Uutiset

Professori Michael Hummel sai Euroopan tutkimusneuvoston rahoituksen

Proof of Concept (PoC) -apuraha edistää ERC:n rahoittamien tutkimushankkeiden kaupallistamista.
Professor Michael Hummel
Professor Michael Hummel. Kuva: Aalto-yliopisto / Jaakko Kahilaniemi.

Euroopan tutkimusneuvosto ERC on myöntänyt professori Michael Hummelille 150 000 euron Proof of Concept -rahoituksen biopohjaisen hiilikuidun soveltuvuusselvityksen tekemiseksi. Rahoitusta myönnetään jo aikaisemmin ERC-rahoitusta saaneille, ja se on tarkoitettu tutkimuksen innovaatiomahdollisuuksien tunnistamiseen ja kaupallistamiseen. Michael Hummel sai Euroopan tutkimusneuvoston Starting Grant -rahoituksen vuonna 2016.

Michael Hummelin hankkeen tavoitteena on valmistaa puusta korkealaatuisia ​​hiilikuituja, joita voidaan käyttää komposiittimateriaaleissa korvaamaan raskaampia materiaaleja autoteollisuudessa. "Hiilikuidulla lujitetut komposiittielementit (CFRC) ovat kevyempiä mutta lujuudessa ja turvallisuudessa yhtä hyviä", Hummel sanoo.

ERC arvioi jokaisen Proof of Concept -ehdotuksen innovaatiomahdollisuuksien, vaikuttavuuden sekä  kaupalllistamissuunnitelman laadun perusteella.

Euroopan tutkimusneuvosto (erc.europa.eu)

Professori Michael Hummel

Lue lisää

ERC rahoittaa uraauurtavaa huippututkimusta. Mitä uusien polkujen avaamiseen tarvitaan? 

– Monialaisuuden mahdollistava yhteistyö on ehdoton juttu. Meiltä löytyy puukemian ja puunjalostuksen osaajien lisäksi monenlaisia insinööritieteiden asiantuntijoita ja muiden tieteiden huippuja, Hummel sanoo.
Kuva Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto

Hiilikuitua puusta tekevä tutkija sai miljoonarahoituksen

Edullisemmalle ja ekologisemmalle hiilikuidulle on kova tarve autoteollisuudessa, tietää tavoitellun ERC Starting Grantin saanut Michael Hummel.

Uutiset
Michael Hummel, kuva: Jaakko Kahilaniemi

Michael Hummel: Ympäristöystävällisiä, uusiutuvia materiaaleja öljypohjaisten tuotteiden tilalle

Tutkijoiden täytyy olla tiimipelaajia, sanoo biopolymeerikemian ja -tekniikan professori.

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Abstraktia violettia energiaa ja salamia hehkuvan piirilevyn yllä, kirkas valo keskellä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Mitä on kvanttiteknologia?

Moni nykyajan laite ei olisi olemassa ilman kvanttiteknologiaa, mutta huimimmat sovellukset vasta siintävät horisontissa.
Hymyilevä suorahiuksinen nainen vihreässä paidassa, sisällä kasvien edessä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kvanttihypen anatomia

Väitöskirjatutkija Christa Schauman kertoo, miten Suomi ja Eurooppa pärjäävät kisassa, johon kaikki haluavat mukaan – palkinnon epävarmuudesta huolimatta.
TH15-artikkeli-v1.jpg
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Määrälaskennan automatisointi tekoälyllä vaatii muutoksia nykykäytäntöihin

Määrälaskentaa tehdään rakennushankkeissa useita kertoja vaihtelevin tuloksin. Talotekniikka 2030 -hankkeen TH15-tutkimus selvitti, miten määrälaskennan laatua voitaisiin parantaa ja miten laskelmien tuottaminen voitaisiin automatisoida tekoälyn avulla. Tutkimuksen toteutti Tampereen yliopisto.
Talotekniikan-kiertotalous-v1.jpg
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Talotekniikan kiertotalous: halukkuutta riittää, käytännöt puuttuvat

Taloteknisiin järjestelmiin sitoutuu merkittävä osa rakennusten materiaalipäästöistä. Silti alan kiertotalous rajoittuu yhä pääosin materiaalien kierrätykseen, vaikka monet tuotteet soveltuisivat uudelleenkäyttöön. Tampereen yliopiston tutkimus Talotekniikka 2030 -konsortiolle selvitti, miten kiertotalous saataisiin laajennettua alan käytäntöihin.