Uutiset

Solve the SDGs -hackathon järjestetään jälleen — nyt Suomessa ja Intiassa

Solve the SDGs on hackathon, jossa osallistujat työskentelevät yhdessä kohti parempaa tulevaisuutta kehittämällä ratkaisuja YK:n kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamiseksi. Tänä vuonna Solve the SDGs järjestetään samanaikaisesti Suomessa ja Intiassa, mikä mahdollistaa laajemman vaikuttavuuden ja antaa molepien maiden osallistujille uusia näkökulmia kestävään kehitykseen.
Ryhmä ihmisiä työskentelee hackathonissa

Aalto Ventures Programin ja Junctionin järjestämä kestävän kehityksen hackathon Solve the SDGs järjestetään tänä vuonna 22.-24.3. yhtä aikaa Suomessa ja Intiassa.

Tapahtuma tuo yhteen kansainvälisen joukon opiskelijoita, alumneja, yritysedustajia ja mentoreita työskentelemään yhdessä kestävän kehityksen tavoitteisiin liittyvien haasteiden parissa yhden viikonlopun ajan.

Tämän vuoden hackathonin teema on tämänpäiväisten valintojen vaikutus tulevaisuuteen. Tulevaisuus voi tuntua kaukaiselta, mutta jokainen tänään tekemämme valinta vaikuttaa siihen — ja tänään voimme vielä ratkaista isojakin ongelmia, ennen kuin ne kasvavat liian suuriksi.

Henkilö ottaa selfietä tiiminsä kanssa hackathonissa

Viime vuonna Solve the SDGs järjestettiin Suomessa, Ugandassa ja Tansaniassa ja se houkutteli mukaan lähes 400 osallistujaa ympäri maailmaa, joista 250 työskenteli päätapahtumassa Otaniemessä. Yhdessä osallistujat tuottivat noin 90 ratkaisua johinkin maailman akuuteimmista ongelmista yhdeksälle partneriorganisaatiolle.

Hackathon on avoin kaikille opintojen vaiheesta tai opintoalasta riippumatta, ja myös muille kuin yliopisto-opiskelijoiille. Aiempaa hackathon- tai ohjelmointikokemusta ei tarvita, kiinnostus uuden kehittämistä ja kestävää kehitystä kohti riittää.

Lue lisää ja ilmoittaudu osoitteessa https://www.solvethesdgs.com

Näkymä Kauppakorkeakoulusta hackathonin aikaan

Solve the SDGs 2024

Hae mukaan kestävän kehityksen hackathoniin! Luo ratkaisuja todellisiin haasteisiin ja aloita työ paremman huomisen eteen jo tänään.

Lue lisää
In the middle is the logo of Solve the SDGs. In the background a melted blop of plastic and the remnants of items like a flamingo beach float and a dog toy.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

PRME Champion -logo (Principles of Responsible Management Education)
Palkinnot ja tunnustukset, Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulu on kestävyyskoulutuksen globaalin PRME-verkoston Champion-jäsen myös vuosina 2026–2027

Vain kaksi muuta pohjoismaista korkeakoulua saivat Champion-tason jäsenyyden.
Unite! Seed Fund 2026 ilmoitus, jossa pieni kasvi nousee maasta. Haku avoinna opiskelijatoiminnalle, opetukselle ja tutkimukselle.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Seed fund 2026 – rahoitushaku on auki

Unite! Seed Fund -rahoitushaku vuodelle 2026 on nyt avoinna. Rahoitusta on tarjolla kolmella alueella: opetus ja oppiminen, tutkimus ja tohtorikoulutus sekä opiskelijatoiminta. Hakuaika päättyy 20.3.2026.
Teksti: Unite! Seed Fund for Students 2026. Haku nyt auki. Kuva: Taimi kasvaa maasta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae nyt: Unite! Seed Fund 2026 – opiskelijahaku

Unite! Seed Fund -haku vuodelle 2026 on nyt avoinna opiskelijoille. Rahoitusta on haettavissa enintään 20 000 euroa per hanke. Hankkeessa tulee olla mukana vähintään kaksi Unite!-yliopistoa. Hakuaika päättyy 20.3.2026.
Teksti: Kuuluvuus ja hyvinvointi, verkkotyöpajasarja. Unite! logo ja abstrakti kukkakuvio.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Belonging and Well-being: työpajasarja tohtoriopiskelijoille

Vuorovaikutteiset Zoom-istunnot on suunniteltu tukemaan tohtoriopiskelijoiden hyvinvointia, vahvistamaan yhteisöllisyyden tunnetta sekä jakamaan käytännön työkaluja akateemisella uralla menestymiseen.