Professori Risto Kosonen tähdentää rakennusten merkitystä ilmastonmuutoksen torjunnassa
Risto Kosonen
Risto Kosonen nimitettiin vakinaiseen LVI-tekniikan associate professor -tehtävään Aalto-yliopiston energiatekniikan laitokselle 1.9.2020. Sitä ennen hän toimi adjunct professor -tehtävässä tammikuusta 2013 alkaen jatkaen samalla Halton Technology Centerin johtajana.Kosonen tutkii rakennusten energiatehokkuutta, älykkäitä energiajärjestelmiä ja sisäilmaympäristöä.
Hänellä on laajan kokemus yritysmaailmasta ja kansainvälisestä yhteistyöstä. Kosonen toimi Halton Oy:n palveluksessa vuodesta 1998 lähtien päätehtävänään tuotteiden ja ratkaisujen kehittäminen sekä kansainvälinen teknologiayhteistyö teollisuuden ja yliopistojen kanssa.
Risto Kosonen opiskeli diplomi-insinööriksi Lappeenrannan teknillisessä korkeakoulussa, mutta väitteli tekniikan tohtoriksi Teknillisessä korkeakoulussa vuonna 2006. Hän toimi kaksi vuotta energiatekniikan määräaikaisena professorina Teknillisessä korkeakoulussa vuosina 1986–1988.
Uudet vakinaistetut professorit esittäytyvät
Lyhyillä yleistajuisilla videoilla vakinaistetut professorit esittelevät omaa alaansa ja tutkimustaan.

Lue lisää uutisia

Oletko valmis kokeilemaan radikaalia luovuutta elokuussa?
Radical Creativity -kesäkoulussa sovelletaan erilaisia luovia työskentelytapoja, joita tarvitsemme kestävän tulevaisuuden rakentamisessa. "Tiivistetty inspiraatiopaketti on kuin karkkikauppa, jossa voit maistella eri makuja."
Viisi asiaa, jotka päättäjien pitäisi tietää omistajuudesta Suomessa
Miten pärjäämme omistajuudessa Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan verrattuna? Maailman ensimmäinen omistajuuden professori Samuli Knüpfer listaa haasteet – ja kertoo, miksi ne on tärkeä saada ratkaistua.
Oletko uusi data-agenttimme?
Hae kemian tekniikan korkeakoulun data-agentiksi.