Uutiset

Otaparkki avattu Aalto-yliopiston henkilöstölle

Syyskuun 2024 alusta Otaparkki-pysäköintitalon kaksi ylintä kerrosta on avattu maksuttomaan käyttöön Aalto-yliopiston pysäköintiluvalla. Lisäksi pysäköintitalosta löytyy sähköautojen latauspisteitä ja runkolukittavia pyöräpysäköintipaikkoja.
Otaparkki pysäköintitalo

Otaparkki-pysäköintitalon kaksi ylintä kerrosta, eli 3A,3B, 4A ja 4B -tasot, on avattu Aalto-yliopiston henkilöstön käyttöön. Kyseisille tasoille voi pysäköidä maksutta Aalto-yliopiston pysäköintiluvalla. Alimmat 1A, 1B, 2A ja 2B -tasot säilyvät maksullisina pysäköintialueina.

Tasoilta 3A-4B löytyy yhteensä noin 80 pysäköintipaikkaa. Myös pysäköintitalon ensimmäisessä kerroksessa olevat sähköautojen latauspaikat ovat kaikkien, niin kampusvieraiden kuin aaltolaistenkin, käytössä. Latauspaikoilla pysäköinti on Aalto-yliopiston pysäköintiluvalla maksutonta lataamisen ajan, huomioithan kuitenkin 3 tunnin pysäköintirajoituksen latauspaikoilla. Lataushinnasto löytyy Plugit-sovelluksesta sekä täältä.

Otaparkki opastemaalaus

Pysäköintitalon eri kerrokset ja tasot on merkitty muun muassa ajoradoille sekä kerrosten hissiaulojen oviin. Pysäköinti tasoilla 3A-4B on maksutonta Aalto-yliopiston pysäköintitunnuksella.

Otaparkin kaksi alinta kerrosta säilyvät edelleen maksullisina pysäköintialueina, ja ne ovat tarkoitettu ensisijaisesti kampuksen vierailijoille sekä esimerkiksi opiskelijoille. Ajantasainen pysäköintihinnasto löytyy muun muassa EasyParkin ja Parkmanin sovelluksista. Ensimmäisessä kerroksessa on myös useita runkolukittavia polkupyöräpysäköintipaikkoja.

Otaparkki sijaitsee osoitteessa Sähkömiehentie 3, Maarintalon vieressä. Käytä Aalto-yliopiston pyöreää pysäköintilupaa pysäköidessäsi 3. tai 4. kerrokseen.

Renault Zoe electric vehicle

Autoilu ja pysäköinti Otaniemessä

Kulkureitit ja pysäköintipaikat Otaniemessä

Palvelut
Otaparkki

Otaparkki

Sähkömiehentie 3

Toimipisteet
Otaparkki julkisivu

Otaparkki tarjoaa helpon pysäköintimahdollisuuden kampusvieraille

Pysäköintitalo Otaparkki sekä muut kampuksen maksulliset pysäköintipaikat tarjoavat pysäköintimahdollisuuden kampukselle saapuville vieraille.

Uutiset
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Merkuriuksen airuen pyyntötilaisuus, Ritvalan perhe
Yliopisto Julkaistu:

Kristian Ritvala on Kauppakorkeakoulun promootion 2026 Merkuriuksen airut

Merkuriuksen airuen tehtävä alkaa promovoitavien opastamisella lehvien sitomisessa ja päättyy silliksellä, jossa hän pitää puheen promovoiduille.
Joukko siisteissä vaatteissa kiertää teollisuushallia, yksi selittää ja muut kuuntelevat metallikiskojen äärellä.
Yliopisto Julkaistu:

Viron presidenttipari vieraili Aalto-yliopistossa

Viron tasavallan presidentti Alar Karis ja puolisonsa Sirje Karis sekä tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Suzanne Innes-Stubb vierailivat Aalto-yliopistossa.
Unto_Rautio_Aalto_DSC5032.jpg
Kampus, Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Toukokuu haastaa aaltolaiset liikkumaan yhdessä

Osallistu tapahtumiin kampuksella ja tee kestävästä liikkumisesta osa työ- tai opiskelupäivää.
Opiskelijaorkesteri esiintyy portailla, kun joukko opiskelijoita värikkäissä haalareissa ja valkoisissa lakissa katsoo.
Kampus, Opinnot Julkaistu: