Uutiset

Opiskelijadokumenteille palkintoja Lissabonissa ja Helsingissä

Meri ilman nimeä ja Uni sodasta voittajina elokuvafestivaaleilla

Emilia Linnakosken ohjaama dokumentti Meri ilman nimeä voitti pääpalkinnon Lissabonissa.

The Lisbon Internatiol Film Festival esittää luovat itsenäiset elokuvat ja tekijät ympäri maailman. Festivaali etsii uusia elokuvia, joilla on uniikki ääni ja viesti, huolimatta pienistä budjeteista. Tavoitteena on inspiroida, motivoida ja palkita uusia lahjakkuuksia.

Juhani Haukan ohjaama dokumentti Uni sodasta voitti Helsingin lyhytelokuvafestivaalien opiskelijasarjan marraskuussa.

Tuomariston lausunnon mukaan he valitsivat voittajaksi elokuvan, joka erottui kypsyydellään ja kunnianhimoisuudellaan. Elokuva on taiteellisesti eheä ja tuotannollisesti se ei kalpene ammattilaistöiden rinnalla. "Vaikka elokuvan aihetta on käsitelty vuosien mittaan monesti, tuntui että tekijä toi meidät todella lähelle päähenkilöitä ja heidän kokemuksiaan. Elokuva muistuttaa meitä veteraaneista, jotka 70 vuoden jälkeenkin yhä näkevät painajaisia menneisyydestään."

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Product Development Path Makers -logo taustavalokuvan päällä. Valokuvassa muovihansikkaisiin puetut kädet kaatavat jauhetta laboratorioastiaan, jossa on nestettä-
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Miltä rohkea tuotekehitys näyttää käytännössä – oivalluksia viime vuoden Tuotekehityksen tiennäyttäjät -voittajilta

Design Factoryn ja yhteistyökumppaneiden jakama palkinto nostaa esiin rohkeita tuotekehityshenkkeita. Palkinnon ehdokashaku on avoinna 21.10.2026 asti.
Kampuksen puisto, vihreitä ja oransseja syyspuita tiilirakennuksen edessä sinisen pilvisen taivaan alla
Palkinnot ja tunnustukset, Yliopisto Julkaistu:

Mikä tiimi ansaitsisi Aalto Pioneering Excellence Award -palkinnon? Tee ehdotus 16.10. mennessä

Palkinnon voi saada tiimi, joka tekee uraauurtavaa työtä opetuksen, tutkimuksen tai taiteellisen toiminnan kehittämiseksi tai Aalto-yliopistoyhteisön kansainvälisen menestyksen mahdollistamiseksi.
Pelkkä pöytälamppu, pyöreä polttimo kahden beigen levyn välissä, edessä kuivattua heinää
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Metex-palkinto 2026 Hana Rehorčíkoválle

Metex-palkinto myönnetään erinomaiselle maisterityölle, joka on tehty yhteistyössä teknologiayrityksen kanssa tai joka edistää muotoilun ja taiteen merkitystä ja käyttöä suomalaisessa teollisuudessa.
Hymyilevä silmälasipäinen nainen kuviollisessa mekossa ja panta päässä sisätiloissa
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ornamon Muotoilun suunnannäyttäjä 2026 -palkinnon sai palvelumuotoilija Mariana Salgado

Muotoilun suunnannäyttäjä -palkinto myönnettiin palvelumuotoilija Mariana Salgadolle, joka tuo muotoilua osaksi ilmastotutkimusta ja rakentaa ihmisten osallisuutta kestävyyssiirtymässä.