Uutiset

Professori Lasse Murtomäki on nimitetty laitosjohtajaksi ja apulaisprofessori Antti Karttunen varajohtajaksi

Aalto-yliopiston kemian tekniikan korkeakoulun kemian ja materiaalitieteiden laitoksen laitosjohtajaksi on nimitetty professori Lasse Murtomäki 1.9.2022 lähtien. Apulaisprofessori Antti Karttunen aloittaa samassa yhteydessä varajohtajana.
Portraits of Lasse Murtomäki and Antti Karttunen next to the Aalto logo

Lasse Murtomäellä on pitkä ura kemian tekniikan parissa eri rooleissa sekä tutkijana että professorina. Murtomäki väitteli tohtoriksi vuonna 1992 Teknillisestä korkeakoulusta (nykyisin Aalto-yliopisto) ja on keskittynyt urallaan erityisesti sähkökemian tutkimiseen ja opettamiseen.

Antti Karttunen väitteli tohtoriksi fysikaalisesta kemiasta vuonna 2007 Joensuun yliopistosta (nykyinen Itä-Suomen yliopisto). Hän aloitti Aalto-yliopistossa apulaisprofessorina vuonna 2015 ja keskittyy tutkimustyössään epäorgaanisten materiaalien kemiaan. Hän johtaa kemian tekniikan kandiohjelmaa ja opettaa sekä kemian että ohjelmoinnin kursseja.

”Toivotan Lasse Murtomäen ja Antti Karttusen lämpimästi koulumme johtoon. Samalla haluan kiittää laitosjohtaja Jari Koskista ja varajohtaja Kari Laasosta heidän arvokkaasta työstään useiden vuosien ajan koulumme hyväksi”, sanoo dekaani Kristiina Kruus.

Sekä Lasse että Antti ovat koulun johtoryhmän jäseniä.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Työelämäprofessori Topias Siren
Nimitykset Julkaistu:

Kalliomekaniikan asiantuntija Topias Siren on nimitetty Aalto-yliopiston työelämäprofessoriksi

”Työelämäprofessuurin myötä tuon opiskelijoille paljon oppeja työelämästä yhdistettäväksi teoreettiseen osaamiseen”, lupaa Topias Siren.
Man with glasses and a black blouse looking at the camera
Nimitykset, Yliopisto Julkaistu:

Tomek Rygalik: "Meidän on suunniteltava vähemmän mutta parempia asioita pidemmäksi aikaa”

Uudet professorit esittäytyvät: huonekalusuunnittelun professori Tomek Rygalik
Aalto logo on roof. Photo: Mikko Raskinen
Nimitykset Julkaistu:

Kemian tekniikan korkeakouluun kaksi uutta tutkijaa

Wenwen Fang on nimitetty 1. lokakuuta 2022 alkaen Aalto-yliopiston kemian tekniikan korkeakoulun biotuotteiden ja biotekniikan laitoksen tutkijaksi.
Kimmo Kovanen portrait
Nimitykset Julkaistu:

Kimmo Kovanen aloitti tutkimuspalveluissa tietoasiantuntijana

Kimmo Kovanen työskentelee Avoin tiede ja ACRIS-tiimissä.