QS-ranking: Aalto nousi sijalle 134 maailmassa
Tuoreessa QS World University Rankings 2020 -yliopistovertailussa Aalto-yliopisto nousi sijalle 134 (viime vuonna 140).
QS-vertailussa yliopistoja arvioidaan kuudella mittarilla, joilla on hieman erilaiset painoarvot. Aalto oli Suomen paras kolmella alueella: tutkimusviittausten suhteellinen määrä, sekä kansainvälisen akateemisen henkilöstön ja kansainvälisten opiskelijoiden suhteellinen määrä. Muita mittareita ovat akateeminen maine ja työnantajamielikuva, joissa Aalto on Suomen kakkonen, sekä opiskelija-opettaja-suhdeluku, jossa Aalto on Suomen yliopistoista neljäs. Kokonaisvertailussa Aalto-yliopisto oli Suomen toinen.
Tutkimusviittausten määrä on laskettu Scopus-tietokannan tiedoista ja se on suhteutettu tutkimushenkilöstön määrään sekä normalisoitu viiden päätieteenalan mukaan. Työnantajamielikuva perustuu mainekyselyyn, johon kerättiin näkemyksiä 45 000 työnantajalta ympäri maailmaa. Akateeminen mielikuva perustuu 94 000:n yliopistoissa tai tutkimuslaitoksissa työskentelevän vastaajan arvioihin.
QS:n ranking-listalle on valikoitu mukaan noin tuhat yliopistoa. Kaikkiaan QS laskee maailmassa olevan noin 26 000 yliopistoa.
QS (Quacquarelli Symonds) on yksi merkittävimmistä yliopistovertailuista. Sen laatimassa nuorten alle 50-vuotiaiden yliopistojen vertailussa Aalto-yliopisto sijoittui yhdeksänneksi maailmassa.
Yleisrankingien lisäksi QS tuottaa tieteenalakohtaisia ja alueellisia ranking-listoja. Ala- ja aihekohtaiset ranking-listat ovat Aallolle relevantimipia kuin yleisrankingit, koska yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen.
Lue lisää:
QS-rankingin verkkosivut
Aalto sijoittui jälleen maailman nuorten yliopistojen kärkikymmenikköön (uutinen 21.6.2018)
Aalto-yliopiston taiteen ja muotoilun ala nousi jo maailman 7. parhaaksi (uutinen 27.2.2019)
Lue lisää uutisia
Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin
“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
”Työuramme ovat olleet antoisat, ja haluamme auttaa nuoria eteenpäin”
Erkki ja Kaija Rautiainen päättivät tukea tuotantotalouden ja tekstiilisuunnittelun opetusta ja tutkimusta nimikkorahastolla.
E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu
Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.