Raide-Jokerin rakentaminen alkoi Maarintiellä
Maarintien eteläpuolella aloitetaan kadunrakentamistyöt ja kadun linjaus muuttuu. Maarintien jalankulku ja pyöräily ohjataan kulkemaan tien pohjoispuolta ja reittiä levennetään kesäkuun ensimmäisellä viikolla. Rakennustyöt aiheuttavat reittimuutoksia jalankulun ja pyöräilyn reitteihin sekä myöhemmin myös moottoriajoneuvoliikenteeseen.
Maarintiellä kadun nykyinen linjaus siirretään ja pikaraitiotien linjaus rakennetaan kadun nykyiselle paikalle. Kadunrakentamistyöt aloitetaan kesäkuun alussa pintamaanpoistoilla, maaleikkauksilla ja pohjanvahvistustöillä. Katutyöt saadaan valmiiksi kesällä 2020, jonka jälkeen siirrytään rakentamaan kiskoja.
Maarinrannantiellä rakennustyöt alkavat syyskuussa 2019
Maarinrannantiellä uusitaan kunnallistekniikkaa, tehdään johtosiirtotöitä, pohjanvahvistustöitä sekä rakennetaan uusi katu- ja ratalinjaus. Työstä aiheutuu muutoksia jalankulun ja pyöräilyn reitteihin. Uusi katualue valmistuu kesäkuussa 2020 ja sen pohjoispuolelle tuleva raitiotien osuus lokakuussa 2020.
Lisätietoja
Lue lisää uutisia
Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä
Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.
Lämmönjakelussa katko 4. maaliskuuta
Keskiviikkona 4.3.2026 lämmönjakelun katko: Kemistintie 1, Vuorimiehentie 1, Vuorimiehentie 2 (Bionova), Metallimiehenkuja 2, Metallimiehenkuja 4 ja Otaniementie 9 (Harald Herlin -oppimiskeskus).Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin
“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.