Uutiset

Nokia Bell Labsin kanssa tukea monimuotoisuuden edistämiseen jatko-opinnoissa

Nokia Bell Labs -stipendit jaettiin Sähkötekniikan ja Perustieteiden korkeakouluissa jatko-opintoja suorittaville naisille.
Kyberturvallisuus. Kuva: Aki-Pekka Sinikoski / Aalto-yliopisto

Nokia Bell Labs -lahjoituksella rahoitetaan Aalto-yliopiston stipendiohjelmaa. Stipendien haku päättyi syyskuun lopussa, ja nyt stipendien saajat on valittu Sähkötekniikan ja Perustieteiden korkeakouluissa. Stipendien saajat on valittu akateemisten ansioiden perusteella kilpailullisella hakumenettelyllä. 

Nokia Bell Labsin lahjoittamat kahdeksan 2000 euron stipendiä opinnoissaan hyvin menestyneille jatko-opintojaan suorittaville naisille ovat: 

Langaton viestintä: 
Safaei Jazi, Shadi
Haapalinna, Katri

Tietoturva:
Moustafa, Mariam
Ma, Rongjun

Tekoäly ja koneoppiminen:
Julkunen, Heli
El Bouharrouti, Nada

Verkkotekniikka:
Ranjbaran, Sara
Zhang, Tingting

”Aalto-yliopiston keskeisiä arvoja ovat yhdenvertaisuus, monimuotoisuus ja inklusiivisuus, jotka tukevat yhteisömme hyvinvointia, luovuutta ja kykyä edistää maailmanluokan tutkimusta, opetusta ja vaikuttavuutta. Lahjoitus ohjattiin tukemaan naispuolisten tohtoriopiskelijoiden opintoja, sillä he ovat tekniikan alalla selvästi aliedustettuja”, Aalto-yliopiston sähkötekniikan korkeakoulun dekaani Jussi Ryynänen kiittelee. 

”Palkittuna tutkimuslaboratoriona tunnustamme vastuumme tukea ja tehdä yhteistyötä erilaisten ja lahjakkaiden ihmisten kanssa, sillä heistä tulee seuraava keksijöiden ja innovaatioiden sukupolvi. Nokia Bell Labs on innoissaan yhteistyöstä Aalto-yliopiston kanssa ja yhdessä voimme rohkaista ja tuoda työelämään erilaisia näkökulmia ja ideoita, jotka vastaavat kohtaamiimme haasteisiin sekä muutokseen ja tapaamme elää, työskennellä ja kommunikoida”, Thierry E Klein, Nokia Bell Labs Solutions Research toimitusjohtaja sanoo.  

Paljon onnea kaikille stipendien saajille!

Erilaisia A-kirjaimia kollaasissa, keskellä teksti 'Merkki muutoksesta' kuvaamassa Aalto-yliopistoa ja aaltolaisia opiskelijoita ja tutkijoita muutoksen tekijinä.

Lahjoita tulevaisuus

Tule mukaan rakentamaan kestävää tulevaisuutta! Yhdessä voimme ratkaista yhteiskunnan vaikeimpia haasteita.

Mies ja nainen juttelevat kahdelle opiskelijalle, joilla teekkarilakit päässä

Yhdenvertainen, monimuotoinen ja inklusiivinen Aalto

Rakennamme inklusiivista yhteisöä, jossa yhteisömme jäsenet voivat tuntea yhteenkuuluvuutta ja elää täysipainoisesti työn ja opintojen arkea tasavertaisina.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Neljä opiskelijaa istuu ulkoportailla, juttelee ja nauraa kirjojen ja tabletin kanssa modernin rakennuksen edessä
Kampus Julkaistu:

Tervetuloa kielipäiville 5.11. klo 11.30!

Tule kuulemaan, millaista opetusta tarjoamme Kielikeskuksessa, tutustumaan opettajiin ja keskustelemaan heidän kanssaan, hommaamaan haalarimerkkejä ja pelaamaan pelejä, joilla jossa testaat kielitaitoasi!
Johtava yliopistonlehtori Johanna Bragge
Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulu sai huippuarviot valmistuneilta opiskelijoiltaan – viisi tapaa, joilla koulu varmistaa opetuksen laadun

Vuosittainen uraseurantakysely puhuu jälleen selkeää kieltä Kauppakorkeakoulun tutkinnon arvosta. Johtava yliopistonlehtori Johanna Bragge ja varadekaani Tomas Falk kertovat, miten tasoa pidetään yllä opetuksessa.
MWP
Opinnot Julkaistu:

Kemian tekniikan korkeakoulun väitöskirjatutkijat voittivat ensimmäisen ja toisen palkinnon MWP nuorten tutkijoiden haastekilpailussa

Elijah Garcia voitti ensimmäisen palkinnon ligniinipohjaisia funktionaalisia materiaaleja käsittelevällä tutkimuksellaan, ja Emily Hart sai toisen palkinnon puupohjaisiin vettä hylkiviin tekstiilikuituihin keskittyvästä tutkimuksestaan.
Two people laughing
Opinnot Julkaistu:

Haku mentorointiohjelmaan käynnissä 13. - 23.11.2026

Haku on avoinna maisterivaiheessa oleville tutkinto-opiskelijoille ja tohtorikoulutettaville.