Opiskelijan opas

Uutiset

Oletko tekemässä opinnäytettä?

Kartuta tietämystäsi ja inspiroidu lukemalla muiden opiskelijoiden opinnäytteitä.
Kuva Harald Herlin -oppimiskeskuksesta. Näkymä 1.kerroksen kahvilasta alas K.kerrokseen. Näkyy roikkuvia valaisimia, magentan värinen lattia ja värikkäitä istuimia. Kuva: Tuomas Uusheimo

Suurin osa opinnäytteistä on arkistoitu sähköisesti. Opinnäytteitä voi lukea suoraan Aaltodoc-julkaisuarkistossa, jos tekijä on antanut työlleen julkaisuluvan.

Harald Herlin -oppimiskeskuksen työasemilla pääset lukemaan lukittuja kandidaatin opinnäytteitä.

Aalto Thesis Database taas tarjoaa sinulle pääsyn lukemaan maisterin opinnäytteitä, joita ei ole julkaistu avoimesti Aaltodocissa. 

Miten löydät Aalto Thesis Databasen?

  • Kampuksen Windows-työasemilta tietokoneluokissa ja Harald Herlin -oppimiskeskuksessa. Kirjaudu työasemille omalla Aalto-käyttäjätunnuksellasi ja salasanallasi. Aalto Thesis Database löytyy työaseman Start-valikosta.
  • Etänä virtuaalisen työpöydän (VDI) kautta.
  • Huomioithan, että opinnäytetöiden tekijänoikeudet kuuluvat niiden tekijöille. Tästä syystä tiedostojen tallentaminen, kopiointi tai muokkaaminen ei ole sallittua.

Linkki Aaltodoc-julkaisuarkistoon 

Lisätietoa Aalto Thesis Databasesta 

IT-palveluiden ohjeet VDI-yhteyden käyttämiseen 

Jos sinulla on kysyttävää laita meille viestiä sähköpostitse aaltodoc-help@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Teksti: Unite! Seed Fund for Students 2026. Haku nyt auki. Kuva: Taimi kasvaa maasta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae nyt: Unite! Seed Fund 2026 – opiskelijahaku

Unite! Seed Fund -haku vuodelle 2026 on nyt avoinna opiskelijoille. Rahoitusta on haettavissa enintään 20 000 euroa per hanke. Hankkeessa tulee olla mukana vähintään kaksi Unite!-yliopistoa. Hakuaika päättyy 20.3.2026.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Opinnot Julkaistu:

Windows 11 IT-luokissa - muutoksia tiedostojen tallennukseen

Tallenna tiedostosi Home-verkkolevylle tai OneDriveen
Factory of The Future
Opinnot Julkaistu:

Tietoa kaksoiskäyttötuotteista ja -teknologioista – tervetuloa kurssille keväällä 2026

Tuotteiden kaksoiskäyttö on nyt ajankohtaisempaa kuin koskaan ennen. Kaksoiskäyttötuotteisiin ja -teknologioihin keskittyvä kurssi on avoinna kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Opiskelijan opas uutinen, kuvitus
Opinnot Julkaistu:

Insinööritieteiden korkeakoulun Dekaanin lista 2024–2025

Edellisen lukuvuoden 2024–2025 opintomenestyksen perusteella on valittu opiskelijat uudelle Dekaanin listalle.