Magazine pohtii uuden ajan työtä ja sen tekijöitä
Vararehtori Eero Eloranta ja ylioppilaskunta AYY:n puheenjohtaja Joona Orpana pallottelevat Avauksia-palstalla näkemyksiä siitä, millä tavoin opiskelijoista tulee uudistajia, muutoksentekijöitä.
Henkilöhaastattelussa tapaamme yliopiston uuden rehtorin Ilkka Niemelän.
Lehden pääartikkelissa asiantuntijat aprikoivat, kuinka yliopisto voi kouluttaa ”suureen tuntemattomaan” – työtehtäviin ja ammatteihin, joita emme vielä tunne. Haastateltavina ovat professori Kristiina Mäkelä, Demos Helsingin Johannes Koponen ja AYY:n hallituksen jäsen Katariina Helin.
Kuka-palstan alumnihaastattelussa palvelumuotoilija Mikko Koivisto kertoo alasta, jota ei vuosikymmen sitten oikeastaan edes ollut.
Kansikuvan aurinkopaneelit viittaavat Tieteestä-juttuun. Professori Tanja Kallio ja tohtorikoulutettava Sami Tuomi kertovat tutkimuksesta, jossa kehitetään katalyyttejä uusiutuvan energian varastointiin.
Siellä-kuvareportaasissa palataan menneen kesän tapahtumiin: Kauppakorkeakoulussa järjestetty Modern Heavy Metal -konferenssi on akateemiseksi tapahtumaksi epätavallinen.
Vau-palsta ja lehden sisäkannet vievät mukaan elokuisen Flow-festivaalin tunnelmiin.
Uusin Aalto University Magazine on ilmestynyt sekä suomeksi että englanniksi, ja lehtiä on saatavilla Aalto-yliopiston kampuksilla. Näköislehdet ovat luettavissa issuu.com-sivustolla.
Lue lisää uutisia
Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin
“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
”Työuramme ovat olleet antoisat, ja haluamme auttaa nuoria eteenpäin”
Erkki ja Kaija Rautiainen päättivät tukea tuotantotalouden ja tekstiilisuunnittelun opetusta ja tutkimusta nimikkorahastolla.
Anne Lähteenmäki uskoo, että pienikin hyväksyvä ele rakentaa luottamusta
100 sanaa -sarjassa Sähkötekniikan korkeakoulun radioastronomian professori Anne Lähteenmäki kertoo, miten hän edistää yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työssään.