Nokian Renkaat lahjoittaa 200 000 euroa Kauppakorkeakoululle
Nokian Renkaat Oyj:n hallitus on päättänyt lahjoittaa 200 000 euroa Aalto-yliopiston kauppakorkeakoululle käytettäväksi Nokian Renkaiden ja Jukka Moision stipendeinä ulkomaisiin vaihto-ohjelmiin lähteville maisteriopiskelijoille. Varat lahjoitetaan Nokian Renkaiden yhtiökokouksen valtuutuksilla kahdessa samansuuruisessa erässä vuosina 2024 ja 2025.
Nokian Renkaiden toimitusjohtaja Jukka Moisio on ilmoittanut yhtiön hallitukselle suunnitelmastaan eläköityä tai ainakin siirtyä pois päivittäisestä toimitusjohtajan työstä vuoden 2024 loppuun mennessä.
”Nokian Renkaat halusi huomioida Jukka Moision menestyksekkään uran yhtiön johdossa. Kysyttyään sopivaa tapaa tähän Jukka Moisio esitti toiveen suomalaisen nuoren sukupolven kansainvälisen koulutuksen tukemisesta. Näin ollen Nokian Renkaiden hallitus päätti 200 000 euron lahjoituksesta Kauppakorkeakoululle käytettäväksi Nokian Renkaiden ja Jukka Moision stipendeinä ulkomaisiin vaihto-ohjelmiin lähteville maisteriopiskelijoille. Se on Nokian Renkaiden ja Jukka Moision näköinen lahja sille Suomelle, johon uskomme, ja sille suunnalle, johon haluamme kulkea”, sanoo Nokian Renkaiden tiedotteessa yrityksen hallituksen puheenjohtaja Jukka Hienonen.
Dekaani Timo Korkeamäki kiittää lahjoituksesta Nokian Renkaita ja Jukka Moisiota. ”Kauppatieteen opiskelijat ovat erittäin motivoituneita opiskelemaan osan tutkinnostaan vaihdossa ja on aina ikävää, jos vaihtoon lähteminen jää kiinni taloudellisista mahdollisuuksista. Kansainvälistä kokemusta pidetään sekä koulun näkökulmasta että kauppatieteiden opiskelijoiden keskuudessa tärkeänä osana tutkintoa. Kiitän lämpimästi merkittävästä lahjoituksesta, joka tukee erinomaisesti Kauppakorkeakoulun kansainvälistä opiskelijaliikkuvuutta.”
Lisätietoja:
Timo Korkeamäki
dekaani, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
dean-biz@aalto.fi
Lahjoittamiseen liittyviä uutisia ja lahjoittajatarinoita
Apurahoja ja tunnustusta Wihurin rahastolta
Aalto-yliopistosta apurahan sai 40 henkilöä tai työryhmää vuonna 2026. Suurimman yksittäisen rahoituksen sai omistajuuden tutkimuksen Ownership Lab. Lisäksi Tapani Vuorinen palkittiin kansainvälisellä palkinnolla.
Suomen Messusäätiöltä 3,1 miljoonan euron lahjoitus Aalto-yliopistolle elämys- ja tapahtumaliiketoiminnan professuuriin
Lahjoitusprofessuuri sijoittuu Kauppakorkeakoulun markkinoinnin laitokselle.
Emerituskansleri Matti Lehti: Tunnen suurta kiitollisuutta Kauppakorkeakoulua kohtaan
”Lahjoittamalla voit tukea nuoria, jotka varmasti tarvitsevat ja arvostavat saamaansa tukea.”
Kauppatieteiden Kandidaattiyhdistys teki lahjoituksen Kauppakorkeakoulun kansainväliseen opiskelijavaihtoon
Yhdistyksen 100-vuotisjuhlassa helmikuussa juhlistettiin elinvoimaista yhdistystä.Lue lisää uutisia
Osallistu Aalto Innovation Week -yhteisötapahtumiin
Aalto Innovation Week kokoaa yhteen Otaniemen yrittäjyys- ja innovaatioaiheiset tapahtumat Slush-viikolla 16.–20.11.2026. Aaltolaiset ovat lämpimästi tervetulleita yhteisölle suunnattuihin tapahtumiin.
Jokainen porras vie lähemmäs huippua – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen HeiaHeiassa
Aalto-yliopiston opiskelijat ja henkilökunta juhlistavat tämän vuoden Porraspäiviä yhteisellä matkalla kohti Mount Everestin huippua. UniSportin uusi HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa, tekee hyvinvointiteot näkyviksi ja tuo koko yhteisön mukaan yhteiseen haasteeseen.
Vastaa kampuskyselyyn ja auta kehittämään kampusta
Miten hyvin kampus tukee työskentelyä ja opiskelua? Vastaa kampuskyselyyn ja kerro kokemuksesi. Vastaajien kesken arvotaan elokuvalippuja.