapahtuva muutos

Kauppakorkeakoulun uusi tutkimus, joka perustuu yhdeksän suomalaisyrityksen talousjohdon haastatteluihin, tarkastelee, miten organisaatiot käytännössä ottavat tekoälyä käyttöön taloushallinnossaan.
woman and laptop
Kuva: Aalto-yliopisto / Kalle Kataila

Tekoälyn käyttöönotto taloushallinnossa ei ole pelkästään ylhäältä alas johdettu muutos. Se on alhaalta ylöspäin etenevä matka. Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun tuore tutkimus, joka perustuu yhdeksän suomalaisyrityksen talousjohtajien haastatteluihin, tarkastelee, miten organisaatiot tosiasiallisesti ottavat tekoälyä käyttöön taloushallinnossaan.

Tulokset kuvaavat asteittaista matkaa:
🟢 Yksilötaso: Asiantuntijat alkavat käyttää tekoälyavustajia tehostaakseen jokapäiväistä työtään.
🟢 Toimintotaso: Tekoäly ja automaatio otetaan käyttöön tukemaan rutiininomaisia talousprosesseja.
🟢 Operatiivinen taso: Organisaatiot siirtyvät kohti ennustamista, poikkeamien tunnistamista ja reaaliaikaista analytiikkaa.
🟢 Strateginen taso: Tekoäly alkaa muovata taloushallinnon roolia päätöksenteossa.

Keskeistä on, että edistyminen riippuu paitsi teknologiasta myös sen käyttöä tukevista perusedellytyksistä: korkealaatuisesta datasta, hyvästä hallinnosta, relevantista osaamisesta, organisaatiokulttuurista ja sitoutuneesta johtajuudesta.

“Taloushallinnossa luottamus on erityisen tärkeää. Tarkkuus, jäljitettävyys, tietoturva ja ihmisen tekemä varmistus säilyvät olennaisina, kun tekoäly integroidaan yhä syvemmin taloustyöhön”, professori Seppo Ikäheimo sanoo.

Viesti yritysjohtajille on käytännönläheinen: aloita sieltä, missä arvo ja riskit voidaan ymmärtää selkeästi, opi kokemuksesta ja rakenna tämän pohjalta entistä laajempaa muutosta.

Lue Seppo Ikäheimon, Olli-Pekka Lumijärven ja Jukka Sihvosen kirjoittama artikkeli: The European Business Review

Laskentatoimen ja yritysjuridiikan laitos

Laskentatoimen ja yritysjuridiikan laitos on yksi Pohjoismaiden johtavista tutkimuslaitoksista.

Lue lisää
Picture of Department of Accounting
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Palkintoseremonia lavalla, Tuulia Nikula saa vuoden nuori maisema-arkkitehti 2026 -palkinnon.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tuulia Nikula on vuoden nuori maisema-arkkitehti

Nikula palkitaan ennakkoluulottomana suunnannäyttäjänä, joka vie maisema-arkkitehtuuria sinne, missä toimintaympäristö on vielä kapea, mutta tarve suuri.
Selin kuvattu oranssipaitainen henkilö, jonka kuva vääristyy ulkona kaarevassa peilissä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Radikaalin luovuuden keskus käynnistää TT-säätiön tuella uuden yritysyhteistyön kokeilun

Pilotissa yritykset pääsevät etsimään ja testaamaan uusia tapoja ratkaista uudistumisen haasteita yhdessä Aalto-yliopiston kanssa.
Hymyileviä ihmisiä yleisön keskellä luentosalissa, juhlittavalla käsissään kukkakimppu.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Juhlaseminaari: Juhani Pallasmaan ajattelu elää laajasti arkkitehtuurissa

Arkkitehti Juhani Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaari kokosi Aalto-yliopistoon kansainvälisesti tunnettuja arkkitehteja tarkastelemaan hänen ajattelunsa vaikutusta tämän päivän arkkitehtuuriin.
Muotokuva punatukkaisesta naisesta mustassa paidassa vihreää taustaa vasten, katse sivulle.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden nuori suunnittelija on Camilla Naukkarinen

Vuoden nuori suunnittelija 2026 -kilpailun on voittanut Aalto-yliopistosta taiteen maisteriksi valmistunut Camilla Naukkarinen. Kilpailun voittanut työ rakentui käsin punotuista kukista, jotka on valmistettu hiuskuidusta ja metallilangasta.