Uutiset

Professor of Practice Jari Melgin on KY:n valitsema Vuoden opettaja

Jari Melginille kiitosta taidosta luoda luennoille avoin ja keskusteleva ilmapiiri.
KY:n tanssit
Jari Melginin valinta Vuoden opettajaksi julkistettiin KY:n 108. vuosijuhlassa lauantaina 2.3. Clarion Hotel Helsingissä.
Laskentatoimen PoP Jari Melgin
Vuoden opettaja Jari Melgin

Laskentatoimen Professor of Practice Jari Melgin on Kauppakorkeakoulun Vuoden opettaja. 

”Jari valittiin kiitoksena pitkäaikaisesta ja opiskelijaläheisestä työstä. Hän on saanut todella hienoa ja kiittävää palautetta sekä kandi- että maisteritasojen capstone-kursseistaan. Opiskelijat arvostavat Jarin tapaa luoda motivoiva, avoin ja keskusteleva ilmapiiri”, sanoo Heikki Helaniemi KY:n hallituksesta.

Jari Melginin mukaan tämä on hienoin tunnustus, mitä Kauppakorkeakoulussa voi saada.

”On etuoikeus saada työskennellä fiksujen, aktiivisten ja onneksi myös huumorintajuisten nuorten kanssa pyrkien luomaan siltaa akateemisen äksiisin (eli järjestelmällisen harjoittelun, jossa toistetaan samoja suorituksia) ja opittujen tietojen käytännön soveltamisen välille. Koen, että tämä palkinto on samalla kunnianosoitus kaikille niille, jotka toimivat Professor of Practice -tehtävässä Aallon kauppakorkeakoulussa”, Jari Melgin kommentoi.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Yrjö Sotamaa receives Frontier Design Prize 2023
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Aalto-yliopiston professori emeritukselle Yrjö Sotamaalle merkittävä muotoilupalkinto Kiinassa

Frontier Design Prize 2023 -palkinto myönnettiin Taideteollisen korkeakoulun entiselle pitkäaikaiselle rehtorille.
Dean's Impact Award, School of Business
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Dekaani palkitsee Kauppakorkeakoulun opiskelijoita myös muista kuin erinomaisista arvosanoista

Uudella Dean’s Impact Award -palkinnolla halutaan osoittaa arvostusta esimerkiksi kestävän kehityksen tai Aallon arvojen mukaisen toiminnan edistämiselle.
Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
Red-haired woman standing outside of Aalto University Töölö building in Helsinki, surrounded by trees and grass. A bus and tram on the background.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden MBA-alumni päätyi sattumalta humanitaariselle alalle – ”Huomasin, että minulle sopivat kriisit ja katastrofit”

Vuoden 2023 MBA-alumniksi on valittu Päivi Hurttia. Muun muassa journalismin ja viestinnän parissa uraa tehnyt Hurttia vietti juuri vuoden Etiopiassa. Työssään Punaisen Ristin kansainvälisellä komitealla hän auttoi varmistamaan, että humanitaarinen apu pääsee perille kaikille alueille.