Uutiset

Prodekon juhlavuosi huipentuu tuhannen hengen vuosijuhlaan Kaapelitehtaalla

Tuotantotalouden Kilta Prodekon perustamisesta tulee tänä syksynä kuluneeksi 50 vuotta, ja sitä juhlitaan asianmukaisesti pitkin juhlavuotta

Tuotantotalouden Kilta Prodeko on yksi Otaniemen pienimmistä, mutta samalla myös tiiveimmistä killoista. Prodeko toimii tuotantotalouden opiskelijoiden yhdyssiteenä Tuotantotalouden laitokseen, Aalto-yliopiston Ylioppilaskuntaan ja yritysmaailmaan. Samalla Prodeko järjestää jäsenilleen opiskeluja tasapainottavaa vapaa-ajantoimintaa, joka jakaantuu ns. ammatilliseen toimintaan sekä kiltatoimintaan ja illanviettoihin.

Juhlavuoden kruununa toimii lauantaina 8.10. järjestettävä vuosijuhla Diskonttaus

Prodeko perustettiin alunperin tuotantotalouden ammattiainekerhoksi Koneinsinöörikillan alaisuuteen vuonna 1966. Sittemmin Tuotantotaloudesta on tullut erillinen opintosuunta, kerhosta kilta ja toiminnasta lähes ammattimaista. Prodekon perustamisesta tulee tänä syksynä kuluneeksi 50 vuotta, ja sitä on totta kai juhlittava asianmukaisesti. Juhlavuoden tapahtumat ovat alkaneet jo keväällä opiskelijoiden ja alumnien yhteisellä seminaarilla sekä Ullanlinnanmäen näkyvimmällä teltalla Wappuna. Syksyllä juhlavuosi huipentuu tuhannen hengen vuosijuhlaan Kaapelitehtaalla. Vuosijuhla koostuu koktail-tilaisuudesta, pääjuhlasta ja jatkoista, sekä seuraavan päivän Silliaamiaisesta. Lisäksi vuosijuhlaviikolla järjestetään ainakin Vujuviikon bileet ja kulttuuritapahtuma.

Lisää tietoa löytyy juhlavuoden nettisivuilta.

Pääjuhlaan vielä sponsorointilippuja

Juhlavuoden kruununa toimiva pääjuhla kokoaa Kaapelitehtaalle yli 1000 vierasta. Tämä tarjoa mainion tilaisuuden saada näkyvyyttä niin tulevaisuuden moniosaajien keskuudessa kuin päästä verkostoitumaan 400:n korkealle työelämässä sijoittuneen alumnin kanssa. Pääjuhlan osallistumisliput on jo myyty loppuun, mutta mukaan on vielä mahdollista päästä yritysedustajille varatun kiintiön kautta.

Sponsoroinnista kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä Prodekon yrityssuhdevastaava Eero Vartiaiseen (+358 50 360 6383, [email protected]).

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Dean's Impact Award, School of Business
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Dekaani palkitsee Kauppakorkeakoulun opiskelijoita myös muista kuin erinomaisista arvosanoista

Uudella Dean’s Impact Award -palkinnolla halutaan osoittaa arvostusta esimerkiksi kestävän kehityksen tai Aallon arvojen mukaisen toiminnan edistämiselle.
Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
People attending the Wellbeing Fair at Aalto's Wellbeing Week
Yliopisto Julkaistu:

Oasis mukana Aalto Wellbeing Weekillä

Oasis of Radical Wellbeing -hanke on mukana Wellbeing Weekillä 2.-6.10.
mika_sillanpaa_11_en.jpg
Nimitykset Julkaistu:

Mika A. Sillanpää: Olisi hyödyllistä, jos meillä olisi laboratoriossa pari mustaa aukkoa

Heisenbergin epätarkkuusperiaatteen kiertämisestä kvanttigravitaation osoittamiseen – professori venyttää kvanttifysiikan rajoja.