Opiskelijadokumenteille palkintoja Lissabonissa ja Helsingissä
Emilia Linnakosken ohjaama dokumentti Meri ilman nimeä voitti pääpalkinnon Lissabonissa.
The Lisbon Internatiol Film Festival esittää luovat itsenäiset elokuvat ja tekijät ympäri maailman. Festivaali etsii uusia elokuvia, joilla on uniikki ääni ja viesti, huolimatta pienistä budjeteista. Tavoitteena on inspiroida, motivoida ja palkita uusia lahjakkuuksia.
Juhani Haukan ohjaama dokumentti Uni sodasta voitti Helsingin lyhytelokuvafestivaalien opiskelijasarjan marraskuussa.
Tuomariston lausunnon mukaan he valitsivat voittajaksi elokuvan, joka erottui kypsyydellään ja kunnianhimoisuudellaan. Elokuva on taiteellisesti eheä ja tuotannollisesti se ei kalpene ammattilaistöiden rinnalla. "Vaikka elokuvan aihetta on käsitelty vuosien mittaan monesti, tuntui että tekijä toi meidät todella lähelle päähenkilöitä ja heidän kokemuksiaan. Elokuva muistuttaa meitä veteraaneista, jotka 70 vuoden jälkeenkin yhä näkevät painajaisia menneisyydestään."
Lue lisää uutisia
EU:n kilpailtu miljoonarahoitus kolmelle Aalto-yliopiston tutkijalle
Tutkimukset pureutuvat atomintarkkaan materiaalitekniikkaan, ledeihin perustuvaan lämpöhallintaan ja kvanttimenetelmiin hajautetuissa verkoissa.
Äänisuunnittelija pääsi työskentelemään esikuvansa kanssa – tuloksena Cannesin pääpalkinto
Kultaisella palmulla palkitun uutuuselokuva Fjordin äänisuunnittelusta vastaa Aalto-yliopiston alumni Pietu Korhonen.
Suomen Arvopaperimarkkinoiden Edistämissäätiö palkitsee Juho Tuuliaisen ja Ville Virkkusen erinomaisesta rahoituksen alan pro gradu -lopputyöstään
Molemmat opiskelijat saavat 3 500 euron stipendin.