Uutiset

Tanja Kalliolle 870 000 euroa Jane ja Aatos Erkon säätiöltä

Kemian tekniikan korkeakoulun professori Kallio sai rahoituksen uusiutuvan energian varastointiin liittyvään tutkimukseen.
Tanja Kallio / Kuva: Anni Hanen-Kajander

Ilmastotavoitteiden ja kestävämmän energian tuotannon ja kulutuksen kannalta on ratkaisevan tärkeää lisätä uusiutuvan energian käyttöä. Uusiutuvan energian, kuten aurinko- ja tuulivoiman, tuotanto on epätasaista. Kun tuotannon ja kulutuksen huippu- ja suvantovaiheet eivät kohtaa, on energian varastoinnilla keskeinen rooli. Uusiutuvan energian laajamittainen hyödyntäminen edellyttääkin sen varastoinnin haasteiden ratkaisemista.

Professori Kallion nelivuotisessa hankkeessa tutkitaan uusiutuvan energian tallentamista korkean jalostusarvon kemikaaleihin varastoinnin mahdollistamiseksi. Hankkeen saama rahoitus on säätiön ensimmäisiä suurempia avustuksia teknologiahankkeisiin. Säätiö haluaa tukea jatkossakin vastaavia, kunnianhimoisia ja korkeatasoisia teknologia-alan hankkeita.

Lisätietoja:

Professori Tanja Kallio
Aalto-yliopisto
tanja.kallio@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.
Ikääntyneitä asukkaita katsomassa kasvatuslaatikoita kirjaston edessä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kestävä kaupunki on myös ikäystävällinen

Kaupunkien tulee ottaa ikääntyneet mukaan kaupunkiympäristön suunnitteluun nykyistä vahvemmin.