Uutiset

Opiskelijat tutkivat taloushallinnon ohjelmistojen automaatiomahdollisuuksia

Accountorille tehdystä toimeksiannosta syntyi ohjelmistojen automaatiokyvykkyyksiä arvioiva mittaristo.
Accountorille räätälöidyn opiskelijaprojektin tiimi
Työelämäprofessori Esko Penttinen (vas.) ja opiskelijat Aleksi Hyytiä ja Eero Ala-Heikkilä Aalto-yliopistosta, Janne Fredman Taloushallintoliitosta ja Petri Karjalainen Accountor Group Oy:stä

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun opiskelijatyöpari perehtyi Accountorin toimeksiannosta taloushallinnon automaatioon ja mahdollisuuksiin mitata taloushallinnon ohjelmistojen automaatiokyvykkyyksiä. Tutkimukseen pohjaten opiskelijat loivat mittariston, jonka avulla eri taloushallinto-ohjelmistojen ominaisuuksia voidaan arvioida. Kaksihenkisen opiskelijatyöparin muodostivat laskentatoimen maisteriopiskelijat Aleksi Hyytiä ja Eero Ala-Heikkilä.Projekti tehtiin osana Kauppakorkeakoulun Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konseptia.

Projekti oli opiskelijoille hyvä tilaisuus yhdistää opinnoissa hankkimiaan tietoja alan asiantuntijoiden näkemyksiin.

”Rakensimme mittaristoamme yhteistyössä tilitoimistojen ja ohjelmistokehittäjien kanssa, ja saimme näkökulmaa sekä taloushallinnon automaation nykytilaan että tulevaisuuden mahdollisuuksiin. Teimme projektin aikana haastatteluja ja kyselytutkimuksen, joiden pohjalta rakensimme lopullisen mittaristomme. Mittaristossamme otimme huomioon sekä ohjelmistojen ominaisuudet että käyttäjän näkökulman”, opiskelijat kertovat.

Opiskelijoiden luomalle mittaristolle on kysyntää taloushallinnon alalla

Accountor Group Oy:n strategiajohtajan Petri Karjalaisen mukaan tilitoimistoille suunnattu kirjanpito-ohjelmien Automaatioaste-projekti oli mielenkiintoinen yhteishanke. Hankkeessa alan johtavat toimijat eli Accountor, Taloushallintoliitto, KPMG ja Aalto-yliopisto rakensivat koko tilitoimistoalaa hyödyttävän mittariston. Projekti opiskelijoiden kanssa sujui jouhevasti ja lopputulos on laadukas.

Myös tiivisti projektissa mukana ollut Taloushallintoliiton johtava asiantuntija Janne Fredman oli tyytyväinen projektin tuloksiin.

”Taloushallinnon ohjelmistojen käyttökelpoisuutta vertailevalle mittaristolle on ollut selkeä tarve. Esimerkiksi ohjelmistoa hankkiessaan tilitoimisto voi käyttää mittaristoa oman arviointinsa ja objektiivisen päätöksenteon tukena. Opiskelijat onnistuivat hankkeessa mainiosti – laadittu mittaristo on käytännönläheinen ja kattava”, Janne Fredman kommentoi.

Projektin ohjannut Kauppakorkeakoulun työelämäprofessori Esko Penttinen yhtyy kehuihin.

”Aleksi ja Eero toimivat itsenäisesti ja ammattimaisesti. Projekti eteni aikataulussa, ja lopputulos oli kattava ja hyvin perusteltu”, hän sanoo.

Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konsepti tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden päästä ratkomaan yritysten ajankohtaisia liiketoiminnan haasteita, ja toimeksiantajayritykselle mahdollisuuden kehittää ja sparrata uusia ideoita yhdessä opiskelijoiden kanssa.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mira Hänninen
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Alumni Mira Hänninen: On inspiroivaa, että omalla työllä on positiivinen vaikutus yhteiskuntaan

Nykyisin Nesteellä työskentelevä alumnimme Mira Hänninen hakeutui Kauppakorkeakouluun yritysjuridiikan maisteriohjelmaan, sillä hän halusi enemmän käytännönläheistä yritysnäkökulmaa oikeustieteen opintoihinsa. ”Palkitsevinta opinnoissa oli juuri se, ettemme opiskelleet vain sääntelyn sisältöä vaan mietimme, millainen käytännön vaikutus sillä on yritysten liiketoimintaan ja päätöksentekoon.”
A Grid. Opiskelijoita istumassa tyynyillä ja työskentelemässä yhdessä.
Opinnot Julkaistu:

Aalto BIZ Case Development Center -projekti tähtää jokaisen yhtäläistä osallistumista tukevien oppimisympäristöjen luomiseen

Kauppakorkeakoulu tukee yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta edistäviä hankkeita ja aloitteita.
Puun taimia istutetaan Suomen ensimmäiseen hiilensidontaa tukevaan mikrometsään Keravalla
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Suomen ensimmäinen hiilensidontaa tukeva mikrometsä istutettu Keravalle

Keravan Kivisillan alueelle on istutettu Suomen ensimmäinen hiilensidontaa tukeva mikrometsä
The winning collection by Ruusa Vuori at Aalto University's fashion show Näytös23, a model walking on the catwalk
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ruusa Vuori voitti Näytös23-palkinnon herkällä mallistollaan

Aalto-yliopiston muodin opiskelijoiden muotinäytöksessä perjantaina 26. toukokuuta nähtiin kandidaatti- ja maisteriopiskelijoiden mallistoja.