Uutiset

Lauri Nummenmaalle vuoden 2015 akatemiapalkinto

Aivotutkimuksillaan ja kehonkartoillaan kansainvälistä mainetta saanut Nummenmaa palkittiin yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta.

Suomen Akatemia on myöntänyt Aalto-yliopiston ja Turun yliopiston akatemiatutkijalle, professori Lauri Nummenmaan vuoden 2015 akatemiapalkinnon yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta.

Lauri Nummenmaa (s. 1977) on kansainvälisesti arvostettu aivotutkija, joka yhdistää tutkimuksessaan lääketiedettä, psykologiaa ja tietojenkäsittelytiedettä uudella ja ainutlaatuisella tavalla. Nummenmaa tutkii ryhmänsä kanssa tunteiden ja sosiaalisen kanssakäymisen taustalla olevia molekyylitason aivomekanismeja ja toiminnallisia hermoverkkoja. Toinen hänen tärkeistä tutkimusaiheistaan ovat liikalihavuuden taustalla olevat aivomekanismit.

Nummenmaan ryhmän tutkimukset siitä, miten erilaiset tunteet muuttavat kehon toimintaa ja miten kehon kosketuskartat säätelevät sosiaalisia suhteita ovat saaneet tiedeyhteisön lisäksi valtavasti huomiota myös yleismedioissa, niin Suomessa kuin ulkomailla.

Lauri Nummenmaan lisäksi Suomen Akatemia myönsi palkinnon Jyväskylän yliopiston Tuuli Lähdesmäelle tieteellisestä rohkeudesta.

Lue myös

Suomen Akatemian tiedote

Aalto-yliopiston tutkijat paljastavat tunteiden kartat kehossa

Kehon kosketuskartat säätelevät sosiaalisia suhteita

Lihavuusleikkaus palauttaa aivojen välittäjäaineiden tasapainon

Kuva: Anni Hanen

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

The winning collection by Ruusa Vuori at Aalto University's fashion show Näytös23, a model walking on the catwalk
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Ruusa Vuori voitti Näytös23-palkinnon herkällä mallistollaan

Aalto-yliopiston muodin opiskelijoiden muotinäytöksessä perjantaina 26. toukokuuta nähtiin kandidaatti- ja maisteriopiskelijoiden mallistoja.
Portrait of Professor Ville Vuorinen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Suomen Akatemia palkitsee Ville Vuorisen COVID-19-taudin leviämistä koskevasta tutkimuksesta

Ilma- ja nestevirtausten fysiikkaa tutkiva Ville Vuorinen palkitaan poikkeuksellisesta tieteellisestä rohkeudesta ja luovuudesta sekä toiminnasta tieteen yhteiskunnallisen vaikuttavuuden edistämiseksi.
Professori Visa Koivunen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Professori Visa Koivunen Academia Europaea -järjestön jäseneksi

Signaalinkäsittelyn professori ja Aalto-professori Visa Koivunen on valittu Academia Europaean jäseneksi.
Art For All -festivaali järjestetään elokuussa Kalasataman asuinkortteleissa
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Art For All -festivaali Kalasataman asuinkortteleissa elokuussa – hae mukaan!

Art For All -festivaali etsii taiteilijoita – hae 12.6. mennessä!