Uutiset

Sharetribe – start-up, jolla on juuret Aallossa – sai miljoonan dollarin investoinnin

Sharetribe – start-up, jolla on juuret Aalto-yliopistossa - sai miljoona dollaria suomalaisilta sijoittajilta SLUSH:ssa marraskuussa 2014.

Sharetribe tarjoaa yritteliäille ihmisille mahdollisuuden oman markkinapaikan pyörittämiseen verkossa tehokkaasti ja helposti. Yrityksen markkinapaikka-alustalla on valmiit maksu-, paikannus- ja viestintäjärjestelmät, joten asiakkaiden ei tarvitse käyttää aikaa niiden rakentamiseen. Kuka tahansa voi käyttää alustaa vaikka oman lainelautojen tai koiravahtien välityspalvelun perustamiseen. Sharetribe ei siis itse vuokraa, myy, eikä välitä tavaroita tai varsinaisia palveluita - eikä edes Sharetriben asiakas – vaan asiakkaan asiakas voi sen avulla tarjota tuotteitaan tai palveluitaan esimerkiksi kotikaupunkinsa ihmisille. Sharetriben perustajat Juho Makkonen ja Antti Virolainen aloittivat aiheen parissa työskentelyn Aalto-yliopiston tietotekniikan laitoksella vuonna 2008 MIDE-projektissa. Marraskuussa 2014 SLUSH:ssa Sharetribe sai miljoonan dollarin investoinnin suomalaisilta sijoittajilta.  

https://www.sharetribe.com/

http://www.eu-startups.com/2014/11/sharetribe-raises-1m-to-help-you-create-your-own-p2p-marketplace

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Marjo-Riitta Diehl profile picture
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Naisten verkostot – symboliikan ja vaikuttavuuden välissä

Naisille on usein haaste, että heille relevantit verkostot ovat epämuodollisia ja miesvaltaisia. Nämä niin sanotut old boys -verkostot voivat jarruttaa naisten urapolkuja ja vahvistaa olemassa olevia eriarvoisuuksia.
äitiysvapaalta takaisin töihin -kuvituskuva
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Työelämään palaaminen äitiysvapaan jälkeen voi olla haastavaa

Työpaikan näkymättömät normit olettavat edelleen, että äitiyden realiteetit piilotetaan ja perhevapaiden jälkeen töihin palataan kuin mikään ei olisi muuttunut. Organisaatioiden olisi hyvä tunnistaa, että urat voivat kehittyä hyvin eri tavoin, sanoo professori Taija Turunen.
Lähikuva erilaisista elektroniikkajätteistä, kuten piirilevyistä, johdoista ja metallinpaloista eri väreissä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

VTT, Aalto-yliopisto ja GTK: Näin mineraalitalouden miljardien kasvupotti saadaan Suomeen

Suomi nousee mineraalitalouden kärkeen uusilla tutkimusavauksilla ja tiiviimmällä yhteistyöllä.
Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.