Uutiset

Mustan aukon kuvaajille miljoonapalkinto – Tuomas Savolainen yksi palkituista

Seuraavaksi tutkijat haluavat saada videokuvaa mustaan aukkoon syöksyvästä kaasusta.
Tuomas Savolainen
EHT-yhteistyöhankkeen ainoa suomalaisjäsen Tuomas Savolainen Aalto-yliopiston Metsähovin radiotutkimusasemalta.

Tieteen Oscareiksi kutsuttu Breakthrough Prize in Fundamental Physics jaetaan tänä vuonna 347 tutkijalle, jotka onnistuivat ensimmäistä kertaa historiassa kuvaamaan supermassiivisen mustan aukon ja sen varjon. Palkinnon arvo on 3 miljoonaa dollaria, ja se jaetaan tasan tutkijoiden kesken.

”On upeaa, että palkinto antaa tunnustuksen koko Event Horizon Telescope -yhteistyöhankkeelle. Saavutus ei olisi ollut mahdollinen ilman satojen lahjakkaiden ja omistautuneiden ihmisten yhteistyötä. Palkinto kannustaa meitä jatkamaan uusien läpimurtojen tavoittelua”, kertoo EHT:n ainoa suomalaisjäsen Tuomas Savolainen Aalto-yliopiston Metsähovin radiotutkimusasemalta. Savolainen oli mukana analysoimassa valtavaa datamäärää, jonka avulla kuva saatiin aikaiseksi. 

Maapallon kokoinen teleskooppi

Event Horizon Telescopen eli EHT:n tutkijat paljastivat 10. huhtikuuta 2019, että he olivat ensimmäistä kertaa onnistuneet kuvaamaan Messier 87 -galaksin ytimessä olevan supermassiivisen mustan aukon. Tieteellisen läpimurron mahdollisti tekniikka, jonka avulla eri puolilla maapalloa sijaitsevat radioteleskoopit yhdistettiin koko maapallon kokoiseksi virtuaaliseksi teleskoopiksi, jolla on ennätyksellinen erotuskyky.

Ensimmäinen kuva mustasta aukosta oli vasta alku uudelle tavalle tutkia painovoimaa äärimmäisissä olosuhteissa.

”Seuraavaksi suunnitelmissamme on tehdä ensimmäinen video, jossa näkyisi kaasun liike mustan aukon ympärillä. Tavoitteena on myös lisätä verkostoon uusia teleskooppeja ja parantaa kuvien laatua, mikä mahdollistaisi tarkemmat yleisen suhteellisuusteorian testit. Pohdimme myös teleskooppien sijoittamista avaruuteen”, Tuomas Savolainen toteaa.

”Haluamme lisäksi ymmärtää, miten mustat aukot laukaisevat vaikuttavat plasmasuihkunsa, joissa materiaa virtaa ulos galaksista lähes valonnopeudella. Tulevaisuudessa on mahdollista tutkia tarkemmin esimerkiksi suihkun magneettikentän rakennetta”, Savolainen jatkaa.

Palkinnon myöntää Breakthrough Prize -säätiö, jonka on perustanut venäläinen fyysikko ja yrittäjä Yuri Milner. Säätiön hallituksessa on mukana muun muassa Mark Zuckerberg.

Lisätietoja:

Tuomas Savolainen
dosentti,  senior scientist
EHT-yhteistyöhankkeen jäsen
Aalto-yliopisto
elektroniikan ja nanotekniikan laitos, Metsähovin radiotutkimusasema
puh. 050 308 3696
tuomas.k.savolainen@aalto.fi

Kuva mustasta aukosta
Kuvassa musta aukko näkyy vasten sen tapahtumahorisontin ympärillä pyörivää kuumaa kaasua, jonka säteilemää valoa voimakas painovoimakenttä taivuttaa.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Muistathan huomioida e-aineistojen käyttöehdot

Aalto-yliopiston opiskelijoiden ja tutkijoiden käyttöön on hankittu laaja valikoima elektronisia aineistoja. On kuitenkin hyvä muistaa, että kaikki Aalto-yliopiston oppimiskeskuksen hankkimien aineistojen käyttö on käyttöehtojen alaista.
Mustaa tekstiä sinisellä taustalla: #27 ShanghaiRanking Global Ranking of Academic Subjects 2025
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopiston meritekniikka ylsi 27. sijalle maailmassa

Seitsemän Aallon alaa sijoittui sadan parhaan joukkoon arvostetun ShanghaiRankingin arvioinnissa.
Väre_Artworks_LUMEN
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Nesslingin säätiöltä rahoitusta kestävyysmurroksen vauhdittamiseen – mukana tutkijoita Aallosta

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun tutkijat Mari Keski-Korsu ja Elina Määttänen ja akatemiatutkija Johanna Ahola-Launonen Kauppakorkeakoulusta saivat tutkimushankkeilleen rahoitusta.
Ihmiset istuvat kannettavien tietokoneiden ja matkapuhelinten kanssa hämärästi valaistussa, punertavassa huoneessa.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Viisi asiaa, jotka jokaisen pitäisi tietää mikroelektroniikasta

Ilman mikroelektroniikkaa maailma pysähtyisi, sanoo Aalto-yliopiston sähkötekniikan korkeakoulun dekaani Jussi Ryynänen. Kävimme läpi viisi asiaa, jotka jokaisen pitäisi tietää mikroelektroniikasta.