Uutiset

Olli Ikkala nimitetty Aalto-professoriksi

Teknillisen fysiikan laitoksen professori Olli Ikkala on nimitetty Aalto-professoriksi. Arvonimi myönnetään professoreille, joiden tieteelliset ansiot ovat poikkeuksellisen merkittäviä.
Rehtori Ilkka Niemelä nimitti Olli Ikkalan (oik.) Aalto-professoriksi lukuvuoden avajaisseremoniassa 5.9.2018. Kuva: Mikko Raskinen/Aalto-yliopisto

Professori Ikkalan pitkäaikainen työ materiaalitutkimuksen parissa on keskittynyt toiminnallisiin materiaalehin, molekyylien itsejärjestymiseen, biomimetiikkaan ja luonnon materiaalien ominaisuuksien hyödyntämiseen. Ikkala on toiminut professorina Aalto-yliopistossa ja sitä ennen Teknillisessä korkeakoulussa vuodesta 1999. Hän johtaa poikkitieteellistä, fyysikoita, kemistejä ja materiaalitutkijoita yhdistävää Molecular Materials -tutkimusryhmää.

"Biomimetiikka etsii keinoja valmistaa luonnon materiaalien, kuten silkin, helmiäisen, lumpeenlehden ja selluloosan nanokuitujen, ominaisuuksia jäljitteleviä rakenteita, joita voisi käyttää korkeassa teknologiassa. Suurin, vielä ratkaisematon haaste on korvata perinteiset muovit ja polymeerit ekologisesti ja taloudellisesti kestävillä biomimeettisillä materiaaleilla", Ikkala kuvaili työtään puheessaan Aalto-yliopiston avajaisseremoniassa 5. syyskuuta 2018.

"Voisivatko tulevaisuuden materiaalit sopeutua, reagoida ja kehittyä biologisten materiaalien tavoin? Edistystä tapahtuu tutkimuksessa jatkuvasti, mutta se vaatii aktiivista ja tiivistä yhteistyötä kemistien, biologien, fysikaalisten mallintajien ja insinöörien kesken."

Professori Ikkala on saanut arvostetun, 2,5 miljoonan euron Euroopan tutkimusneuvoston Advanced Grant -rahoituksen kahdesti, vuosiksi 2012–2016 ja 2017–2021. Hän on niin ikään toiminut Suomen Akatemian nimittämänä akatemiaprofessorina kaksi kautta, 2005–2010 ja 2012–2016.

Ikkala on myös johtanut viisi vuotta tutkimuksen kansallista huippuyksikköä Centre of Excellence in Molecular Engineering of Biosynthetic Hybrid Materials HYBER. Yksikössä työskentelee 60 tutkijaa eri tieteenaloilta.

Ikkala on urallaan julkaissut 300 vertaisarvioitua tieteellistä artikkelia, joihin on viitattu yhteensä yli 15 000 kertaa. Hän on ohjannut myös 27 väitöskirjaa. 

IIkkala on kutsuttu sekä Suomalaisen Tiedeakatemian että Tekniikan Akatemian jäseneksi.

Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä kiitti professori Ikkalaa mittavista tieteellisistä saavutuksistaan lukuvuoden avajaisseremoniassa. 

"Kansainvälinen tiedeyhteisö Aallossa ja sen ulkopuolella arvostaa professori Ikkalaa suuresti, hän on todella esimerkillinen tutkija."

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Mies katsoo kuvaruutua, josta hän katsoo takaisin virtuaalinen Kekkonen.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aikamatkalla 70-luvulle voi tavata virtuaali-Kekkosen – 3D-virtualisoinnin pioneerit tuovat kulttuuriaarteet esiin uudella tapaa

Tamminiemen retrojoulunavauksessa voi myös luoda joulutunnelmaa legendaarisen presidentin työhuoneeseen.
Aalto University School of Business, a student ascending, public art of Risto Suomi on the wall, photo Mikko Raskinen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Poissaolot töistä on suurin syy siihen, että naisia on toimitusjohtajina miehiä vähemmän

Naiset ovat aliedustettuina toimitusjohtajan tehtävissä, koska he viettävät enemmän aikaa työmarkkinoiden ulkopuolella niinä vuosina, joina heidän uransa on nousussa. Naiset myös hakeutuvat miehiä vähemmän myynnin ja tuotannon tehtäviin, joista toimitusjohtajia tyypillisesti rekrytoidaan.
Nomaji landscap architects Kaapelipuisto park view. Photo Tommy Kankkonen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Vuoden 2023 Arkkitehtuurin valtionpalkinto Nomaji-maisema-arkkitehdeille

Aalto-yliopiston tutkija ja pitkäaikainen tuntiopettaja Mari Ariluoma on Nomajin osakas ja tutkija Caroline Moinel Nomajin suunnittelija.
image of Aaltodoc main page
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aaltodoc päivitetään, ulkoasu muuttuu

Aaltodoc on päivitetty uuteen versioon