Uutiset

Professori Paula Hohdin monografialle taidehistorian Roland H. Bainton -palkinto

Palkinto myönnetään tunnustuksena parhaalle vuosia 1450–1660 käsittelevälle englanninkieliselle kirjalle, joka on julkaistu edellisenä vuonna taidehistorian alalla.
Professori Paula Hohdin monografialle taidehistorian Roland H. Bainton -palkinto

Taide- ja kulttuurihistorian Professori Paula Hohti Erichsenin teos ​​Artisans, Objects and Everyday Life in Renaissance Italy: The Material Culture of the Middling Class on saanut taidehistorian Roland H. Bainton -palkinnon.

Palkinto myönnetään tutkimuksen laadun ja omaperäisyyden, metodologisen osaamisen ja/tai innovatiivisuuden, tuoreiden ja innostavien tulkintojen tai oivallusten kehittämisen sekä kirjallisen tason perusteella.

”Olen innoissani ja erittäin ylpeä saadessani tämän arvostetun kirjapalkinnon. Se tarjoaa suurta tukea ja rohkaisua työlleni varhaismodernin materiaalikulttuurin ja muodin historioitsijana”, Hohti Erichsen iloitsee.

Hohti Erichsenin kirja esittelee ensimmäisen syvällisen tutkimuksen käsityöläisten ja paikallisten pienkauppiaiden materiaalisen ja kulttuurisen renessanssin kokemuksesta. Siinä hyödynnetään 1500-luvun visuaalista, materiaalista ja arkistoaineistoa sekä tutkitaan, kuinka artesaanit ja artesaaniperheet elivät ja työskentelivät, hoitivat kotitalouttaan ja seuraelämäänsä sekä heidän suhdettaan taiteeseen ja luksustavaroihin.

Professori Hohti Erichsen on erikoistunut varhaismodernin pukeutumisen, tekstiilien, muodin ja asusteiden tutkimukseen keskittyen erityisesti niiden merkitykseen ja käyttöön alemmissa käsityöläisluokissa. Viimeisen viiden vuoden aikana Hohti Erichsen on johtanut Euroopan tutkimusneuvoston ERC-rahoituksella Refashioning the Renaissance -tutkimusprojektia, joka keskittyy länsimaisen muodin merkityksiin ja leviämiseen käsityöläisryhmien keskuudessa varhaismodernissa Euroopassa.

Palkinto jaettiin taidehistorian seuran Sixteenth Century Societyn konferenssissa San Diegossa, Kaliforniassa 29. lokakuuta.

Lue lisää:

Roland H. Bainton -palkinnot

Paula Hohti Photo by Astrid Mannerkoski

Paula Hohti Erichsen seuraa 500 vuotta vanhan muodin jälkiä

Taide- ja kulttuurihistorian professori arvostaa iloa ja mukavuutta ja koki uransa hienoimman hetken rahoitushaastattelussa.

Uutiset
paula_hohti_aalto_arts_photo_by_lasse_lecklin_02_fi_fi.jpg

Professori Paula Hohdille kahden miljoonan ERC-rahoitus renessanssin muodin ja kulttuurin tutkimukseen

Pukuhistorian materiaalien kokeellinen työstäminen avaa uusia tulkintoja menneen maailman arkeen.

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Hymyileviä ihmisiä yleisön keskellä luentosalissa, juhlittavalla käsissään kukkakimppu.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Juhlaseminaari: Juhani Pallasmaan ajattelu elää laajasti arkkitehtuurissa

Arkkitehti Juhani Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaari kokosi Aalto-yliopistoon kansainvälisesti tunnettuja arkkitehteja tarkastelemaan hänen ajattelunsa vaikutusta tämän päivän arkkitehtuuriin.
Muotokuva punatukkaisesta naisesta mustassa paidassa vihreää taustaa vasten, katse sivulle.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden nuori suunnittelija on Camilla Naukkarinen

Vuoden nuori suunnittelija 2026 -kilpailun on voittanut Aalto-yliopistosta taiteen maisteriksi valmistunut Camilla Naukkarinen. Kilpailun voittanut työ rakentui käsin punotuista kukista, jotka on valmistettu hiuskuidusta ja metallilangasta.
Rakennusautomaatio-elinkaari-v1.jpg
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Rakennusautomaation tieto koko elinkaaren käyttöön

Rakennusautomaatio ei enää vain ohjaa yksittäisiä teknisiä järjestelmiä, vaan on keskeinen osa älyrakennusta. Sitä kuvaavat suunnitelmat ovat silti edelleen dokumenttipohjaisia. Talotekniikka 2030:n TH13-tutkimus perustelee, miksi dokumentointia on uudistettava, ja esittää mallin datapohjaiseen toimintaan siirtymiseksi.
Mies säätää antennia sinisessä kaikukammiossa, jossa on teräväpintaiset seinät ja kirkas kattovalo
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto paransi jälleen sijoitustaan arvostetussa THE-yliopistovertailussa

Sijoitus nousi 12 pykälää viime vuodesta ja on nyt 183.