Opiskelijat tutkivat taloushallinnon ohjelmistojen automaatiomahdollisuuksia
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun opiskelijatyöpari perehtyi Accountorin toimeksiannosta taloushallinnon automaatioon ja mahdollisuuksiin mitata taloushallinnon ohjelmistojen automaatiokyvykkyyksiä. Tutkimukseen pohjaten opiskelijat loivat mittariston, jonka avulla eri taloushallinto-ohjelmistojen ominaisuuksia voidaan arvioida. Kaksihenkisen opiskelijatyöparin muodostivat laskentatoimen maisteriopiskelijat Aleksi Hyytiä ja Eero Ala-Heikkilä.Projekti tehtiin osana Kauppakorkeakoulun Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konseptia.
Projekti oli opiskelijoille hyvä tilaisuus yhdistää opinnoissa hankkimiaan tietoja alan asiantuntijoiden näkemyksiin.
”Rakensimme mittaristoamme yhteistyössä tilitoimistojen ja ohjelmistokehittäjien kanssa, ja saimme näkökulmaa sekä taloushallinnon automaation nykytilaan että tulevaisuuden mahdollisuuksiin. Teimme projektin aikana haastatteluja ja kyselytutkimuksen, joiden pohjalta rakensimme lopullisen mittaristomme. Mittaristossamme otimme huomioon sekä ohjelmistojen ominaisuudet että käyttäjän näkökulman”, opiskelijat kertovat.
Opiskelijoiden luomalle mittaristolle on kysyntää taloushallinnon alalla
Accountor Group Oy:n strategiajohtajan Petri Karjalaisen mukaan tilitoimistoille suunnattu kirjanpito-ohjelmien Automaatioaste-projekti oli mielenkiintoinen yhteishanke. Hankkeessa alan johtavat toimijat eli Accountor, Taloushallintoliitto, KPMG ja Aalto-yliopisto rakensivat koko tilitoimistoalaa hyödyttävän mittariston. Projekti opiskelijoiden kanssa sujui jouhevasti ja lopputulos on laadukas.
Myös tiivisti projektissa mukana ollut Taloushallintoliiton johtava asiantuntija Janne Fredman oli tyytyväinen projektin tuloksiin.
”Taloushallinnon ohjelmistojen käyttökelpoisuutta vertailevalle mittaristolle on ollut selkeä tarve. Esimerkiksi ohjelmistoa hankkiessaan tilitoimisto voi käyttää mittaristoa oman arviointinsa ja objektiivisen päätöksenteon tukena. Opiskelijat onnistuivat hankkeessa mainiosti – laadittu mittaristo on käytännönläheinen ja kattava”, Janne Fredman kommentoi.
Projektin ohjannut Kauppakorkeakoulun työelämäprofessori Esko Penttinen yhtyy kehuihin.
”Aleksi ja Eero toimivat itsenäisesti ja ammattimaisesti. Projekti eteni aikataulussa, ja lopputulos oli kattava ja hyvin perusteltu”, hän sanoo.
Räätälöidyt opiskelijoiden yritysprojektit -konsepti tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden päästä ratkomaan yritysten ajankohtaisia liiketoiminnan haasteita, ja toimeksiantajayritykselle mahdollisuuden kehittää ja sparrata uusia ideoita yhdessä opiskelijoiden kanssa.
Lue lisää uutisia
Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa
Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.
MyCoursesin ylimääräinen päivityskatkos tiistaina 24.3.2026 kello 9:00 - 16:00
Järjestelmä ei ole käytössä päivityksen aikana.
Kurssiassistenttien kokemuksia Tekniikan alan suomi -keskustelukerhon pitämisestä
Tässä blogitekstissä kurssiassistentit Junya Iwata ja Wakana Maeda kertovat Tekniikan alan suomi -keskustelukerhosta, jota he vetivät syyslukukautena 2025 osana Tekniikan alan suomi -hanketta. Keskustelukerho oli tarkoitettu kaikille, jotka haluavat puhua suomea ja kehittää suomen kielen keskustelutaitoa, ja se jatkuu keväällä 2026.