Uutiset

Masters’ Gala kutsui Kauppakorkeakoulun maisterit koolle tapaamaan vanhoja ja uusia tuttavuuksia

Toista kertaa järjestetty Masters’ Gala keräsi Kauppakorkeakoulun tuoreet maisterit juhlistamaan valmistumistaan.
School of Business Masters' Gala 2018

Kauppakorkeakoulun ulkoisten suhteiden yksikkö ja KY toteuttivat yhteistyössä perjantaina 1. kesäkuuta järjestetyn Masters’ Galan. Tilaisuuteen kutsuttiin kaikki heinäkuun 2017 ja kesäkuun 2018 välillä valmistuneet maisterit. Tapahtuman taustalla on ajatus kerätä lukuvuoden aikana valmistuneet maisterit yhteen juhlistamaan valmistumistaan, vahvistaa yhteisöllisyyttä ja auttaa vastavalmistuneita verkostoitumaan muiden uusien sekä aiemmin valmistuneiden alumnien kanssa.

Paikalla oli myös koulun vanhempia alumneja sekä opetushenkilökuntaa. Tilaisuudessa kuultiin muun muassa Kauppakorkeakoulun Alumni Advisory Boardin puheenjohtajan, Vuoden Alumni Salla Vainion mietteitä alumniudesta sekä siitä, mitä tutkinto Kauppakorkeakoulussa antaa alumneille: ”Suorittamanne tutkinto avaa monia ovia ja siten luo paljon vapautta valita, miten haluatte työelämäänne rakentaa.”

Iltaan sisältyi monia iloisia kohtaamisia niin vanhojen kuin uusienkin tuttavien kanssa, hyvää ruokaa sekä erilaisia esityksiä. Muun muassa alumnimme Alexander Patouchas kertoi tuoreille alumneille elämänohjeita viihdyttävässä muodossa. Akysticin esiintyminen nosti juhlatunnelman kattoon ja iloinen puheensorina jatkui pitkälle iltaan.

Kuva: Kenny Ronkainen

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Creative Demo Day 29.11.2024 Aicha Manai, Kim-Niklas Antin. Sakari Heiskanen / Aalto 2024.
Kampus, Yhteistyö Julkaistu:

Creative Demo Day -tapahtuma kokosi Aallon ja UniArtsin taiteen ja luovan teknologian innovaatioita Otaniemeen

Aalto Digital Creatives ja Uniarts Hubin esihautomo-ohjelmat yhdistivät voimansa Creative Demo Day -tapahtumassa Otaniemessä.
Sininen Pallo event in Dipoli (Otaniemi, Espoo) on November 30th. Event host was Noora Yau, a doctoral candidate from the Aalto University School of Arts and Design. Picture: Sofia Suokko.
Yhteistyö Julkaistu:

Opiskelija auttoi Maj ja Tor Nessling -säätiötä kehittämään kestävän kehityksen palkintogaalan asiakaspolkua

Sininen Pallo -tapahtuman myyntivalttien määrittely oli opiskelijan ensimmäisiä tehtäviä.
Veera Repka, photo by Veera Repka
Opinnot Julkaistu:

Veera Repka: Otaniemi-kuplaan imautuu helposti mukaan

"Jos joku kävelisi kengissäni samalla tapaa opintojen alkuvaiheessa, toivoisin, että hän ei yrittäisi heti saavuttaa kaikkea. Itselleen voi antaa aikaa ja käydä omalla painollaan asioita läpi."
Opiskelijat tietokoneen ääressä. Kuva: Unto Rautio / Aalto-yliopisto
Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun dekaani: Jaamme huolen opiskelijoiden jaksamisesta

Haluamme varmistaa, etteivät opiskelijat uuvu opintojen aikana.