Sotasampo voitti avoimen datan palkinnon LODLAM Challenge -kilpailussa
Vuoden 2017 kansainvälinen LODLAM-konferenssi järjestettiin kesäkuun lopussa Venetsiassa, Italiassa. Lyhenne LODLAM viittaa avoimeen, linkitettyyn dataan kirjastoissa, arkistoissa ja museoissa (”Linked Open Data in Libraries, Archives and Museums”). Professori Eero Hyvösen johtamaan palkittuun tutkijaryhmään kuuluvat lisäksi Erkki Heino, Esko Ikkala, Mikko Koho, Petri Leskinen, Eetu Mäkelä, Minna Tamper ja Jouni Tuominen.
Sotasampo on nettisivusto, jossa on laajat tietoaineistot toisen maailmansodan tapahtumista Suomessa sekä mahdollisuus hakea, selata ja visualisoida näitä aineistoja eri näkökulmista. Projektin tavoite on tarjota työkalu historian ymmärtämiseen ja rauhan edistämiseen.
Lisätietoja:
Professori Eero Hyvönen
puh. 050 384 1618
eero.hyvonen@aalto.fi
Lue lisää uutisia
Aalto-yliopisto ottaa käyttöön ORCID Researcher Connect -palvelun
Aalto-yliopisto on ottamassa käyttöön ORCIDin Researcher Connect -palvelun, joka helpottaa tiedonsiirtoa tutkijoiden ORCID-profiilien ja yliopiston tutkimustietojärjestelmän, ACRISin välillä.
Doc+ yhdistää tutkijoita ympäri Aallon – Tule mukaan!
Doc+ -tilaisuudet saavat jatkoa: 2.3. ja 17.3. keskustellaan tohtorien urista ja joustavista työelämätaidoista.
Hae vierailevaksi professoriksi TU Graz:iin
Unite!-yliopistoallianssiin kuuluva TU Graz Itävallassa kutsuu kokeneita post doc -tutkijoita hakemaan kahta täysin rahoitettua vierailijaprofessuuria. Hakuaika päättyy 20.2.2026, ja tehtävät alkavat 1.10.2026.