Uutiset

Puolijohdealan kesätyöpaikkoja avoinna tutkimusryhmissä

Semi-Summer 2026 -ohjelman kesätyöpaikat tarjoavat mahdollisuuden kartuttaa osaamista, jota tarvitaan kasvavalla ja kansainvälisellä puolijohdealalla. Hae viimeistään 31.1.2026!
SemiSummer 2026. Hae puolijohteiden kesätöihin. Yritysten ja Aalto-yliopiston logot. Liity mukaan.

Puolijohdealan kasvu ja sen investoinnit Suomessa lisäävät myös osaajien tarvetta. Kuuden puolijohdealan yrityksen (Applied Materials, Okmetic, Murata, Bosch Sensortec, Canatu ja SiTime) lahjoituksen turvin Aalto-yliopisto tarjoaa mielenkiintoisia kesätyöpaikkoja Sähkötekniikan ja Kemian tekniikan korkeakouluissa sekä Perustieteiden korkeakoulussa kesällä 2026. 

Työpaikat sopivat sekä kandidaatti- että maisteritason opiskelijoille, ja työn sisältö räätälöidään hakijan omien kiinnostusten ja taitojen sekä ryhmän tutkimusprofiilin perusteella. Nämä paikat ovat erinomainen valinta niille opiskelijoille, jotka haluavat työskennellä myöhemmin Suomen puolijohdeteollisuudessa.

Puolijohdealalla tarvitaan monenlaista osaamista

Puolijohteilla on ratkaiseva rooli monissa nykyaikaisissa teknologioissa. Puolijohdeteknologia on materiaalitieteen ja sähkötekniikan ala, joka käsittelee puolijohdemateriaaleista valmistettujen elektroniikkakomponenttien suunnittelua, kehittämistä ja tuotantoa. Puolijohteilla, kuten esimerkiksi piillä, on ainutlaatuisia sähköisiä ominaisuuksia, joiden ansiosta niitä voidaan käyttää erilaisissa elektronisissa laitteissa, kuten integroiduissa piireissä ja LED-valoissa. Nämä materiaalit ovat keskeisiä nykyaikaisessa elektroniikassa ja muodostavat mikroelektroniikkateollisuuden perustan.

Puolijohdeala tarjoaa laajan kirjon uramahdollisuuksia alan suomalaisissa ja kansainvälisissä yrityksissä. Opiskelijat voivat löytää paikkansa esimerkiksi piikiekkojen, antureiden tai prosessi- ja laitekehityksen parista.

Aalto-yliopiston opiskelija: tutustu avoimiin kesätyöpaikkoihin nyt ja hae 31.1.2026 mennessä!
 

Lue lisää Semi-Summer-ohjelmasta

Ihmisten joukko seisoo huoneessa hyllyjen ja laatikoiden kanssa, monilla on punaiset kaulanauhat ja mustat tai raidalliset paidat.

Puolijohdeala tutuksi kesätöiden avulla

Puolijohdealan kasvu ja investoinnit Suomessa lisäävät osaajien tarvetta. Kuuden puolijohdealan yrityksen tuen turvin Aalto-yliopisto tarjosi jo kolmannen kerran kesätyöpaikkoja alan tutkimusryhmissä.

Uutiset
Emma Kemppainen Aallon kampuksella

Emma Kemppinen: Puolijohdeteollisuus tarjoaa paljon mahdollisuuksia sekä teollisuudessa että akateemisella puolella

Emma pääsi kesätöihin tutkimusryhmään puolijohdeteollisuuden yritysten lahjoitusten ansiosta. Kesätyöpaikka vahvisti hänen kiinnostustaan alaa kohtaan.

Uutiset
Opiskelija Niko Lindh.

Opiskelija Niko Lindh: Puolijohdeteknologian tärkeyttä painotetaan opintojen alusta lähtien

Materiaalitekniikkaa opiskeleva Niko Lindh työskentelee kesällä tutkimusryhmässä Kemian ja materiaalitieteen laitoksella. Hän uskoo, että kokemus tutkimustyöstä on hyödyllistä tulevaisuuden uran kannalta.

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!

Hyödynnä UniSportin pilates-tunti ja Take a Break! kampuksella vielä huhtikuun ajan!
Tutkimus ja taide Julkaistu:

ACRIS-järjestelmä jälleen käytettävissä

ACRIS-tutkimustietojärjestelmä on jälleen käytössä 13.–20.4.2026 toteutetun huoltokatkon jälkeen.
Lähikuva sateenkaaren sävyisestä öljykalvosta samean likaisen veden pinnalla
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin kesäkoulussa Ranskan Alpeilla

Tutustu ympäristön haitta-aineisiin asiantuntijaluentojen, käytännön työpajojen ja kansainvälisen yhteistyön kautta – valituille opiskelijoille tarjotaan rahoitus matkakuluihin ja majoitukseen.
Aalto-HUS PdP-projektin opiskelijoita ja teho-osasto hoitaja
Yhteistyö Julkaistu:

Älykästä teho-hoitoa yhteistyön avulla

Design Factoryn, HUSin, Biodesign Finlandin ja Aallon opiskelijoiden yhteistyö tuo virtsanmittaamisen teho-osastoilla 2000-luvulle